22. ledna  2013 v 17:45  rubrika: Názory a argumenty

Jan Bednář: Obamova druhá inaugurace

Prezident Barack Obama při slavnostní inauguraci - Foto: Cliff Owen, ČTK/AP

Prezident Barack Obama při slavnostní inauguraciFoto: Cliff Owen, ČTK/AP

Americký prezident Barack Obama zahájil v pondělí oficiálně své druhé funkční období v Bílém domě. Jeho inaugurační projev si v chladném lednovém počasí přišlo poslechnout živě asi 800 tisíc lidí, tj. mnohem méně než při jeho prvním inauguračním projevu před čtyřmi lety, ale zase mnohem více než kolik lidí přišlo třeba na druhý inaugurační projev jeho předchůdce v úřadu amerického prezidenta George Bushe.

Druhé funkční období amerických prezidentů bývá skoro vždycky o hodně jiné než to první. Za prvé proto, že prezident při své druhé inauguraci už není jen nedávným kandidátem, ale politickým představitelem, který měl možnost se osvědčit – který měl celé předchozí čtyři roky na to, aby ukázal, co umí. 

Zatímco při každé první inauguraci spojují američtí voliči svého prezidenta se svými ideálními představami o tom, co by měl udělat, až nastoupí do úřadu, jeho druhou inauguraci vnímají mnohem cyničtěji nebo řekněme realističtěji. 

Dnes už ví Američané, co mohou očekávat od Baracka Obamy. 

Ve svém včerejším inauguračním projevu znovuzvolený americký prezident hovořil o tom, co konkrétně ze svých původních záměrů, které zatím zůstaly neuskutečněné či nedokončené, by chtěl ve svém druhém funkčním období uskutečnit a dotáhnout do konce. 

Mezi těmito záměry je to především reforma financování zdravotní péče, která zatím zůstává z velké části jen na papíře. Barack Obama si přeje, aby všichni Američané byli pojištěni pro případ, že budou potřebovat lékařskou pomoc – to je něco, co máme v Evropě už několik desítel let a spíše se divíme tomu, že v Americe to ještě není zavedeno. V praxi takové opatření ale znamená velmi konkrétní problémy. Obama chce, aby byli pojištěni všichni, tedy i ti, kdo si zdravotní pojištění neplatí – ať už proto, že si je platit nemohou anebo proto, že nechtějí. V každé společnosti je určitá část lidí, kteří nejsou schopni si zdravotní pojištění platit – není jich zase tak mnoho a v Evropě už dávno vznikla jakási solidarita těch, kdo na to mají, s těmi, kdo na to nemají – a všem se dostane adekvátní zdravotní péče, pokud ji potřebují. V Americe toto není dosud samozřejmé. 

Avšak k tomu, aby taková opatření americký prezident prosadil v praxi (a ještě další, podobná opatření v oblasti sociálního zabezpečení, která chce ve svém druhém funkčním období uskutečnit), k tomu je zcela nezbytná jeho úzká spolupráce s druhou stranou politického spektra, tedy s republikány, kteří ovládají polovinu Kongresu. 

Až dosud s nimi o tom vedl Barack Obama jenom tvrdé spory a ani ve svém druhém inauguračním projevu moc velkou ochotu ke kompromisu neprojevil. 

Vystupoval sebevědomě a mluvil obecně a poměrně stručně – celý jeho projev trval jen 18 minut. Jakoby si uvědomoval, že velká část z toho, co si předsevzal, se možná nepodaří, byl s tím smířený a přitom se nevzdával: 

Mimo jiné řekl: „Pokrok nás nenutí vyřešit staleté debaty o úloze vlády jednou pro vždy – ale žádá čin v naší době. Máme se rozhodnout a nemůžeme si dovolit žádné zdržení… Musíme jednat.“ 

Senátor z Arizony John McCain, který před čtyřmi lety kandidoval na prezidenta za republikány a prohrál tehdy volby právě v politickém zápase s Obamou, komentoval jeho včerejší inaugurační projev těmito slovy: „Byl bych rád slyšel něco více o tom, že bychom měli spolupracovat. Ale nevšiml jsem si – tak jak to bývá někdy v inauguračních projevech – že by prezident řekl něco o tom, že chce spolupracovat se členy Kongresu.“ 

Zdá se tedy, že vzájemné spory demokratického amerického prezidenta Baracka Obamy s republikány, které negativně poznamenaly zejména poslední dva roky jeho vlády, se přenesou i do jeho dalšího funkčního období. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Autor:  Jan Bednář

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas