13. února  2013 v 17:00  rubrika: Názory a argumenty

Jan Bednář: Výroční projev amerického prezidenta o stavu unie

Barack Obama - Foto:  ČTK/AP, Jacquelyn Martin

Barack ObamaFoto:  ČTK/AP, Jacquelyn Martin

Už počtvrté měl prezident Barack Obama příležitost hovořit v americkém Kongresu o stavu unie a teprve po sedmé za celou dobu svého prezidentství promluvil na společné schůzi obou komor tohoto nejvyššího legislativního orgánu Spojených států.

V den, kdy došlo k jaderné zkoušce v Severní Koreji se nemohl nezmínit o tom, jaká nebezpečí vznikají v současném světě a musel potvrdit, že americká vláda na tuto nejnovější severokorejskou provokaci tvrdě odpoví. Připomenul ale také, že i letos bude pokračovat postupný odchod amerických vojsk z Afghánistánu – o dalších 34 tisíc mužů, což je zhruba polovina jejich současného stavu v této zemi – a že tedy v rámci svých možností a po malých krocích naplňuje svůj slib ukončit válku, kterou zdědil po svém předchůdci. 

Podle jeho představ má na konci příštího roku být v Afghánistánu již méně než 15 tisíc Američanů. 

Většinu svého projevu o stavu americké unie, který dohromady trval asi hodinu, však věnoval Barack Obama domácí politice. Soustředil se hlavně na to, jak oživit růst amerického hospodářství, které se dosud neprobralo z velmi hluboké a vleklé krize. 

Ekonomický růst musí podle jeho slov doprovázet vznikání nových pracovních příležitostí a ve svých důsledcích by takový vývoj měl podle Obamy přispět k rozmachu tzv. střední třídy. 

Slíbil, že nezvýší schodek státního rozpočtu „ani o halíř“, ale chce investovat do infrastruktury, lepší zdravotní péče, čistší energie a vzdělání. Zvláštní pozornost pak věnoval své legislativní iniciativě, která má prosadit větší kontrolu ručních zbraní a svému návrhu zákona o přistěhovalectví. 

Hlavní problém jeho návrhů však spočívá v tom, že všechny nové investice – nemá-li se zvyšovat zadlužení – předpokládají zvyšování daní. A to je právě věc, kterou republikáni v Kongresu nechtějí dovolit. 

Oficiální odpověď za opoziční republikány přednesl senátor Rubio z Floridy, potomek kubánských přistěhovalců, který řekl, že zvyšování daní a výdajů z rozpočtu, jak je prosazuje prezident Obama, poškodí právě rodiny tzv. střední třídy, tedy té společenské vrstvy, kterou se Obama zaštiťuje a kterou by chtěl ekonomicky povznést. 

Obecně se letošní projev prezidenta Obamy o stavu americké unie nepovažuje za umírněný, ale naopak z poměrně ostrý, až skoro útočný. To trochu překvapuje v současné vnitropolitické situaci ve Spojených státech, kdy prezident musí čelit nesouhlasu velké většiny republikánů ve Sněmovně reprezentantů a ví, že se s nimi musí nakonec nějak dohodnout. Jinak žádnou novou legislativu neprosadí. 

Pokračuje tak stejné rozdělení uvnitř americké politické scény, které zde bylo už před Obamových znovuzvolením na podzim loňského roku a které bude trvat nejméně ještě další dva roky. 

Tyto „vnitřní bitvy“ s Kongresem poznamenaly nepříznivě už minulé dva roky Obamova prvního prezidentského funkčního období a současná atmosféra nasvědčuje tomu, že ve svém druhém funkčním období se Obama tohoto problému nezbaví. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Jan Bednář

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas