14. ledna  2013 v 16:45  rubrika: Názory a argumenty

Jan Fingerland: Syrské neštěstí je pro ženy katastrofou

Děti syrských uprchlíků v Libanonu - Foto:  ČTK/AP, Bilal Hussein

Děti syrských uprchlíků v LibanonuFoto:  ČTK/AP, Bilal Hussein

Do řady míst ve Střední Evropě konečně dorazila zima, a mnozí z nás se proto radují, že si konečně užijí trochu sněhu. Toto počasí však v poslední době dorazilo i na Blízký východ, ale ne každý z něj má radost. Platí to zejména pro Syřany, ať už ty, kteří doma mrznou, protože nemají co hodit do kamen, a nebo ještě více ty, kdo jsou na útěku. Podle nejčerstvějších údajů OSN je nyní v zahraničí na útěku před boji nejméně šest set tisíc Syřanů.

Zatímco však v Libanonu většinou zůstávají ve městech, v Jordánsku nebo Turecku žijí ve stanech nebo jsou bez přístřeší. I uvnitř samotné Sýrie je kolem dvou milionů lidí považovaných za vnitřní uprchlíky, a další čtyři miliony potřebují naléhavě dodávky potravin, léků nebo dalších věcí. Situace je tedy vážná, a s každým stupněm Celsia pod nulou je vážnější. 

Mezinárodní záchranný výbor zveřejnil čerstvou zprávu, která vrhá další světlo na rozhodnutí statisíců lidí opustit domovy a vydat se do nejistoty. Podle zmíněné nevládní organizace, pomáhající uprchlíkům již od třicátých let, utíkají často lidé z komunit, které byly kvůli bojům zcela zničené a po jejich obcích nebo čtvrtích zůstaly jen neobyvatelné hromady trosek. Avšak hlavní důvod, který pro svůj útěk uvádějí sami uprchlíci, je násilí na ženách. To v Sýrii dosáhlo značných rozměrů, zejména jde o hromadné znásilňování ze strany ozbrojených mužů, a to i za přítomnosti ostatních členů rodiny, nebo na veřejnosti na silničních zátarasech, které se staly zvláště pověstnými. Šíří se však také špatné zacházení se ženami v uprchlických táborech. 

Napadené ženy se často bojí o svém zážitku mluvit, protože se obávají msty ze strany pachatelů, ale i reakce svých vlastních rodin, zejména kvůli takzvaným „vraždám ze cti“, které mají uchránit rodinu před zostuzením. Jiné ženy zas bývají rychle provdány bez ohledu na věk, aby se jejich pohana zakryla. Tamní kultura je totiž značně orientována na ochranu rodinné cti. Zpráva organizace však neuvádí, která z bojujících stran se těchto činů dopouští. Z jiných zpráv je známo, že znásilňování, loupení nebo systematické vraždění mají často na svědomí oddíly zvané šabíha, jde o převážně alávitské provládní bojůvky, složené z civilistů dělajících tu nejšpinavější práci pro režim. Objevovaly se však také informace o násilnostech ze strany některých povstalců, pro změnu páchaných na příslušnících komunit, které jsou pokládány za provládně orientované, jako jsou alávité nebo křesťané. V každém případě se podle Mezinárodního záchranného výborů stalo se sexuální násilí na ženách velmi závažným rysem současného konfliktu v Sýrii. 

Ten ovšem pravděpodobně bude ještě dlouho pokračovat. Zatímco před několika dny povstalci oznámili dobytí vojenského letiště Taftanáz na severu země, vládní média nyní informovala o vytlačení povstaleckých jednotek z damašského předměstí Darája. Tuto hru s nulovým součtem lze vysvětlit odlišnými prioritami bojujících stran. Zatímco rebelové se soustředí na dobývání vojenských základen a letišť na venkově, a chtějí tím omezit schopnost armády podnikat vzdušné údery na své pozice; režim chce především uchovat kontrolu nad severojižním koridorem mezi velkými městy v západní části země, tedy Damaškem na jihu a Aleppem na severu. Pod kontrolou by tak zůstal i přímořský pás s pohořím, kde leží i přístav Tartús využívaný Asadovými ruskými spojenci. Již delší dobu se spekuluje o tom, že se Asad hodlá stáhnout do této přímořské oblasti, odkud pochází i rod Asadů a většina syrských alávitů. 

Nyní také saúdsko-arabský list Al-Vatan přišel s informací, podle které Asad i se svou rodinou sídlí na ruské lodi u středomořského přístavu Tartús a nanejvýš se nechává převážet na schůzky na pevninu. To však může být mylná informace nebo záměrná dezinformace, která má oslabit důvěru uvnitř stále ještě dosti soudržného provládního bloku složeného zejména z alávitů a křesťanů – tedy lidí, kteří se většinou nebudou moci na závěr rychle stáhnout na loď a odplout. Asad, který se minulý týden po mnoha měsících opět objevil na veřejnosti a proslovil odhodlanou řeč, zatím má na své straně nemalou část národa. Na jeho straně stojí i Rusové, i když už trochu váhající. 

Poslední trojstranná schůzka zmocněnce OSN pro Sýrii Lachdara Brahímího s americkými a ruskými diplomaty v Ženevě skončila před několika dny bez průlomu, a to i kvůli ruskému tlaku. Brahímího pozice je nyní oslabena. V jednom rozhovoru totiž naznačil, že Asadovo odstoupení bude zřejmě nutné. Za to si v Damašku vysloužil ostrou kritiku a syrská vláda zpochybnila jeho úlohu „neutrálního vyjednavače“. Situace však stejně nedospěla k bodu, kdy by režim chtěl vyjednávat a osočení Brahímího z nedostatku nestrannosti je tedy spíše jen záminkou. Ruské stanovisko je takové, že je třeba především zastavit násilí a zahájit jednání bez jakýchkoli předběžných podmínek. Je to tedy podle Rusů syrská opozice, kdo brání v mírových rozhovorech, a nikoli Asadova vláda. A je to tedy tím pádem také opozice, kdo je prý zodpovědný za další oběti, které rychle přibývají. 

Sám Brahímí odhaduje, že pokud se letos nepodaří nastolit mír, dosáhne počet obětí sta tisíc. A jak dosvědčuje i na začátku tohoto příspěvku citovaná zpráva Mezinárodního záchranného výboru, musíme k tomu připočítat i obtížně vyčíslitelné násilí na ženách a dětech nebo utrpení lidí v uprchlických táborech v počasí, které se v Sýrii momentálně příliš neliší od toho, které máme za okny. Ovšem s tím rozdílem, že uprchlíci jsou ti, kdo jsou na opačné straně okna – venku na mraze. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Autor:  Jan Fingerland

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas