30. listopadu  2011  rubrika: Názory a argumenty

Jan Jůn: Británie čelí stávce veřejných zaměstnanců...

Stávka v Británii - Foto:  ČTK/AP, Sang Tan

Stávka v BritániiFoto:  ČTK/AP, Sang Tan

Británie byla dnes částečně ochromena čtyřiadvacetihodinovou stávkou dvou milionů zaměstnanců veřejného sektoru, tedy učitelů, pomocného personálu v nemocnicích, pasových kontrol na letištích a v přístavech a podobně.

Stávka měla být protestem proti utahování opasků veřejné sféře ohledně důchodů, i když podle vlády a premiéra Camerona v dnešních odpovědích na parlamentní interpelace, se ještě včera jednalo s některými odbory a bude tomu tak i zítra. Odbory nesouhlasí s prodloužením důchodového věku na 67 let od roku 2026 místo původně až od roku 2036 a se zmrazením zvyšování platů na pouhé jedno procento v příštích dvou letech. Až tisícovka větších či menších pochodů a demonstrací na mnoha místech vyjadřovala také nesouhlas s plánovaným snížením počtu veřejných zaměstnanců o 710.000 do roku 2017.  

Británie ovšem nebyla dnes zdaleka paralyzována. Kvůli stávce byly podle prohlášení premiéra Camerona zavřeny asi dvě třetiny škol (i když odbory očekávaly až 90 procent) a tak se nekonaly ani obvyklé ranní dopravní zácpy kvůli milionům matek, vezoucích automobily děti do škol a až na výjimky – například tramvaje v Newcastlu, či metro v Glasgowě – fungovala všude normálně veřejná doprava. Rodiče si ovšem museli zorganizovat hlídání dětí a mnozí tak do práce nemohli. Co se týče zdravotnictví, stávkovalo asi 400.000 pracovníků pomocného personálu, ale nikoliv lékaři, zdravotní sestry či porodní asistentky, ale i tak muselo být 60.000 už dohodnutých méně vážných lékařských prohlídek v nemocnicích odloženo. Na letištích sice docházelo ke zdržení u příletových pasových kontrol, ale zdaleka ne k předpovídaným 12 hodinám, neboť nestávkovali všichni, přišli pomoci narychlo vytrénovaní státní úředníci a některé zahraniční aerolinie lety zrušily. 

Stávka byla také hlavním bodem dnešních parlamentních interpelací na premiéra Camerona a vůdce opozice Ed Miliband na něho zaútočil z odborových pozic, přesto, že labouristé stávku oficiálně nepodporují, ale s ní ,,pouze‘‘ sympatizují. Miliband obvinil vládu ze zhoršování pracovních i důchodových vymožeností veřejného sektoru a jeho nejméně placených zaměstnanců, z nechuti s odbory jednat i z dalšího zadlužování země. Premiér Cameron prohlásil, jak už řečeno, že se s odbory, které platí labouristickou stranu, stále jednalo a bude jednat a že tedy stávka, která zemi stála podle některých expertů údajně až půl miliardy liber, nemusela vůbec začít. Dodal, že labouristická vláda přivodila dnešní nutnost šetřit svým přílišným zadlužením země a její plánované škrty byly pak stejné jako dnešní vlády a že pracovníci veřejné sféry mají tak dobré a zaručené důchodové podmínky, jako pouhých deset procent pracovníků soukromého sektoru. Uvedl pak, že například učitelé a zdravotní sestry odcházejí do důchodu na platech 37 a 33 tisíc liber ročně a pobírají pak důchod až ve výši zhruba dvou třetin platu. 

Dodal pak, že vláda nehodlá sáhnout na nejnižší platy, pod 15.000 librami ročně (což je asi 37.500 korun měsíčně). Ano, plánuje snížit počet pracovníků veřejného sektoru, ale zároveň pomoci vytvořit až půl milionu pracovních míst v sektoru soukromém. Experti poukazují na to, že příjmy negenerující veřejný sektor dnes tvoří zhruba 54 procent britské ekonomiky a výrobní soukromý sektor pouhých 44 procent, což je stejně neudržitelné jako evropský průběžně financovaný důchodový systém. Jak těžká je dnes situace Británie ukazuje i skutečnost, ve včerejším minirozpočtu, sestaveném ministrem financí Georgem Osbornem na bázi nezávislých čísel Úřadu rozpočtové discipliny, se počítá se zvyšováním zadlužení země o 112 miliard liber až na 74 procent HDP po nejbližší čtyři roky a k jeho poklesu až později v letech následujících. To mu také umožnilo například zvýšení nejnižších státních důchodů na ekvivalent 14.000 korun měsíčně či nezvýšení daně na benzín.Experti se však nyní obávají, že včerejší snížení ratingu půl druhé desítky britských bank může ohrozit i britský rating AAA, získaný na základě programu škrtů a úsporných opatření, což by výši půjčování dál zvýšilo s cenou dluhopisů. Británie tedy má proč obávat se budoucnosti... 

Britové byli dnes ovšem také pobouřeni včerejší okupací a vypleněním budov britského velvyslanectví v Teheránu davy údajných íránských studentů, což odsoudil i premiér Cameron v parlamentní debatě. Ministr zahraničí Wiliam Hague nyní odvolal z Teheránu řadu diplomatů a vyhostil íránské diplomaty. Experti dodávají, že obsazení velvyslanectví davy se zjevnou účastí revolučních gard v civilu, je výrazem odvety nejvyššího vůdce Íránu ajatolláha Kameneího za nové britské sankce v souvislosti s nukleárním ozbrojováním země. Zároveň prý akce svědčí o prohlubování rozkolu mezi Kameneím a prezidentem Ahmadinedžádem, který prý takové ajatoláhovými fundamentalisty zorganizované nepřátelské akce davů jako umírněnější nepodporuje. Možné scénáře dalšího vývoje jsou ovšem velmi znepokojující. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Jan Jůn

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas