10. srpna  2012 v 17:30  rubrika: Názory a argumenty

Jan Jůn: Londýn bude hodnotit přínos končící Olympiády

Olympijské hry v Londýně - Foto:  ČTK/AP, Sang Tan

Olympijské hry v LondýněFoto:  ČTK/AP, Sang Tan

Letní Olympijské hry v Londýně se pomalu chýlí ke konci a po nedělní závěrečné ceremonii příjde na řadu bilancování – jak úspěchů a přínosů, tak i nesplněných očekávání. Budiž však předem konstatováno, že pokud se ještě něco neočekávaného nepřihodí, budou si ve dvou bodech hodnocení Britové moci gratulovat.

Nejen kvůli více než padesátce získaných medailí a skvělého třetího místa v pořadí účastnických zemí, hned po Číně a Americe, ale i co se týče vlastní velmi profesionálně připravené organizace her. Pochvaly a spokojenost Britů – a dá se říci dokonce nadšení -- se objevily už po zahajovacím ceremoniálu, který ve srovnání s pekingským bombastickým ,,nej, nej‘‘ byl úmyslně skromnější, i když nešetřil efekty. A téma krátké historie Britských ostrovů od kdysi ,,příjemné zelené země‘‘, přes průmyslovou revoluci, vykování olympijských kruhů a zpět k ,,příjemné‘‘, i když poněkud méně ,,zelené‘‘ zemi, bylo přesně tím, co si podvědomě mnozí představovali. Téma pomohla zvýraznit i skutečnost, že Olympijský park a vesnice pro sportovce jsou skutečně parkem, nebot‘ projektanti vytvořili spoustou zeleně odpočinkovou, parkovou atmosféru. 

Zahájení předcházela složitá dopravní omezení a ony ,,Olympijské jízdní pruhy‘‘ na vozovkách řady důležitých silničních tahů napříč Londýnem a zdálo se, že po zahájení her vypukne chaos a doprava v osmimilionové metropoli prostě zůstane stát. To ovšem sýčkové podcenili skutečnost, že Britové a Londýn’ané se převážně řídí radami vlády a magistrátu a odjeli z města, tedy vzali si dovolenou, pracovali doma, či změnili si hodiny dojíždění do práce. Výsledkem bylo, že i přes stávku řidičů metra, která měla spočívat v přísném dodržování předpisů, začala doprava v naprosté většině fungovat tak, jak měla, Londýn byl po většinu Olympiády prázdnější než jindy a některé ze zmíněných ,,Olympijských pásů‘‘ nebyly ani aktivovány. Co se pak týče samotného Olympijského parku ve východním Londýně i v dalších místech, tam udržovali pořádek a bezpečnost nejen policisté a vojáci, ale i dobrovolníci, kterých nakonec bylo celkem sedmdesát tisíc v rolích tzv. ,,Olympijských stewardů‘‘ ukazujících cestu, pomáhajících nalézt sedadla na stadionech, či zajistit jejich co nejrychlejší vyprázdnění po skončení programu. 

Britové mají ostatně dobrovolnictví v krvi a nebýt toho, mnohé by v zemi nefungovalo – třeba bezpečnost dětí přecházejících ulice na cestě do či ze škol, nad kterou bdí tzv ,,lízátkové paní‘‘, zastavující auta velkými výstražnými terči, kterých se žádný řidič neodváží neuposlechnout. Stejně tak pozitivně lze hodnotit zdravý patriotismus Britů, který vytvořil jásavou a velmi nakažlivou atmosféru univerzálního přátelství, potlačil zemskou řevnivost a jasně i podporu skotským separatistům a zjevně přispěl i k utužení morálky britských sportovců a ke získání tolika medailí. To bude mít určitě pozitivní vliv i na oblibu sportu mezi dětmi a mládeží a bude to třeba podpořit dalším dotováním sportu z loterie i z vládních prostředků. Psychologicky přispěly hry i připomenutím skutečnosti, že pokud mnozí mladí chtějí být celebritami a přitom zbohatnout, vyžaduje to -- co do kopírování medailistů, včetně velmi oblíbeného jamaiského běžce Usaina Bolta -- kromě tréningu i tvrdou disciplinu a odříkání. 

Prázdný Londýn ovšem znamená pohromu pro krizí už dost zdeptané majitele obchodů, restaurací, divadel hotelů a podobných zařízení, nebot‘, jak kritici konstatovali, naprostá většina návštěvníků Olympiády přijela za sportem a ne uprostřed krize jezdit do centra města nakupovat. Nejvíce naříkají taxikáři. Normální klientela prý z Londýna odjela, turistů, odstrašených varováními o přecpání města, ubylo a naprostá většina návštěvníků Olympiády taxíky nejezdí. To vše prý podle vyjádření zástupce profese pro televizi BBC způsobilo taxikářům 20ti až 40ti procentní pokles výdělků. Jak už řečeno úvodem, bilancování přínosů i negativ londýnské Olympiády zjevně potvrdí zkušenost předchozích dvou Olympiád, že se tedy hry – stojící Británii více než devět miliard liber, tedy 300 miliard korun -- ekonomicky v krátkodobém hodnocení nevyplatí a to i přes finanční přínos rozsáhlých reklamních akcí a sponsoringu. 

Vláda sice tvrdí, že návštěvníci jsou z organizace her nadšeni, že se vrátí coby turisté a že britské výrobky budou hodnoceny úspěchem Olympiády a tedy získají novou oblibu, ale mnoho Britů tomu nevěří. Podobně je tomu i s využitím Olympijského parku. Z Olympijské vesnice budou byty, ale hlavní stadion je údajně na kopanou příliš velky – i když se vrchní ochozy dají sejmout – a provoz jiných větších sportovišt‘ je velmi nákladný. Objevují se tedy opět názory, že hry by měly být pořádány jen v Athénách a přestat být bombastickou podívanou, že Mezinárodní olympijský výbor zahrnuje i osmdesátníky, že utrácí neuvěřitelné sumy a že na rozdíl od nadnárodních firem nepodléhá finančnímu auditu a podobně. Ano, hodnocení Olympiády bude nutně pozitivní i negativní a uvidíme co nakonec převáží. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Jan Jůn

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas