5. února  2013 v 16:50  rubrika: Názory a argumenty

Jan Macháček: Miloš Zeman a fiskální smlouva EU

Vlajka EU - Foto: Marián Vojtek

Vlajka EUFoto: Marián Vojtek

Nově zvolený prezident Miloš Zeman se včera vyjádřil na téma fiskálního paktu, který nyní cloumá koalicí. Zeman není příznivcem okamžitého vstupu České republiky do fiskálního paktu, jak to požaduje TOP 09 . Podle Zemana má takový krok smysl až v okamžiku, kdy bude v zemi platit euro.

"Myslím si, že to má smysl v okamžiku, kdy ČR bude mít euro , protože se fiskální pakt týká především zemí, které jsou v eurozóně," řekl v pondělí Zeman novinářům při příchodu do své kanceláře v pražské Loretánské ulici.  

Tato informace je docela důležitá. Zeman se sám považuje za eurofederalistu, chce se v tomto ohledu lišit od svého předchůdce, na Hradě chce prý vyvěsit vlajku Evropské unie a pozvat na tuto událost předsedu Evrospké komise Barrosa. 

To je sice hezké, ale vůbec to není to důležité nebo to nejdůležitější. Vlajka je symbol, důležitější je ale přeci jen obsah. Lze si představit, že za vyvěšení evropské vlajky se bude Václav Klaus na Miloše Zemana "mračit", média budou mít o čem psát a bude se dít přesně to, co oba pánové mají rádi. Markýrování sporu a konfliktu, tam kde o nic důležitého nejde. To důležité, ten obsah, představuje právě například onen fiskální kompakt a zde to zatím vypadá, že Zeman s jeho přijetím nesouhlasí podobně jako Klaus. To podstatné je prostě vědět, zda chce nový prezident vrátit naši republiku do evropského integračního jádra nebo zda jí chce mít na vedlejší koleji. V předvolební televizní debatě Zeman vysvětloval, že chápe rozdíl mezi eurohujerstvím a eurofederalismem, s tím, že "eurohujer" nekriticky a šplhounsky přijímá z Evropy cokoli, což eurofederalista nedělá. 

Budiž, co je ale tzv.eurohujerského na fiskálním kompaktu? K němu podpis nepřipojila z celé Evropské unie, tedy z 27 států jenom Velká Británie a Česká republika. Velká Británie má přitom úplně jiné zájmy a geopolitickou polohu než Česká republika. Je energeticky soběstačná, byla a bude centrem obchodní a finanční globalizace. Spojené království partně nikdy nepřijme euro apod. 

Všechny ostatní státy unie smlouvu o rozpočtové zodpovědnosti podepsaly. Učinily tak státy, kde se platí eurem, i státy kde se eurem neplatí. Učinily tak státy oslabené fiskální či bankovní krizí, ale i státy kterým se hospodářsky relativně daří. Podepsaly státy, které se blíží plnění maastrichtských kriterií a podepsaly i státy, které k plnění kritérií mají dále než my. Státy, které chtějí euro co nejdřív - jako Lotyšsko - i státy, které jsou v tomto ohledu opatrnější - jako třeba Polsko. 

Není důvod se domnívat, že v 25 zemích unie žijí samé ovce, samí eurohujeři a šplhuni, samí amatéři a hlupáci, kteří neví co podpisují. Není důvod se domnívat, že vzdělaní, rozumní a skeptičtí analytici se vyskytují pouze v České republice¨. 

To nejdůležitější s čím smlouva o rozpočtové zodpovědnosti přichází, je povinnost implementovat finanční ústavu a automatické dluhové brzdy v národních legislativách. Zde však česká vláda připravila návrh, který je dokonce přísnější než to, co po nás žádá Evropa. 

Zeman samozřejmě neřekl nic o tom, že bude smlouvu - kdyby ji parlament schválil - vetovat. Až se rozkouká po Evropě a bude s leckým mluvit, změní třeba názor. 

Pro nás je ale podstatné všimnout si toho, že spěchal vyjádřit názor, který má blízko k tomu, co si přeje prezident Klaus nebo ODS a který je podstatně vzdálen tomu, co si v tomto ohledu přeje TOP09 nebo současné vedení sociální demokracie . 

Bylo by ostatně asi naivní čekat, že Zeman Kalouska se Schwarzenbergem pochválí nebo že se bude chtít s prezidentem Klausem pohádat doopravdy, ještě než přijme funkci. O to ale také šlo TOP09, když s požadavkem na přistoupení k fiskálnímu kompaktu přišla. Jedním z důvodů jistě bylo přitlačit zvoleného prezidenta k tomu, aby deklaroval zda je pro něj důležité inzerované evropanství nebo dobré vztahy s Václavem Klausem. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Jan Macháček

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas