12. února  2013 v 16:50  rubrika: Názory a argumenty

Jan Vávra: Lex Suchánek

Premiér Petr Nečas po jednání grémia ODS k vládní krizi. - Foto:  ČTK

Premiér Petr Nečas po jednání grémia ODS k vládní krizi.Foto:  ČTK

Sdělovací prostředky v posledních dnech pilně referují o vlně nespokojenosti, která se šíří v jinak disciplinované ODS. Bouří se regiony, bouří se starostové, bouří se i bývalí prominentní pražští zastupitelé. Důvodem hlasité vzpoury proti vedení je série volebních porážek a klesající preference strany, která se v posledních výzkumech dostala až na čtvrté místo.

Každý z nespokojenců vidí příčiny poklesu preferencí ODS trochu jinde. Někdo v nedostatku komunikace vedení s členskou základnou, jiný zase v odklonu od původního programu strany. Někdo vidí záchranu v posílení moci regionů, jiný v příchodu nových tváří, především z řad úspěšných starostů. Vedení již přispěchalo se vstřícnou nabídkou, která spočívá v tom, že zasedání výkonné rady ODS budou nyní výjezdní a vedení se tak bude moci seznámit s názory jednotlivých regionů. 

Předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek, kterého někteří zejména pravicoví novináři označují za vlivného hráče, vidí zase problém ODS v nedostatku komunikace mezi vedením a poslanci. Tak jako jiné potencionální rebelové nevylučuje možnost, že by se podzimní nevolební kongres mohl změnit na volební.  

Suchánkova kritika politiky ODS se ovšem dostala do zajímavého světla koncem minulého týdne, když Poslanecká sněmovna projednávala vládní návrh zákona o konci anonymních akcií, které se – pokud by byl návrh zákona schválen v předložené podobě – od prvního ledna příštího roku musely převést na akcie na jméno. Připomeňme, že institut anonymních akcií je jeden z podstatných problémů, který nás vyděluje z civilizovaného světa, protože umožňuje obchodování společností, u kterých není možné zjistit, komu patří. V případech státních zakázek vytváří ideální podmínky pro korupci. Předseda rozpočtového výboru Suchánek tedy ve druhém čtení přispěchal s pozměňovacím návrhem, který by smysl zákona dokonale zlikvidoval. Podle jeho návrhu by nově vydané akcie již sice musely být na jméno, ovšem ty dosavadní by nadále zůstaly anonymní. 

Stojí za připomenutí, že vlivný předseda rozpočtového výboru se proslavil zejména populárním golfovým výletem do Dubaje, kam si zaletěl spolu s bývalým ředitelem ČEZu Romanem, bývalým ředitelem pražského Dopravního podniku Martinem Dvořákem, nyní nově potvrzeným ředitelem Českých drah Žaludou a mediálně velice známým pražským podnikatelem a přítelem Pavla Béma Romanem Janouškem. Suchánek nebyl nikdy ochoten ani schopen vysvětlil, kdo celou cestu financoval. 

K jeho pozměňovacímu návrhu se nikdo z vedení ODS, nijak nevyjádřil, ačkoli jeho návrh staví na hlavu celou vládní předlohu. Přitom pokud by se nespokojení členové ODS, méně zabývali nedostatkem komunikace mezi vedením ODS a poslanci nebo regiony a více se zaměřili na komunikaci mezi ODS a zbytkem společnosti, jistě by zjistili, že právě podobné praktiky, které předvádí poslanec Suchánek, jsou hlavní příčinou poklesu preferenci ODS a nakonec stojí i za vzrůstající nedůvěrou lidí v politiku a politiky. Zatím se bohužel nezdá, že by si členové ODS uvědomili rozsah svého problému a měli vůli něco opravdu změnit. 

Pouze předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová ukázala ochotu k reflexi některých kroků vedení ODS, když se veřejnosti omluvila za trafiky pro bývalé rebely ODS. Příznačné je, že její omluva vzbudila rozhořčení u drtivé většiny výše postavených členů ODS. 

Je otázkou, jak hluboko budou muset preference ještě klesnout, aby členové ODS začali hledat skutečné a nikoli zástupné problémy. Zatím je pro většinu z nich zřejmě důležitější přetrvávání starého dobrého způsobu propojení politiky s podnikatelskou sférou, stejně jako pokračování dosavadního nakládání se stáními a evropskými penězi. Tak to pravděpodobně zůstane až do voleb. V Čechách žádný politik neuvažuje v střednědobé nebo dokonce dlouhodobé perspektivě. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Jan Vávra

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas