3. srpna  2012 v 16:09  rubrika: Názory a argumenty

Jiří Berounský: Politické strany a jejich obliba před krajskými volbami

Statistika. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Statistika. Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Stock.xchng

Preference politických stran před krajskými volbami jsou poměrně důležité, protože mohou poskytnout obraz o tom, jak dopadnou blížící se krajské volby. A mít nebo nemít hejtmana je v mocenské rovnováze důležitý prvek. Takže jak dnes vypadají preference politických stran, uveřejněné v sobotu osmadvacátého července? To znamená z období kolem poloviny července, kdy se, námi komentovaný průzkum agentury Factum Invenio konal.

Není žádným překvapením, že vedou stále sociální demokraté, protože jakýkoli útok na peněženky občanů ze strany vlády přinese vždycky hlasy opozici. Nota bene, je-li onen útok veden nepřesvědčivým způsobem a konfrontován v témže čase s vládní rozhazovačností a nehorázně vysokými odměnami státních úředníků. Ve sdělovacích prostředcích byl však – podle mého názoru – přeceňován i pokles preferencí vedoucí strany v souvislosti s aférou doktora Ratha. 

Ta totiž do časů krajských voleb takřka vymizí z myslí voličů a pokles ustane. Nehledě k tomu, že onen pokles byl ve stejných myslích voličů kompenzován kauzou předraženého nákupu transportních letadel CASA, týkajících se zase osoby poslankyně, rezignovavší místopředsedkyně sněmovny a exministryně Parkanové a vládní TOP 09. Právě proto, aby se tak nestalo, jsme museli vyslechnout všechny ty výlevy ministra Kalouska. Nicméně tedy současné resumé: sociální demokraté by získali podle agentury Factum Invenio necelých třiadvacet procent hlasů a jim odpovídajících padesát devět mandátů. 

K jediné, ale podstatné změně došlo na druhé pozici preferencí stran. Tu již znovu obsadila Občanská demokratická strana s necelými osmnácti procenty odevzdaných hlasů a jim příslušejícím čtyřiceti sedmi mandátům. Je ovšem takřka s podivem, že preference této strany – vůdčí síly koalice – od minulých průzkumů jak květnových, tak červnových pomalu stoupají, navzdory oné nelichotivé ekonomické situaci a nutným úsporám. Ony pro občany nepříznivé ekonomické zásahy se tedy spíše projevují v hegemonii ČSSD, byť aférou doktora Ratha otřesené. Důvěra v premiéra ovšem klesá. 

Třetí Komunistická strana Čech a Moravy se objevuje, na rozdíl od oněch předchozích průzkumů, stavějící ji na druhou pozici, nyní až na třetím místě. Přesto ale oněch šestnáct procent a jedenačtyřicet mandátů je značná část občanů – a jak jsem již několikrát řekl – představuje vlastně určitý barometr nespokojenosti občanů, jehož hodnota je v současné době stále příliš vysoká. Čím menší procento, tím lépe. 

U vládní TOP 09 se setkáváme – alespoň ve výsledcích agentury Factum Invenio – s podobnou situací jako u Občanských demokratů: totiž že ani nepříznivá hospodářská situace, a u tohoto subjektu ani nechutné výstupy ministra Kalouska – architekta TOP 09 – na obranu nákupu letadel CASA, prakticky neovlivnily sílu této vládní strany. S necelými třinácti procenty a třicet jedním mandátem zůstává stále čtvrtou nejsilnější stranou. U velké části voličů prostě převládá obava z možné levicové vlády nad prohřešky pravicových stran a jejich představitelů a zřejmě i ono šlechtictví jejího předsedy, i když se už jedná asi jen o jakousi nostalgii po rádoby charakterních měřítcích bývalé společenské vrstvy. 

Na rozdíl od mnoha předchozích průzkumů jiných průzkumných agentur by se součástí sněmovny stali i lidovci a Zemanovci. Lidovci se po celá uplynulá dvě léta pohybovali na hranici oněch magických pěti procent, znamenajících vstup do sněmovny, kdežto Zemanovci se na nebo za onu hranu dostali v poslední době zejména v souvislosti s kandidaturou jejich guru na prezidenta. 

Vzrůst této strany znamená jednak trvalé oslabení sociální demokracie, neboť její hlasy představují prakticky výhradně hlasy bývalých sociálních demokratů, na druhé straně by se Zemanovci pravděpodobně spolu s lidovci, mohli stát potencionálními partnery příští koaliční vlády pod dominancí sociální demokracie. Nechtěli-li by vládnout spolu s komunisty. Ostatně sám Zeman nedávno prohlásil o přestupech politiků z ČSSD do Strany práv občanů – Zemanovců: „Přecházejí ze sociální demokracie do sociální demokracie.“ 

V žádném případě nedělejme předčasné závěry: jednak se jedná o pouhé preference a volby, které se letos uskuteční, budou jen volbami do krajských zastupitelstev. Na druhé straně všichni víme, že krajské volby dosud probíhají na základě celospolečenských témat a že jsou tedy jakýmsi potvrzením všech dosavadních průzkumů. 


Dnešní vydání pořadu Svět viděný internetem končí. Relaci, ve které vás seznamujeme s nejzajímavějšími články světových médií, můžete slyšet každý den od 19 hodin 10 minut. Zvukový záznam pořadu naleznete v sekci iRadio. Některé vybrané pasáže si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas