29. února  2012 v 14:17  rubrika: Názory a argumenty

Jiří Berounský: Reforma úřadu státních zástupců

Pavel Zeman - Foto: Alžběta Švarcová

Pavel ZemanFoto: Alžběta Švarcová

Zkusme se podívat na válku státních žalobců, která tak mohutně okupuje veškerý český mediální trh, trochu jinak. Ministr Pospíšil totiž, vedle definitivního schválení občanského zákoníku, což se už stalo, má i ambice protlačit zákonodárnými sbory reformu státního zastupitelství.

Je totiž bytostně nespokojen s nadvládou politické moci nad státními žalobci, kteří se tak stanou něčím jako pošťáky, kteří budou rezignovat na vlastní právní názor, abychom připomněli slova Otakara Motejla. 

Ten se už jednou o reformu státního zastupitelství pokoušel, ale Poslanecká sněmovna mu ji tehdy neschválila. Údajně prý pro ne zrovna nejlepší komunikaci ministra s poslanci. To je sice možné, ale Motejl chtěl hlavně, aby státní zastupitelství sloužilo veřejným zájmům, aby nepodléhalo politické moci, i když ta může třeba svou vládní politikou bojovat zrovna proti zločinu. Může, ale nemusí. A politická moc si ponechala v dnešním znění zákona ve svých rukou osud nejvyššího státního zástupce, protože ten může být bez udání důvodu vládou, kdykoli se jí to hodí, odvolán. 

Tématu se věnuje v jednom z posledních čísel týdeník Respekt, který uvádí na dané téma i slova současného nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana: "Tahle hrozba, že mohu být kdykoli odehnán od rozdělané práce, protože se z nějakého důvodu znelíbím nějaké mocenské klice, není pro vymahatelnost práva zrovna nejlepší vizitkou." 

Dosavadní historie mu dává plně za pravdu. Marie Benešová byla odvolána ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem po té, co kritizovala předání katarského prince do Kataru. Ten byl odsouzen v Praze nepravomocně za sexuální zneužívání nezletilých dívek a proces měl pokračovat v jeho rodné zemi, ale kupodivu už tam žádný proces nepokračoval. Vyšetřování, proč se tak stalo a zda to nesouviselo i s možnou korupcí, bylo přerušeno a obnovilo se, až když nastoupil do své současné funkce na Nejvyšší státní zastupitelství Pavel Zeman. 

Pravděpodobně oprávněně byla odvolána nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, spojovaná zejména s oním, dnes již klasickým odložením případu Jiřího Čunka, tehdejšího místopředsedy vlády Mirka Topolánka. A údajně se nejednalo jen o Čunka, ale i o biolíh, vyšetřování privatizace Mostecké uhelné, gripeny a jiné kauzy. A málokdo si dnes již vzpomene na to, že kariéra Vlastimila Rampuly se datuje od dob Renáty Vesecké a že před tím byl řadovým žalobcem v Hradci Králové, kde se zabýval menšími případy daňových podvodů. Kde byla jeho nadřízenou právě Renáta Vesecká. I to možná leccos naznačuje, i když chápu, že to není žádný argument. 

Ale zpět k zamýšlené reformě justice. Nově má být definována pozice státních zástupců, kteří by mohli být odvoláni jen v případě porušení zákona, a ne bez udání důvodu vládou. A aby nemohli ti nejvyšší protéžovat své oblíbence, má být jejich personální rozhodování schvalováno komisí odborníků. Jakých a z jakého úřadu ale není zatím z informací tisku zřejmé. Mají být zrušena Vrchní státní zastupitelství. Ale potom přestanou zastupitelství kopírovat soustavu soudů, neboť podle ústavy máme zatím čtyřstupňovou soustavu a u zastupitelství by to předpokládalo soustavu jen třístupňovou. Není zde otcem myšlenky vymizení Rampulova úřadu? 

A má být zřízena i nová jednotka státních zástupců, která by měla za úkol potírání korupce. I když ministr Kalousek říká, že na ni nejsou peníze. Ale neměly by na ni být přednostně peníze? Prý se podobná jednotka velmi osvědčila v zemích, kde se autoři novely inspirovali – na Slovensku, v Rakousku, či Španělsku. 

Nejhorší jsou partajokratické spekulace, které uvádí Respekt a které mohou ohrozit další vyšetřování. Premiér Nečas prý má pochybnosti o došetření už jednou odloženého případu Drobil a považuje je za útok proti své straně. Karolina Peake prý zákon sice veřejně podporuje, ale protože si přeje být ministryní spravedlnosti, tak chce novelu ve skutečnosti potopit. A tak dále, a tak dále. 

A občan má mít při tom plnou důvěru v soudní rozhodnutí a má je plně respektovat… 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas