28. července  2012 v 15:00  rubrika: Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Mrtvola s baťohem zbraní aneb Pravicový extremismus v Německu

Patrony - Foto:  Comstock Images

PatronyFoto:  Comstock Images

Mrtvola s baťohem zbraní byla nalezena v městečku Herzberg asi šedesát kilometrů severozápadně od Berlína. Když policie dorazila do hotelu, v němž byla mrtvola nalezena, přítomný lékař jen potvrdil smrt neznámého muže, který ležel v hotelovém pokoji v posteli.

Protože tělo nemělo na sobě žádné stopy, které by mohly budit podezření, že šlo o násilnou smrt, doktor policistům sdělil, že muž zřejmě zemřel na následky srdečního infarktu. 

Při prohlídce hotelového pokoje ale policisty upoutal vojenský ruksak, který se povaloval v rohu místnosti. Když ho otevřeli, zjistili, že je plný zbraní. Nacházely se v něm tři střelné zbraně: dvě pistole a jeden americký samopal s dalekohledem. Kromě toho tam bylo celkem 300 patron různých ráží. Později vyšetřovatelé mrtvolu identifikovali a zjistili, že se jedná o pana Jörga Langeho, narozeného v roce 1966 v Mecklenburgu-Vorpommern, známého aktivisty pravicové scény, jehož činnost byla již delší dobu monitorovaná. 

Kriminální úředníci proto stáli před řadou otázek: Jak se takový zbrojní arzenál dostal do hotelového pokoje? K čemu mrtvý muž nalezené zbraně chtěl použít? Nebo jak se zeptal zpravodajský časopis Der Spiegel: Formovala se před branami Berlína půl roku po odhalení teroristů ve Zwickau další neonacistická skupina? 

Na takovou otázku zatím státní zastupitelství ve městečku Neuruppe odmítá odpovědět. Informace tedy novináři zatím sbírají sami v městečku Herzberg, které má pouze 660 obyvatel a kde každý každého zná. Z rešerší médií vyplývá, že nejspíš v hotelu s názvem Bílý dům mělo být vybudováno školicí centrum pravicových extremistů. Už na jaře si totiž jedna žena pronajala celý objekt o rozloze 4500 metrů čtverečních, včetně kanceláří, zasedací místnosti a hotelových pokojů. Majitelům penzionu sdělila, že by se v objektu konaly pravidelné semináře o alternativním životě. 

Zdá se, že za pronájmem budovy mohl být životní partner ženy, která uzavřela smlouvu o pronájmu, pan Meinolf Schönborn, který patří již tři roky mezi vůdčí postavy německé neonacistické scény. Na počátku osmdesátých let zaujímal vysoké postavení v Národní straně Německa a její mládežnické odnoži, která byla zakázaná v roce 1992 kvůli tomu, že plánovala vytvoření paravojenské jednotky. 

Pan Schönborn provozuje internetový obchod se skinhedským oblečením, dekorativními zbraněmi a pravicovými propagandistickými materiály skupiny, která si říká: Nový pořádek. Jako odpovědný redaktor těchto materiálů je velmi často uváděn Jörg Lange, který byl nalezen mrtvý v již zmíněném hotelu a kterého policie již tři týdny hledala. Na webových stránkách internetového obchodu je možné se dočíst i o zkušenostech majitele s německou justicí. Schönbornův byt byl totiž od osmdesátých let 68krát prohledán policií, sám majitel byl několikrát trestně stíhán a odseděl si celkem 27 měsíců. 

Při bližší prohlídce všech hotelových prostor nalezla policie v jedné z kanceláří letáky extremistické skupiny Nový pořádek, neprůstřelnou vestu a dýku s nacistickými symboly. 

Mezi tím se objevila na internetu zpráva, která oznamuje ztrátu přesvědčivého národního nacionalisty a velkého kamaráda Jörga Langeho, který byl údajně skvělý grafik, počítačový odborník a vůdce s válečnými zkušenostmi: bojoval totiž jako dobrovolník na chorvatské straně v jugoslávské válce. Prozrazení záměru vybudovat školicí centrum prý velmi poškodilo plány neonacistů. V současné době je pronájemní smlouva vypovězena a hotelový komplex na prodej. 

Problémy má ale i policie, respektive Spolkový úřad pro ochranu ústavy, který díky stále novým a novým odhalením se dostal pod palbu silné kritiky a bude zřejmě zcela jinak organizován. Problém je hlavně s policejními úředníky, kteří pod cizím krytím pracují mezi pravicovými extremisty a některé jejich akce zřejmě sami vyprovokovali. Do debaty se v minulých dnech vložil i spolkový prezident Joachim Gauck, který se domnívá, že změny jsou nutné hlavně proto, aby občané neztratili důvěru v policii. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 
 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas