19. února  2013 v 13:59  rubrika: Názory a argumenty

Karel Hvížďala: Podvody s koňským masem v EU

Hovězí lasagne od firmy Findus obsahovaly koňské maso - Foto:  ČTK/AP

Hovězí lasagne od firmy Findus obsahovaly koňské masoFoto:  ČTK/AP

Na koňské maso v běžných potravinách se přišlo před pár dny v Irsku, kde ho objevili v hamburgrech. Za původce masa bylo nejprve označeno Polsko. Varšava to popřela. Pak následovala Velká Británie a Francie. V Německu musely dva obchodní řetězce Real a Edeka stáhnout své lasaně, protože v nich bylo koňské maso.

Podle listu The Times byly dovezeny do Anglie levná masa obsahující koninu důsledkem zákazu levného mletého hovězího a skopového. Německá ministryně pro obranu spotřebitelů Ilse Aignerová podle týdeníku Die Zeit varuje, že kvůli podobným podvodům může průmysl vyrábějící potraviny ztratit rychle důvěru, kterou bude těžko získávat zpět. Vyžaduje proto co nejrychlejší vyšetření. "Evropská unie má sice přísné zákony týkající se potravin, ale tyto přepisy mají smysl jen tehdy, když se konsekventně dodržují a potraviny jsou bedlivě kontrolovány," napsala do novin Bild am Sonntag. A pokračovala: "Dodavatelské řetězce musí být důkladně prověřeny. Všechny prohřešky, kterých se dopustily, musí být zveřejněny. Co stojí na etiketě musí být pravdivé a zákazník se na to musí spolehnout." Tvrdí, že jde o krach ideologie co největší láce. 

Podle odborníků rozměr těchto podvodů si zatím nikdo nedokáže ani představit. A pokud se podezření vyšetřovatelů potvrdí, pak se bezskrupulózní podvodníci dopustili nepředstavitelně velkého podvodu v označování potravin. Podle posledních zpráv, které byly zveřejněny v britském časopise Observer, klíčovým článkem v podvodech je zřejmě kyperská firma Draap Trading, která koňské maso nakupovala v Rumunsku. Do obchodů této firmy je zapojen i známý ruský obchodník se zbraněmi Viktor Buta. 

Toto pondělí se sešli v Německu ministři spolkových zemí s ministryní Aignerovou a projednali další postup v této záležitosti. Kromě plánu EU chce paní ministryně, aby si jednotlivé spolkové země vypracovaly společný plán národního kontrolního programu s přísnějšími testy. 

Zástupci jednotlivých členských států EU se již minulý pátek domluvili na tom, že v pátrání falešně deklarovaného masa budou postupovat společně. Jde hlavně o to zjistit, v kterém z těchto falešně deklarovaných masných výrobků je fenylbutazon, který může být nebezpečný pro lidské zdraví. Tento lék se používá u zvířat proti revmatu a zánětům a při dostizích jako droga. Koňské maso s tímto přípravkem bylo dovezeno z Anglie do Francie. 

Podle časopisu Focus expert Wolfgang Bosbach z CDU navrhuje, aby se do vyšetřování zapojil i spolkový kriminální úřad. Pokud jsou do skandálu zapleteni i němečtí dodavatelé, musí dojít k jejich stíhání. Zvláště proto, že jde evidentně o mezinárodně organizovanou kriminální činnost. Předseda parlamentníého výboru pro vnitřní záležitosti řekl, že kriminální vyšetřování je stejně důležité jako zostření preventivních kontrol. Občané musí mít jistotu, že stát v takových případech je důsledně ochrání. 

V Německu je zatím podezřelá konzervárenská firma Dreisten z Brandenburska, z města Neuroppin, v jehož hovězím guláši bylo nalezeno koňské maso. Podle posledních zpráv má být v Evropské unii provedeno v nejbližší době 2500 genetických testů a to se samozřejmě týká i České republiky. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas