18. srpna  2011  rubrika: Názory a argumenty

Karel Wichs: Nebýt Dobeše, nebylo by Bátory

Josef Dobeš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republiky - Foto: Tomáš Adamec

Josef Dobeš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy České republikyFoto: Tomáš Adamec

Pravdu mají ti, kteří tvrdí, že boj o Ladislava Bátoru, vysokého úředníka na ministerstvu školství, je zástupný problém. Muž s neonacistickou minulostí dává najevo svůj antisemitismus, pozurážel kdekoho, jeho názory na sexuální orientaci byly překonány už v minulém století. Za cokoli z toho by si zasloužil, aby byl z ministerstva propuštěn.

A přesto je spor o jeho setrvání ve funkci zástupný problém. Kdyby totiž nebylo ministra Josefa Dobeše, nebylo by Bátory. 

Vedení TOP 09 si toho je vědomo a dnes požaduje odstoupení buď Bátory nebo Dobeše, i když není jasné, jak dlouho jí tento požadavek vydrží. Trvání na něm by totiž mohlo vést k rozpadu koalice a to si nikdo ve vládě nepřeje. Popření razantně vymáhaných požadavků jednotlivými koaličními stranami jsme ve vládě Petra Nečase viděli už tolik, že by ústup nepřekvapil. 

Je to také důvod, proč premiér Nečas sice kritizuje Bátoru, který by podle něj neměl vykonávat funkci ředitele personálního odboru, ale proti jeho nadřízenému Dobešovi neřekl ani slovo. Tím, že rozhodnutí o Bátorovi nechává na koaličním ministrovi, ukazuje svou vlastní slabost. 

To se samozřejmě hodí Věcem veřejným, které tak mohou snadněji obhajovat Bátoru. Ne pro něj samého, ale kvůli vylepšení své pozice v koalici. Vít Bárta vlastně jen opakuje Dobešovu myšlenku, zřejmě předem společně dohodnutou, že každý má právo na svůj názor, a proto nelze Bátoru odvolat. 

Stát by se prý dostal do neobhajitelné situace, kdyby ho odvolaný úředník zažaloval. Aby to bylo složitější, Bátoru obhajuje také Hrad. Zdá se, že je nesestřelitelný. Přitom nejjednodušší by bylo podívat se na Josefa Dobeše. 

Jako ministr se zatím moc neosvědčil. Nejprve rozdal svým nejbližším spolupracovníkům statisícové odměny, aniž by uměl řádně vysvětlit, za co. Ví se jen, že odměnění, které si na ministerstvo přivedl, na něm nepracovali nijak dlouho, jestli se nemýlím, jen pár týdnů. 

Potom Josef Dobeš zjistil, že jeho ministerstvo nevyjde se 121 miliardami. Prohlásil, že mu chybí čtyři miliardy. A že neví, jak přidat peníze učitelům, kterým to Nečasova vláda slíbila, leda… Ledaže sníží platy těm, co berou nejméně a co jsou bezbranní: uklizečkám, kuchařkám, školníkům. Byla to taková nehoráznost, že musel ustoupit. 

I vypravil se Dobeš na ministerstvo financí, aby s Miroslavem Kalouskem dojednal další příděl peněz. Když pomyslíme, jak má Kalousek rád véčkaře a Dobeše zvlášť, není divu, že ministr školství odešel s prázdnou. Zvláštní je, že téměř vzápětí se potřebné peníze našly. Kde jinde než v Dobešově pokladně. No řekněte, může takto postupovat vrcholný manažer? Rozdat státní peníze mezi nejbližší podřízené, snažit se ožebračit chudáky a nakonec zjistit, že peněz je dost. 

Jiný příklad ministrovy neschopnosti. Svůj pobyt na ministerstvu svázal s úspěšným průběhem státních maturit. Ty se nepovedly, dokonce natolik, že odmítl odbornou diskusi o tom, jak by měly maturity vypadat a vysloužil si tisíce podpisů pod petici, aby odstoupil. Dobeš je však bohorovný. Tvrdí, že maturity pod jeho vedením byly úspěšné, a proto odstoupit nehodlá. Příkladů by mohlo být víc a každý vydá na odvolání ministra Dobeše. Vypadá to ale, že dnes si každý může říkat, co chce a nikdo neposlouchá. 

Ve 29. čísle Respektu Marek Švehla soudí, že nejprve musíme akceptovat politiku jako ctihodné řemeslo, a pak můžeme vznášet k politikům legitimní nárok, aby šli příkladem. Nemyslím si, že by voliči nevěděli, jak vypadá úctyhodný politik. A také žádají, aby šli příkladem. Jenom jejich hlas je ještě slabý. Ale to se může rychle změnit. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Autor:  Karel Wichs

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas