19. února  2013 v 16:00  rubrika: Názory a argumenty

Libor Dvořák: Na kause meteoritů chce vydělat zbrojařská lobby

Snímky z videonahrávka ukazují průlet meteoritu nad Čeljabinskem - Foto:  ČTK

Snímky z videonahrávka ukazují průlet meteoritu nad ČeljabinskemFoto:  ČTK

Od imperialistického spiknutí po vpád Mimozemšťanů – tak hodnotí páteční událost značná část Rusů, kteří opět osvědčují svůj sklon k iracionálnímu hodnocení jinak zcela srozumitelných událostí a k teoriím spiknutí. Je to sice trošku smutné, ale dalo se to očekávat.

Podívejme se ale na konkrétní důsledky páteční přírodní katastrofy, která zase není tak častá a na ruském území se od pádu Tunguzského meteoritu v roce 1908 v takovémto rozsahu zřejmě neodehrála. Rozdíl je přitom ve dvou věcech: za prvé nebyly důsledky pádu tohoto meteoritu tak ničivé jako před více než stoletím na Podkamenné Tunguzce, ale za druhé se odehrály v daleko obydlenější oblasti. To znamenalo mnohem větší škody jak na majetku, tak na lidském zdraví: Když se meteoritický déšť řítil k zemi, bylo to doprovázeno velmi nápadnými optickými i zvukovými efekty; většina zraněných na ně reagovala přirozeně – šla se podívat k oknu, co se to děje, a právě kvůli tomu je především skleněnými střepy zraněno na 1200 lidí. Materiální škody jen v Čeljabinské oblasti jsou spočítány na nejméně 1 miliardu rublů. 

Do postižené oblasti byly každopádně svezeny desítky sklenářských firem z blízkého i vzdálenějšího okolí, které škody na majetku občanů i institucí co nejrychleji likvidují: Na Uralu v těchto dnech teploty klesají pod mínus 20, proti čemuž jsou igelitová provizória skoro bezmocná. 

Poprasku, který v Rusku po pádu meteoritu nastal, se samozřejmě během posledního víkendu věnovala i světová média. List New York Times upozorňuje na fakt, že Sibiřané v běžných zimních závějích jednoduše sbírají kameny a za stovky až tisíce dolarů je prodávají jako úlomky meteoritu. Policie se sice tomuto obchodu snaží zabránit, ve většině případů však marně. A je to vlastně jednoduché: když je na zboží kupec, tak bude prodáno, což v uralském předhůří jako všude jinde na světě jednoznačně platí taky. 

Pro International Herald Tribune celou událost glosovala známá ruská novinářka Máša Essen. Ta konstatuje, že celá nejnovější kosmická kauza upozorňuje na několik distinktivních znaků prostého Rusa. Za prvé – ohromit Rusa je skoro nemožné. A proč? Protože Rusové čekají jakoukoli pohromu v kterémkoli okamžiku. Dalším rysem Rusa je bezhlavá odvaha, což dokazuje právě okolnost, kolik lidí utíkalo při hřmotu v nebi k oknům místo do předsíně – i když na druhé straně je lidská zvědavost jednoduše nezdolná. Třetím fenoménem je pak podle Máši Gessen bazální nedůvěra Rusů v jakékoli oficiální prohlášení, o čemž svědčí desítky konspirologických teorií na blozích . 

Korunu všemu ale nasadil ruský vicepremiér pro obranný průmysl a známý kremelský jestřáb Dmitrij Rogozin. Ten předložil premiéru Medveděvovi plán na vybudování systému odvrácení kosmických hrozeb. Což je něco podobného, jako plán odvrácení konce světa. Stát by měl 20-50 miliard rublů. Podle odborníků na tuto problematiku však jeho faktická hodnota bude nulová, protože s některými věcmi si lidé zatím ani při sebevětším chtění neporadí. Což Rogozin jistě také ví. Nabízí se tak jediné logické vysvětlení: Dmitrij Rogozin chce využít situace a vyrazit co nejvíc peněz pro svěřený rezort. Nic víc a nic míň.  

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas