31. července  2012 v 16:45  rubrika: Názory a argumenty

Libor Dvořák: Navalnyj na prahu vězení?

Ruský opoziční bloger a právník Alexej Navalnyj - Foto:  ČTK/AP

Ruský opoziční bloger a právník Alexej NavalnyjFoto:  ČTK/AP

Navalnyj na prahu vězení? ptají se dnes četná ruská média – a jak se zdá, zcela oprávněně. Navalnyj byl do sídla Vyšetřovacího výboru přizván už včera, ale po deseti minutách zase mohl odejít s tím, že se dnes vrátí.

Tentokrát už mu během asi půldruhahodinové procedury bylo sděleno obvinění, že se ještě jako poradce gubernátora Kirovské oblasti dopustil řady nezákonných operací, v jejichž důsledku oblastní podnik Kirovles „utrpěl škodu ve zvláště velkém rozsahu“. Dnes jej ovšem vyšetřovatelé nakonec obvinili podle přísnějšího paragrafu o zpronevěře. 

Abychom byli zcela konkrétní, škoda v podniku Kirovles byla vyčíslena na 16 milionů rublů. Navalnyj k tomu ale uvádí, že jde o částku, za niž firma nakoupila dřevo, které poté dokázala realizovat jen za 14,5 milionu, a vznikla tak škoda, rovnající se asi milionu českých korun. Jako důvod k uvěznění na deset let vskutku směšné – tím spíš, že sami kirovští vyšetřovatelé případ zastavili a konstatovali, že k naplnění skutkové podstaty trestného činu nedošlo. Letos v květnu byl však případ nadřízenou instancí v Moskvě otevřen znovu. 

Proč ale bylo obvinění přednímu opozičnímu vůdci sděleno právě v tomto týdnu? Důvod je nasnadě: 26. července přišel tento bloger s tvrzením, že předseda ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin nedovoleně podnikal v České republice a že v Praze vlastní byt, což jsou věci, které se ruským vysokým státním úředníkům nepovolují. Bastrykin, jehož z čehosi podobného už před pár lety vinil bývalý novinář a současný poslanec za stranu moci Jednotné Rusko Alexandr Chinštejn, v obou případech obvinění odmítl, řekl, že v České republice nikdy nepodnikal a že firmu LAW Bohemia i byt, o němž je řeč, si pořídil ještě před kariérou ve státních službách a poté vše přenechal své bývalé manželce Natálii. 

Alexej Navalnyj je ruské státní moci trnem v oku již poměrně dlouho. Tento zdatný právník se prosadil v posledních letech hlavně díky internetu, kde s oblibou zveřejňuje flagrantní případy korupce či zneužívání služebního postavení v ruských regionálních i celostátních institucích a je rovněž autorem hanlivého označení vládní strany Jednotné Rusko jako strany zlodějů a podvodníků. 

Mnoho ruských politických pozorovatelů se domnívá, že v tomto případě mu ani tolik nešlo o reálné Bastrykinovy zahraniční poklesky (které jsou patrně opravdu zanedbatelné), ale spíš o možnost reagovat na nedávné rozhodnutí ruských úřadů udělit nevládním a neziskovým organizacím v Rusku, jež využívají finanční podpory ze zahraničí, nelichotivý přídomek „zahraniční agent“. 

Nu a Navalnyj tentokrát stejnou nálepkou označil právě Bastrykina, který podle něj bude nejspíše agentem českým. Což opravdu zavání recesí až provokací. Ostatně Vyšetřovací výbor už přišel s verzí, že Navalnyj jen vypouští velmi umělé mlhy, které mají zastřít jeho vlastní problémy se zákonem. 

Zjevnou pravdou ovšem je, že tažení proti Navalnému je součástí stále tvrdší antispolečenské kampaně putinské vládnoucí kliky, která začala vyšetřováním některých opozičníků z demonstrace na Bolotném náměstí 6. května, tedy těsně před Putinovou prezidentskou inaugurací, a pak už v těsném sledu následoval zákon o peněžitých i vězeňských trestech za účast na nepovolených demonstracích, zmiňovaný zákon o nevládních organizacích jakožto zahraničních agentech a nakonec i nejnovější zákon o pomluvě. 

Ten rovněž předpokládá vysoké peněžní sankce a tresty odnětí svobody ve výši několika let a ztěžuje činnost nejen opozici, ale například i novinářům. Putin 2.0, o němž ještě počátkem tohoto roku snili různí nerealisticky uvažující blouznivci, se nekoná, a je tu Putin, jehož už za posledních 12 let dobře známe – vyznavač vlády silné ruky, na niž si navíc činí nárok pokud možno sám. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 
 

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace