20. února  2013 v 16:15  rubrika: Názory a argumenty

Libor Dvořák: Prezident Putin hodlá zavést učebnice s jednotným výkladem ruské historie

Ruský prezident Vladimir Putin - Foto:  ČTK/AP, Alexei Nikolsky

Ruský prezident Vladimir PutinFoto:  ČTK/AP, Alexei Nikolsky

„Osudy Ruska se utvářely díky sjednocování různých národů,“ soudí novopečený historik Vladimír Putin. Ten na zasedání Rady pro vztahy mezi národnostmi dále prohlásil, že takovéto učebnice se „musí orientovat na všechny školácké věkové kategorie, ale zároveň musí budovat na jednotné koncepci, respektující rámec logiky kontinuální ruské historie, návaznost všech jejích etap a úctu ke všem stránkám ruské historie“.

Podle prezidentova názoru je třeba k vytvoření všeruské středoškolské učebnice dějepisu by měli být povoláni nejen odborníci ministerstva školství a vědy a zároveň i Ruské akademie věd, ale i dvou nejstarších ruských spolků, které se ruskými dějinami zabývají – historickou a vojensko-historickou společností. 

Jak upozorňuje známý ruský zpravodajský portál newsru.ru, téma standardizace školních učebnic nedává ruskému prezidentovi spát už dávno a zapravdu mu dává i ruský ministr školství Dmitrij Livanov. Ten se zasedání zmíněné rady zúčastnil také a prezidentův návrh podpořil. Zároveň upozornil, že „ve federálním seznamu je přes tisíc různých učebnic a desítky z nich jsou právě učebnice dějepisu“. Livanov zdůraznil, že veškeré publikace tohoto typu procházejí odbornou expertízou v Ruské akademii věd a v Akademii vzdělanosti. Ani jedna ruská učebnice se údajně nemůže dostat do škol, aniž by prošla tímto dvojitým posuzovacím procesem. 

Ministr prezidentově představě vyhověl i tvrzením, že „Rusko nepotřebuje tak obrovské množství učebnic, i když učitel by měl mít možnost volby“. Jednotná učebnice dějepisu by podle Livanova měla plnit tři funkce: vzdělávat, tedy poskytovat hodnověrné a vědecky potvrzené znalosti, skýtat možnost intelektuálního rozvoje, tedy naučit žáky přemýšlet a chápat věci v souvislostech, a vychovávat, tedy vytvořit žákům jednotnou historickou, kulturní a mravní výbavu. 

Tento přístup má přirozeně i své odpůrce, kteří se, a zdá se oprávněně, obávají glajchšaltace výuky ruských dějin. Jak dnes ráno uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy, tato vladařská představa se ani trochu nezamlouvá třeba známé ruské historičce Natálii Basovské. Ta se jistě právem domnívá, že ani jedna skutečná učebnice nemůže být napsána na pokyn státní moci. K tomu hned dodává, že pokud takováto učebnice nakonec opravdu vznikne, nenapíší ji „ti nejschopnější, ale ti nejčipernější“ – a podle toho to taky dopadne. 

Pravdou je, že v Rusku během posledního čtvrtstoletí vznikly jistě stovky až tisíce různých historických prací – od zuřivě vlastenecky orientovaných děl lidí typu Natálie Naročnické až po velmi liberálně koncipované Dějiny Ruska 20. století profesora Zubova, které by už zanedlouho měly vyjít i v české verzi. V normální zemi se podobný stav vítá. Ruský prezident ale zřejmě vyznává jinou pravdu, již geniálně zformuloval George Orwell: „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost: kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“ Vladimiru Putinovi evidentně nejde o mnohotvárné a pestré mapování ruských dějin. Jak nasvědčují jeho poslední výroky, jde mu především o ono ovládání – což je plně v logice úvodního roku jeho třetího ruského prezidentství. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas