4. prosince  2012 v 17:00  rubrika: Názory a argumenty

Libor Dvořák: Putin mění svou image z „mača“ na „otce vlasti“

Vladimir Putin při návštěvě Turecka - Foto:  ČTK/AP

Vladimir Putin při návštěvě TureckaFoto:  ČTK/AP

Jak se vám vede, Vladimire Vladimiroviči? – jako by se ozývalo ze všech koutů světa, a dlužno říct, že poslední dobou stále častěji. Oleje do nepříjemného ohně přilil konec minulého týdne japonský premiér Noda, který oficiálně sdělil, že dlouho plánovanou cestu do Moskvy odkládá – údajně pro „zdravotní potíže prezidenta Putina“.

Výrok to byl bezesporu nediplomatický, kremelské administrativě se ani trochu nelíbil a ruští provládní političtí komentátoři poněkud jedovatě připomněli, že v Japonsku se 22. ledna konají parlamentní volby, takže důvod zrušení této cesty z japonské strany bude spíše vnitropolitický… Faktem ovšem je, že o Putinových zdravotních nesnázích si skoro po celém světě cvrlikají vrabci na střeše. 

Ať tak či onak, včera se Vladimir Putin konečně rozjel na jedinou v poslední době nezrušenou zahraniční cestu, a to do Turecka. Není divu – někam už konečně jet musel, a Turecko, na jehož hranici se Sýrií by v dohledné době měly být s ohledem na stále se zhoršující poměry v této blízkovýchodní zemi rozmístěny antiraketové systémy Patriot, je jak velmi důležitým obchodním partnerem Ruska, tak jeho odpůrcem, pokud jde o taktiku v syrském občanském konfliktu: Turecko stojí na straně opozičních sil, kdežto Rusko na straně Bašára Asada, jakkoli Putin na tiskové konferenci tvrdil, že „Rusko rozhodně není nějakým patentovaným spojencem oficiálního Damašku“. 

Jak už jsme ale uvedli, Putinův oficiální výlet do zahraničí měl především rozptýlit spekulace, že pán Kremlu (který ovšem v současné době sídlí hlavně v předměstské rezidenci Novo-Ogarjovo) vážně ochořel a ztrácí půdu pod nohama. Jeho okolí si ovšem pod tlakem okolností zřejmě uvědomilo, že v nejbližší době bude třeba změnit image čerstvého šedesátníka Putina.
Dosavadního supermana, jehož silácké skutky jsme vypočítávali mnohokrát, prý vystřídá otec vlasti. 

List Nězavisimaja gazeta získal důvěrný materiál, určený jednomu z ruských gubernátorů, a z toho vyplývá, že kremelští politologové pro Vladimira Vladimiroviče připravují roli politického doyena, zmoudřelého mnoha lety praxe na nejvyšších státnických postech. Prvního náznaku bychom se prý mohli dočkat už v poselství Federálnímu shormáždění 12. prosince. Protože však změna image má být pozvolná, pak bude zřejmě následovat další přestávka a teprve poté se prezident začne pomalu vpravovat do svého nového obrazu. 

Viceprezident Centra politických technologií Vladimír Turovskij už v komentáři k této chystané proměně poznamenal, že už s ohledem na Putinův věk je to proměna žádoucí a přirozená. Nový obraz zkušeného státníka se prý může hodit i v roce 2018, kdy se Putin zřejmě bude o prezidentský úřad ucházet už počtvrté. Kremelští političtí technologové se tak především snaží zabránit tomu, aby Putin nebyl připodobňován Borisi Jelcinovi v druhém prezidentském období… 

Faktem ovšem je, že podobná proměna může být leckým interpretována jako další signál Putinova slábnutí, pokud za první budeme považovat zjevnou nejistotu Vladimira Vladimiroviče po velkých povolebních opozičních bouřích těsně před rokem. Kdyby se tento signál potvrdil a dále zesílil, nemusel by se současný prezident a zatím jasně nejmocnější Rus ve svém úřadu nakonec dočkat ani konce tohoto mandátu. 


Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas