27. prosince  2012 v 18:00  rubrika: Názory a argumenty

Libor Dvořák: Ruský zákon Dimy Jakovleva

Ruská opozice protestuje proti zákonu Dimy Jakovleva - Foto:  ČTK/AP, Dmitry Lovetsky

Ruská opozice protestuje proti zákonu Dimy JakovlevaFoto:  ČTK/AP, Dmitry Lovetsky

Zákon Dimy Jakovleva – tak se také jmenuje nová a velmi sporná ruská právní norma, která prý odporuje normám mezinárodního práva a nalézá řadu kritiků i v samotném Rusku, přestože většinové mínění je (ostatně skoro jako vždy, když jde o trumfování s Američany) na straně státní moci. S normou nesouhlasí především nevládní organizace, které se zahraničním osvojováním ruských opuštěných či jinak postižených dětí zabývají.

Připomeňme si dvě mužská jména, jež obě strany sporu vztyčily jako smutné korouhve. Sedmatřicetiletý Sergej Magnitskij byl ruský právník společnosti Hermitage Capital, který upozornil na miliardové daňové úniky, způsobované na úkor jmenované společnosti některými vysokými státními úředníky. Vyšetřovatelé celého případu však otočili jeho argumentaci o 180% a z finančních machinací obvinili samotného Magnitského. Ten pak za velmi podezřelých okolností zemřel ve vyšetřovací vazbě – podle svých advokátů především v důsledku špatného zacházení a nakonec i neposkytnutí opakovaně požadované zdravotní pomoci. 

Ruský chlapeček Dima Jakovlev patři k desetitisícům dětí, jež už adoptovaly americké rodiny. Dima měl na rozdíl od drtivé většiny těchto dětí opravdu smůlu – již po třech měsících jeho nový americký otec v roce 2008 zapomněl chlapce, jehož měl odvézt do jeslí, ve svém autě, které zaparkoval v nesnesitelném žáru. Ani ne dvouleté dítě přirozeně nepřežilo. Otec byl přirozeně zatčen, postaven před americký soud a obviněn z neúmyslného zabití. Soud ho ale nakonec osvobodil, což způsobilo velkých rozruch jak v Rusku, tak i v samotných Spojených státech. Teď si tedy ruští zákonodárci na tuto hrůznou tragédii vzpomněli a zužitkovali ji po svém. 

Vraťme se ale k americkému Magnitského zákonu. Ten původně požadoval důsledné odmítání víz asi šesti desítkám vysokých ruských státních úředníků, kteří podle americké strany nesou na Magnitského smrti vinu, a zmrazení jejich případných kont v amerických peněžních ústavech. Na stole amerického prezidenta Baracka Obamy však už mezitím leží petice, jež požadují, aby na Magnitského seznam bylo zařazeno také více než 400 ruských poslanců, kteří hlasovali za viditelně odvetnou ruskou právní normu. Čímž se celý mezinárodní skandál ještě prohloubil. V této chvíli se ještě čeká, zda zákon Dimy Jakovleva podepíše prezident Putin. Což je nanejvýš pravděpodobné, protože ho od počátku jednoznačně podporoval. 

Ať se na tento spor díváme z jakékoli strany, zdá se, že na obou stranách je dost těch, jimž napjaté vztahy mezi oběma zeměmi vyhovují. Pokud by snad někdo v této atmosféře očekával nový reset, nedočká se. Dnes to vypadá spíš na novou, snad malou, studenou válku.  

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas