8. března  2012 v 15:17  rubrika: Názory a argumenty

Libor Dvořák: V Moskvě zveřejnili definitivní výsledky prezidentských voleb

Vladimir Putin - Foto:  ČTK/AP, Alexander Zemlianichenko

Vladimir PutinFoto:  ČTK/AP, Alexander Zemlianichenko

Pochyby neustávají ani poté, co tři ze čtyř protikandidátů (vyjma komunisty Zjuganova) Putinovi k vítězství pogratulovali hned v pondělí. Bezmála dvě třetiny získaných hlasů po čtvrtroce bouřlivých protestů proti praktikám uplatněným při volbě nového složení Státní dumy. Jeho preference v tomto období se totiž pár týdnů před volbami pohybovaly až o 25 procent níž.

Podívejme se třeba do Petrohradu. Podle údajů tamního městského volebního výboru Vladimir Putin ve „svém“ městě dostal necelých 59% hlasů. Je to o dost méně než právě uvedený celostátní výsledek, ale výrazně víc než v Moskvě, jediném regionu, který současnému premiérovi nepřidělil ani polovinu hlasů, a posílal ho tak do druhého kola. Aktivisté z petrohradské skupiny Právo na volbu považují za mnohem pravděpodobnější, že pro nově zvoleného prezidenta podobně jako v Moskvě nehlasovalo ani 50% lidí a že komise vyšších stupňů mu přimalovaly přinejmenším 6,5%.  

A jak se toho dosahovalo? Například tak, tvrdí Právo na volbu, že ve 46 volebních okrscích v Benátkách Severu Putin dostal přes 90%. Drtivou většinu z nich přitom tvořily okrsky dočasné, vytvořené sotva pár dní před volbami. Po celé zemi prý bylo podle nezávislých organizací pro Putina odevzdáno 9 milionů hlasů, což je celá pětina. Někteří blogeři, kteří při nedělních volbách fungovali jako pozorovatelé, naopak tvrdí, že na jejich působištích bylo vše v naprostém pořádku. Prověřit do důsledku oprávněnost všech těchto soudů je však zhola nemožné, a tak včera zveřejněné výsledky musíme chápat jako bernou minci. 

Přesně v tomto duchu už ostatně reagovaly ruské úřady, které prohlásily, že odpovídat na hlášení o podvodech a přehodnocovat volební výsledky nehodlají. Ústřední volební komise během oznamování svého včerejšího výroku mimo jiné sdělila, že „všechny papírové protokoly byly porovnány s elektronickými údaji“ a že „tato kontrola žádné disproporce neodhalila“. 

Také tiskový tajemník Vladimira Putina Dmitrij Peskov zdůraznil, že „všechna hodnocení těchto voleb už zazněla a toto téma je tedy uzavřeno“. Zhruba totéž tvrdí i Putinův volební štáb, který v komentáři výsledkům nedělních voleb říká, že o poctivosti celého procesu nemůže být pochyb. Pokud prý k nějakým pochybením došlo, je to spíš výjimka, která celkový obraz nijak významně změnit nemůže. K tomuto sboru hlasů svého obsluhujícího personálu se nakonec na včerejším setkání s novináři přidal i sám vítěz voleb. Na otázku, co soudí o tzv. kolotočích, kdy se skupiny voličů převážejí místa na místo, Putin odpověděl: „45 milionů lidí autobusy k urnám nenavozíte.“ Nově zvolený prezident každopádně působí dojmem, že se mu dost ulevilo a že má z nedělních výsledků radost, ať už jich bylo dosaženo jakkoli. On a s ním celé nejvyšší patro ruské státní moci se zkrátka znovu cítí pevně v sedle. 

O to nepříjemnější je situace mezi novou opozicí, již průběh voleb i jejich bilance bezesporu zaskočil. Ruské noviny skoro jednomyslně konstatují, že pondělní těsně povolební mítink na Puškinově náměstí se nevydařil a že měl zcela jiného ducha než to, čeho jsme byli svědky v posledním čtvrtroce. Podle listu Nězavisimaja gazeta hnutí ztratilo dech, nedokázalo přijít s novými tématy ani opozici sjednotit a konsolidovat. Známá ruská politička uplynulých let Irina Chakamada na svém blogu navíc přímo upozorňuje, že negativistická protiputinská rétorika nestačí, že je třeba přicházet s novými myšlenkami a nedovolit, aby podobná shromáždění ovládli nezodpovědní extrémisté. Jaké jsou další vyhlídky tzv. kreativní opozice, naznačí už sobotní pochod po Novém Arbatu. Jedinou šancí pro opozici je, že bude ve svém dosavadním úsilí pokračovat – jinak je její věc opět nadlouho ztracena. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas