7. června  2012 v 16:40  rubrika: Názory a argumenty

Libor Dvořák: V Rusku vstupují v platnost drakonické pokuty za opoziční demonstrace

Vladimir Putin - Foto:  ČTK/AP, Alexei Druzhinin

Vladimir PutinFoto:  ČTK/AP, Alexei Druzhinin

Nelíbíme se vám? Tak plaťte! řekli ruští proputinští zákonodárci desetitisícům lidí, kteří jsou sice méně než v zimě mezi obojími volbami, ale přece jen ochotní dál a dál vycházet do ulic a dožadovat se jak „poctivých voleb“, tak „Ruska bez Putina“. Dosavadní pokuty, které mohly být uloženy za údajné výtržnosti během pouličních akcí, dosahovaly nejvýše 2 tisíc rublů, tedy asi 1400 Kč.

Podle nové zákonné úpravy tyto pokuty stouply na 300 tisíc v případě fyzických osob, 600 tisíc v případě veřejných činitelů a rovný milion rublů pro právnické osoby. Spodní hranice pokut přitom tvoří 5 tisíc rublů. Hodně bude samozřejmě záležet na interpretaci konkrétních případů před soudy, ale jak upozorňuje například organizace Human Rights Watch a s ní mnohá ruská i západní média, zákon počítá i s tím, že postihovat bude možné už pouhé svolávání pouličních akcí na sociálních sítích. Podle obhájců lidských práv to znamená, že tato nová právní norma nový zákon v podstatě organizování jakýchkoli pouličních protestů znemožňuje. 

Zajímavé ale bylo hlasování v obou sněmovnách. Zatímco doslova spráskaná Rada federace včera zákon schválila drtivou většinou, bez potíží a prakticky okamžitě, předvčerejší hlasování ve Státní dumě trvalo 11 hodin a po zhruba desetiletí parlamentního razítkování vládních a prezidentských návrhů se tu strhlo cosi, co připomínalo skutečný politický boj. Strana Jednotné Rusko sice dala dohromady pohodlně nadpolovičních 241 hlasů, ale skoro třetina poslanců hlasovala proti a desítky dalších se hlasování zdržely. Něco takového dolní komora ruského parlamentu už dávno nezažila. 

Ještě zajímavější bylo, co hlasování předcházelo. Zejména komunisté a členové strany Spravedlivé Rusko se celkem úspěšně pokusili o obstrukce (proto ten jednací maratón) a připomněli nejen nejvyššímu ruskému zákonodárnému orgánu, ale i celému národu, jak horká má být, je-li toho zapotřebí, parlamentní půda. Státní duma, složená i se Žirinovského politickým pseudosubjektem ze čtyř politických stran, prostě najednou předvedla, že může fungovat docela normálně a že politický boj se napříště nepovede jen v ulicích ruských velkoměst, ale i přímo v parlamentu, což by oproti dlouhému období mrazivé putinské strnulosti byla změna věru příjemná, ale především pro zemi naprosto nezbytná. 

Včerejší a dnešní ruský tisk ovšem připomíná, co především k nečekané politické aktivitě komunistů a Spravedlivého Ruska vedlo: obě tyto strany dostaly loni 4. prosince skoro výlučně protestní hlasy ruských voličů, kteří proprezidentské Jednotné Rusko považují za onu příslovečnou „stranu podvodníků a zlodějů“. Kdyby se tedy nezachovaly právě takto, hrozilo by jim politické propadliště, a to tím spíš, že po zákonodárných úpravách, inspirovaných exprezidentem Medveděvem „vstanou noví bojovníci“ v podobě nově vznikajících politických stran a tudíž potenciálních konkurentů. Půlroční protesty agilní části ruské veřejnosti tak přinášejí velmi příjemné plody. 

Teď se ovšem čeká, co na to prezident Putin, který musí zákon podepsat. Jeho text má dostat do pěti dnů a do dalších dvou týdnů má rozhodnout. Většina politických pozorovatelů je přesvědčena, že Putin už v řadě kroků naznačil definitivní návrat politiky tvrdé ruky, takže zákon podepíše ještě před 12. červnem, kdy se očekává další velká pouliční akce. Jsou sice i tací, kdož tvrdí, že Putin by požadavky zákona mohl naopak zmírnit, ale v takovém případě by šlo jen o hru na hodného cara, který krotí zlé bojary. Zákon je jednoznačně kremelským projektem a důkazem toho, že Vladimír Vladimirovič se s opozicí mimo parlament a teď, jak se ukazuje, i přímo pod jeho střechou smiřovat nehodlá.  

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas