1. listopadu  2011  rubrika: Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Mladá generace kouzla zbavená

Mladí lidé. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka stock.xchng

Mladí lidé. Ilustrační fotoFoto: Fotobanka stock.xchng

Když krysám dlouho servírujete DDT, tak jim nakonec zachutná a v podstatě rostou a prospívají. Tenhle příměr použil sociolog Petr Matějů v nedělní televizní debatě, aby názorně ukázal, jak působí situace, kdy se o boji proti korupci pořád jenom mluví, ale nic se s ní ve skutečnosti nedělá, na celou společnost: lidé tu hru dneska přijali. Řekli si: dobře, ono to tady asi už nikdy jinak nepůjde. Tak se tomu podřídíme.

Výsledky sociologického výzkumu ukázaly ovšem podle slov Petra Matějů tento vzorec myšlení dneska už i u patnáctiletých dětí. V tzv. konceptu životního úspěchu hraje i u nastupující generace úplně stejnou roli jako vzdělání také nutnost mít dobré známé co nejvýš v politice, dávat úplatky a tím si otevírat vrátka. Sociální kapitál tohoto klientelistického typu nechápou dnes mladí lidé jako alternativu, ale téměř jako podmínku úspěchu. Sociolog Matějů k tomu dodal, že tohle ho děsí daleko víc, než když ministrovi financí chybí ve státní pokladně pár miliard. 

Vyděsit by výsledky tohoto sociologického výzkumu měly zrovna tak každého, kdo si doposud představoval, že to bude právě nejmladší generace, která nás vysvobodí z totalitního marasmu. Že stačí, jak to stojí v bibli, probloudit se těch 40 let postkomunistickou pouští a bude na nás automaticky čekat demokratická země zaslíbená. Že to takhle jednoduché nebude, signalizoval v poločase nástup dravých borců pod praporem Věcí Veřejných, kteří dávali bezostyšně najevo, že v politice naplňují jen svůj „podnikatelský záměr“. Jak je ovšem vidět, nejedná se pouze o výstřelek několika jednotlivců. „Noví bojovníci“ v generaci dnešních patnáctiletých už povstali. 

Ve skutečnosti má ale současný marasmus hlubší kořeny než jenom posledních dvacet let: řečeno s Petrem Pithartem, své životy „privatizovali“ lidé ve zdejších zeměpisných šířkách už v dobách normalizace po srpnu 68. Tenkrát, v reakci na zradu svých politických špiček, se stáhli do soukromí, rezignovali na veřejné aktivity, přestali se zajímat o politiku. Soustředili se na rodinu, na přátele, na partu, na svůj „klan“. A zakrátko nedostali bez známostí ani řízky u řezníka. Po listopadu 1989 pak prosperoval hlavně ten, kdo svých známostí dovedl využít. Kdo se přes ně dostal k informacím a výhodným bankovním úvěrům. 

K dvacátému výročí listopadu 89 vzpomínal Petr Pithart v regionálních Denících, jak se tehdy snažil lidem vysvětlovat, aby od dějinného zvratu moc nečekali: „Komunisti už nejsou problém, už nejsou zajímaví. Ale my sami sobě budeme problémem“, říkal v oněch opojných dnech tehdejší disident a dnešní místopředseda senátu Petr Pithart. Současný sociologický výzkum Petra Matějů o konceptu životního úspěchu dnešních patnáctiletých jeho obavy potvrdil. 

Což neznamená, že nemůže být ještě hůř: nemine měsíc, aby se veřejnost nedozvěděla o dalších vysokých školách, kde se studuje za podivných okolností, kde se očividně dají bezpracně koupit tituly. Na podněty akreditační komise reaguje ministerstvo školství s laxností, nad kterou zůstává rozum stát. Konkrétní výsledky vyšetřování zůstává dlužna i policie a justice. Příklad plzeňských práv, které tuto lavinu před dvěma lety spustily a více méně jim to prošlo, přitom vysílá veřejnosti další neblahý signál: nač se trápit zkouškami na vysoké, když se tituly dají kupovat? Předvedla to tady ostatně i řada politiků. Takže se nedivme, až tuhle porci jedu stráví další generace. Až příští patnáctiletí zařadí vedle známostí do svého „konceptu životního úspěchu“ zcela samozřejmě také koupi nějakého toho universitního titulu. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.
 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas