28. listopadu  2011  rubrika: Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Státní pokrytectví non plus ultra

Neplatičům hrozí exekuce - Foto:  a-kontra.net

Neplatičům hrozí exekuceFoto:  a-kontra.net

Ochrana soukromí a nedotknutelnost obydlí patří k základním právům člověka a je zakotvená v ústavě. O tom, nakolik by byla tudíž z tohoto důvodu zvažovaná kontrola soukromých topenišť ve smogových situacích vůbec myslitelná, se včera v televizi dokázali hosté Václava Moravce bavit desítky minut.

Protože, jak uváděla zástupkyně ombudsmana, ústava dovoluje prolomit toto právo, jen pokud je to naprosto nezbytné, a to v zájmu ochrany zdraví a života. 

Přesto se toto právo v České republice flagrantně porušuje dnes a denně. Už deset let. Aniž by to zákonodárcům nebo veřejnosti vadilo. Vyplývá to totiž z pravomoci, kterou poslanci udělili soukromým exekutorům. Tedy v podstatě podnikatelům, kteří se živí vymáháním dluhů, avšak s oblibou se tváří jako úřední osoby. Což v žádném případě nejsou. 

Vydávat se za ně mohou ovšem snadno, protože je soudy vybavují úředně vyhlížejícími listinami, totiž platebními rozkazy, a to aniž by zkoumaly, nakolik jsou vůbec oprávněné. Jak popsal před několika dny deník Právo, stačí, když je formálně, tedy papírově, všechno v pořádku. Soudy se pak návrhem na exekuci dokonce ani nesmějí detailně zabývat. To proto, aby prý žalovanému „nenapovídaly“. Pokud se dlužník, a to i ten údajný, do patnácti dnů proti rozhodnutí nepostaví, musí zaplatit nebo se k němu dostaví exekutor. Ovšem – nejen k němu: exekutor má totiž právo zabavit majetek i tam, kde – jak to jednou formuloval ve svém blogu Tamio Okamura – „se laicky řečeno dlužník jen mihne, nebo si to exekutor myslí“. V současnosti tedy exekutor může nejen – řečeno právnickou terminologií – „prolomit ochranu obydlí“, ale smí to obydlí i vybílit, a to dokonce bez asistence policie. Poškozený pak musí složitě dokazovat, že majetek, který mu exekutor nechal odnést, patří opravdu jemu, a nikoli například podnájemníkovi, který se mezitím odstěhoval. Prolomeno je tu tedy i další základní lidské právo, a to presumpce neviny. 

Příkladů neoprávněných exekucí zmapovala média v průběhu let celou řadu. Do nebe volající bývají nezřídka ale i ty takzvaně oprávněné, kdy se z původně korunových dlužných částek stávají desetitisícové sumy, kvůli nimž ovšem exekutoři klidně posílají do dražby – a tam pod cenou rozprodávají- i byty nebo domy dlužníků. 

Mašinérii popsalo minulý týden Právo: specializované firmy skupují ve velkém pohledávky například od telekomunikačních operátorů, pojišťoven nebo energetických podniků. Z původních 8 a půl tisíce pak v této „exekutorské mlýnici“ naskočí výdaje na soudní řízení za 9900, náklady na exekuci za 12.900 a ještě výdaje oné právnické firmy, která tohle všechno zařídila. Původní dlužná suma tak utěšeně roste na svůj mnohanásobek. Ještě absurdnější je praxe, kdy se dluhy nesčítají, nýbrž vymáhají každý zvlášť, ač jsou od jednoho a téhož dlužníka i věřitele. Dávno přitom nejde o vymáhání dluhů, ale o evidentní a státem trpěnou lichvu. 

V současné době je v parlamentu novela exekučního řádu, která dokonce předpokládá, že o nařízení exekuce už ani nebude muset rozhodovat soud. Bude tedy na věřiteli, zda se obrátí na soukromého exekutora. Smyslem údajně je odejmout soudům formální rozhodování, aby se o to víc mohly věnovat kontrole činnosti exekutorů. Jak to u nás může dopadnout v reálu, o tom si ovšem málokdo dělá iluze. Podle Jana Králíka, autora petice „Stop loupeživým exekucím“, by přitom stačil zákon jeden jediný, známý z řady jiných zemí: totiž zákon o trestní odpovědnosti exekutora za výkon svého povolání. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas