23. ledna  2013 v 17:10  rubrika: Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Symbolika jubileí a realita vztahů

Velvyslanec Francie v Česku Pierre Lévy, velvyslankyně ČR ve Francii Marie Chatardová a kardinál Dominik Duka - Foto:  Francie v České republice

Velvyslanec Francie v Česku Pierre Lévy, velvyslankyně ČR ve Francii Marie Chatardová a kardinál Dominik DukaFoto:  Francie v České republice

„Naši čeští přátelé, potřebujeme vás!“ Těmito slovy zakončil včera večer francouzský velvyslanec v Praze Pierre Levy svůj projev k oslavě 50. jubilea Elysejské smlouvy. Mluvil v něm o francouzsko-německé spolupráci jako motoru Evropské unie, organizace, která se ale zrovna tak neobejde bez úzké spolupráce všech ostatních členských zemí. Včetně České republiky.

Oslava půl století od podpisu smlouvy, na jejímž základě se podařilo oběma odvěkým evropským rivalům překonat historické nepřátelství, se konala na půdě německého velvyslanectví. A hostitel Detlef Lingemann se v této souvislosti zmínil také o tom, že základní kámen byl v podobě „smlouvy o dobrém sousedství a přátelské spolupráci“ položen i ve vztazích mezi Německem a Českou republikou. 

Loni uplynulo od jejího podpisu dvacet let. Oslavovalo se to tehdy nejen na německém velvyslanectví, ale také v senátu. A připomínalo se přitom i to, že trvalo dalších pět let, tedy od roku 1992 do roku 1997, než se Praze a Berlínu podařilo zpacifikovat rozpor v oficiálním pohledu na poválečný osud sudetských Němců v preambuli tohoto dokumentu: zatímco německý překlad používal termín „vyhnání“, v češtině se mluvilo o odsunu a s politováním o tom, že tady bezprostředně po válce došlo k případům „vyhánění“ německého obyvatelstva. Při ratifikaci z toho byl problém, a tak začala jednání o Česko-německé deklaraci. Tu se podařilo uzavřít v roce 1997 a ke sporné terminologii v ní stojí, že si obě strany ponechávají na věc svůj právní názor, avšak že minulost není překážkou rozvoje vzájemných vztahů. 

Ani ve francouzsko-německých vztazích ale nešlo hned od počátku všechno hladce. S Elysejskou smlouvou měli při ratifikaci problém poslanci ve spolkovém sněmu, protože se jim zdálo, že text zdůrazňuje osu Paříž-Bonn na úkor transatlantických vztahů. Takže prosadili preambuli, která závazky Německa vůči Spojeným státům potvrdila. 

Zajímavější je ovšem srovnat, jak vypadaly vzájemné vztahy 20 let po podepsání dotyčných smluv: na základě Elysejské smlouvy kvetla partnerství mezi městy obou zemí, statisíce mladých lidí se ročně střídaly ve Francii a v Německu na recipročních studijních a rekreačních pobytech. Raketově rostl zájem o výuku němčiny a francouzštiny. A stoupal počet smíšených manželství. V lednu 1983 promluvil Francoise Mitterrand jako první francouzský prezident ve spolkovém sněmu. A o rok později navštívil společně s Helmuthem Kohlem ve Verdunu hroby vojáků z 1. světové války. Oba státníci tak symbolicky stvrdili, že někdejší nepřátelství už nemá ve vzájemných vztazích místo. 

K symbolickému gestu smíření došlo loni, dvacet let od podepsání česko-německé smlouvy o dobrém sousedství, i na půdě ČR. Německý prezident Gauck uctil společně s prezidentem Klausem památku českých obětí nacismu v Lidicích. 

Dodat je ovšem v této souvislosti třeba, že na každoročních setkáních sudetoněmeckého krajanského sdružení čekají někdejší obyvatelé Čech a Moravy na návštěvu hlavy českého státu či předsedu české vlády marně dodnes. Nepřijel tam nikdy ani Václav Havel, jehož si většina sudetských Němců upřímně vážila. Nepřijel tam ani v době, kdy už nebyl prezidentem. A nepřijal ani pozvání mladých křesťanů z Ackermanovy obce, kteří jsou motorem česko- německé výměny mládeže. Pokud jde o symboly, má tedy Česká republika, na rozdíl od vztahů mezi Německem a Francií, na svém kontě pořád ještě deficit. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas