12. prosince  2012 v 16:45  rubrika: Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Za nezaměstnanost mládeže mohou politici

Frustrace (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Frustrace (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Čtyřbodový plán Evropské komise, jehož cílem má být cosi jako garance pro mladé Evropany do 25 let, že dostanou během čtyř měsíců po absolvování školy nebo učiliště práci, se mezi českými politiky setkal s nepochopením, ne-li rovnou s úšklebky.

Což nepřekvapuje, zvlášť když zmíněný návrh není spojen s žádnou vyhlídkou na dotace z Bruselu. Místo toho pouze apeluje na jednotlivé vlády, aby odvrátily katastrofu v podobě „ztracené generace“. A to například systémem daňových úlev pro ty podniky, které mladé lidi zaměstnají. V evropském průměru je totiž momentálně bez práce už skoro každý čtvrtý mladý člověk. Což je ve srovnání s průměrem nezaměstnanosti ve všech věkových kategoriích zhruba dvojnásobek. 

Čísla z ČR se sice pohybují těsně pod touto průměrnou hranicí, alarmující nicméně je, že nezaměstnanost mezi zdejší mládeží roste. Oproti loňsku například o další 3 procenta na současných skoro 21 procent. Přesto tu mezi politiky převažuje názor, že zásahy do pracovního trhu jsou výmyslem bruselských byrokratů a nic neřeší. Takže se tady kromě pár z Evropy financovaných projektů, které mají mladé lidi motivovat a vysvětlit jim, jak důležitá je praxe, tady pro jistotu nedělá nic. 

Týdeník Prager Zeitung upozorňuje v této souvislosti na studii EuroStatu, podle níž činí státní výdaje na impulsy, ovlivňující pracovní trh, v ČR něco málo přes půl procenta HDP. V Německu, kde je nezaměstnanost mládeže mezi státy EU s osmi procenty nejnižší, jsou tyto výdaje vyšší pětkrát. 

Mnohem podstatnější ovšem je, že si například německé firmy, které podnikají v ČR, už léta soustavně stěžují na špatnou kvalitu zdejšího vzdělávacího systému: jestliže byly po roce 1989 v Česku pracovní síly levné a kvalifikované, neplatí dneska ani jedno, ani druhé. To první se dalo čekat. To druhé je alarmující, protože se to týká profesních osudů tisíců mladých lidí. Ty totiž zdejší systém středního odborného školství nedokáže připravit na to, co je v budoucím zaměstnání čeká. Takže zatímco z odborných škol vychází kvůli nezájmu o dělnické profese stále méně absolventů a zaměstnavatelé si stěžují, že nemohou sehnat kvalifikované lidi, je každý pátý učeň déle než půl roku po vyučení bez práce. A například do stavebnictví jich ze tří nastoupí nakonec jen dva. 

Východisko vidí němečtí, ale i rakouští podnikatelé v užším propojení teorie a praxe. Což si ovšem dneska už přeje i většina středních odborných škol a také se o to snaží. Kromě partnerských firem, ve kterých by učni mohli vykonávat praxe, chybí ovšem středním odborným školám i kvalifikovaní učitelé a finance na investice a na moderní učební pomůcky. Jinými slovy, školám je často jasné, že své studenty připravují místo na moderní pracovní proces spíš na život v dávno zaniklé technologické rezervaci. 

Aby se to změnilo, je ovšem nezbytné, aby vláda nejdřív nastavila jasná pravidla spolupráce vzdělávacích institucí s hospodářskou sférou. Jsou nutné legislativní změny, které by upravovaly vzájemné vztahy mezi školami, firmami a žáky. Zatím to totiž vypadá tak, že stát hází problém na kraje, kam střední odborné školy převedl. 

Zatímco se o byrokratických zásazích do pracovního trhu dá diskutovat, o efektivním vzdělávacím systému to neplatí. Ten buď je, nebo není. Nastavit pro něj podmínky ale musejí politici. Nikdo jiný to za ně udělat nemůže! 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas