27. listopadu  2012 v 17:30  rubrika: Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Ztráty ČEZu v Albánii zaplatíme z daní

ČEZ - Foto: Marián Vojtek

ČEZFoto: Marián Vojtek

Kdo přišel před čtyřmi lety v ČEZu na ten nešťastný nápad investovat v rámci tehdejšího balkánského tažení této polostátní energetické firmy do distribuční sítě zrovna v Albánii, to si tam dneska nejspíš už nebude pro jistotu nikdo pamatovat. 102 milionů eur si tenkrát nechala albánská vláda zaplatit za sedmašedesátiprocentní podíl svého monopolního distributora elektřiny.

Kromě toho se ČEZ zavázal na začátku roku 2009 nejen k tomu, že do své nové akvizice investuje v průběhu nadcházejících pěti let ještě jednou tolik, ale že navíc převezme i firemní dluhy ve výši 122 milionů eur. Na toto investiční dobrodružství si tenkrát ČEZ vyjednal u Světové banky sice garanci, ovšem pouze ve výši 60 milionů eur. 

Teď je téměř jisté, že je bude potřebovat: ČEZu totiž evidentně nezbude, než Albánii opustit. A podle střízlivých odhadů by ho to mělo stát celkem skoro 200 milionů eur – tedy asi pět miliard korun. Přesto je to zřejmě to nejhospodárnější řešení, protože jenom za letošní rok dosáhne ztráta ČEZu v Albánii skoro čtyř miliard. V lednu totiž navýšil albánský monopolní výrobce elektřiny, koncern KESH, cenu proudu skoro dvojnásobně, ale ČEZu nedovolil promítnout zdražení do účtů pro koncové zákazníky. Tím ovšem problémy českého koncernu v Albánii zdaleka nezačaly. Prakticky veškerá energie je v této zemi vyráběna ve vodních elektrárnách, z nichž většina je v katastrofálním technickém stavu. Navíc se v přenosové a distribuční síti každoročně „poztrácí“ skoro polovina proudu. 

Stíhat neplatiče a černé odběry je v zemi, jejíž obyvatelstvo diktátor Enver Hodža desetiletí týral a izoloval, ovšem nejen nepopulární, ale i krajně obtížné. Kromě toho tam řádně neplatí za proud ani státní instituce. Takže když se dluhy albánských vodáren u ČEZu vyšplhaly na 38 milionů eur, firma je odpojila od sítě. Bez pitné vody tak zůstalo podle albánské strany na půl milionu lidí. Což si vláda nenechala líbit a do albánské dceřiné firmy ČEZu poslala policii. A zaměstnancům nezbylo než vodárny zase připojit. Teď to vypadá, že ČEZ přijde v Albánii o licenci a bude se muset s Tiranou o zmařenou investici soudit ve vleklých arbitrážních sporech. 

Že to tak dopadne, to se ovšem dalo vzhledem k vysoce nestabilním a – mírně řečeno – divokým poměrům v Albánii čekat. Takže otázka zní, proč se do toho ČEZ vůbec pouštěl. Jednou z odpovědí může být, že se tehdy vláda v Tiraně údajně rozhodla vybudovat jadernou elektrárnu a albánská státní agentura pro jaderný program už začala oslovovat velvyslance zemí EU, které mají s jadernou energetikou zkušenosti, s žádostí o kontakty na možné partnerské organizace. Není tedy vyloučeno, že ČEZ větřil v Albánii příležitost a chtěl být na místě dřív než konkurence. Což se mu věru povedlo. 

Říct, že je to prostě smůla, a že takhle to v podnikání někdy chodí, není v případě ČEZu přesné: vlastní ho ze tří čtvrtin český stát a případné ztráty pocítí tedy státní pokladna, a to eventuálně v nižších dividendách. Pocítí je tudíž i každý, kdo tu platí daně, protože přes nižší dividendy kolektivizují polostátní firmy nejen své zisky, ale i svoje ztráty. Neslavný konec albánského dobrodružství ČEZu tedy není jen věcí jednoho soukromého podniku. Týká se nás všech. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas