9. února  2013 v 15:00  rubrika: Názory a argumenty

Lucie Priknerová: Nelegální imigranti a americký sen

Barack Obama - Foto:  ČTK/AP, Luke Sharrett

Barack ObamaFoto:  ČTK/AP, Luke Sharrett

Po vstupu prezidenta Obamy do druhé funkčního období se opět otevřel prostor pro prosazení jeho návrhů. Jedním, díky kterému bezpochyby získal mnoho hlasů v nerozhodnutých státech např. na Floridě nebo v Coloradu a Nevadě, je ten týkající se imigrační politiky. Prezidentův plán zlegalizovat pobyt některých nelegálních imigrantů již žijících na území USA ale narazí v Kongresu na hradbu republikánského odporu.


Ovšem podle listu The Wall Street Journal si předseda demokratické většiny Harry Reid v Senátu myslí, že ledy tají a situace se pomalu mění. Zejména aktivní je podle něj v tomto směru senátor za stát Florida Marco Rubio. 

Jenomže celá situace je poněkud ošidná, a proto na ní už několik let intenzivně pracuje skupina kongresmanů složená jak z demokratů, tak republikánů a její existence byla donedávna tajná, než ji oficiálně potvrdil šéf republikánů v Kongresu John Boehner. Celý návrh zahrnuje několik aspektů. Akceptace nelegálních migrantů je pouze jedním z nich a zdaleka se nejedná o procházku růžovou zahradou, která by byla imigrantům nabídnuta jen tak. Podle představ Senátu by nelegální přistěhovalci měli zaplatit daně za dobu, kdy v USA pobývali nelegálně. Mezi další části, o jejichž zahrnutí do návrhu zákona se bude jednat, patří např. nedostatek pracovníků v zemědělství, vízová politika nebo ochrana hranic. A ta je právě pro Rubia citlivá, protože odmítl spolupráci republikánů na tomto návrhu, pokud hranice nebudou dostatečně zajištěny právě ze strany amerických úřadů. Jenomže jeden z nejsveřepějších odpůrců zákona republikánský kongresman Raúl L. Labrador se stal doslova hlídacím psem statusu amerického občanství a je přesvědčen, že když předhodí Kongresu kompromisní plán na udělení po čas obnovitelných pracovních víz pro imigranty, utiší tím poptávku liberálů po řádné reformě. 

Otázkou je, co by Obamův plán Americe přinesl, a co naopak vzal. Jisté je, že stát by získal lepší přehled nad osobami, které už fakticky na jeho území pobývají, ilegální práce už by byla pro mnohé méně lákavá, mohlo by také dojít k většímu pocitu ztotožnění nových občanů se svojí vlastí. Na druhou stranu by vznikl obrovský ekonomický problém- příliv milionů pracovníků na trh, který bojuje s enormní nezaměstnaností. Jakkoliv by se zřejmě nově příchozí příliš nestřetávali v požadavcích na své budoucí povolání s Američany, jistý překryv zejména na hůře placených pozicích může nastat. Samozřejmě tu tedy existuje riziko dalšího zvyšování nezaměstnanosti lidí, kteří už teď americké občanství mají, ať už od narození, nebo nikoliv. 

Druhým negativem je morální hledisko. Tento ohled se jeví jako ještě závažnější, a to vzhledem k tomu, že není otázkou současné ekonomické situace ale prolomením zvyklosti, že s ilegálními imigranty se zkrátka jedná bez milosti, aby tak nebyli diskriminováni ti, kteří se snaží zákon neobcházet a poctivě usilují o získání občanství legální cestou. 

Toto morální zdůvodnění je jistě chvályhodné a republikáni se snaží pomocí něj uchránit jisté hodnoty, kdy je americký pas (vynecháme-li např. země, kde nemají příliš v oblibě americké vojenské jednotky)jistým druhem ekonomického i politického privilegia. Až potud by bylo vše v pořádku, jenomže je také důležité podívat se na motivy republikánských kongresmanů, které už nejsou tak spjaté se zásadovostí. Charles Babington z agentury AP uvádí, že republikáni by sice přílivem nových imigrantů mohli přilít nové volební hlasy demokratům, jenomže dodává, že když republikáni i tentokrát zametou řešení pod koberec, hispánští voliči jim to v příštích volbách spočítají ještě víc. A to už by pro stranu, která nemá většinu v Senátu a opakovaně se jí nedaří získat prezidentské volitele, mohlo mít výrazné následky svědčící o levicovém trendu, který je však zatím ještě hodně daleko, a proto se Rubio a jiní snaží o změnu včas. Právě Labrador a jiní zatvrzelí konzervativci jsou sice ve svých návrzích konzistentní, ale zase nereflektují jiný morální ohled amerických hodnot. 

Miliony nelegálních přistěhovalců v USA jsou a organizovat jejich masové deportace pryč ze země by se americkým hodnotám také zpronevěřilo. Nabízet americký sen v podmínkách ekonomické krize sice není možné, ale zrovna tak úplné zrušení tohoto bezpochyby tradičního amerického konceptu by narušilo vnímání amerického občanství. Je proto třeba obezřetně vyvážit aktuální situaci- musí být zajištěna jak americká bezpečnost (tedy i bezpečnost stávajících občanů) a ekonomická stabilita země, tak i formální zakotvení faktického stavu, který hovoří o početné bezprizorní skupině uvnitř demokratické země. A to nejlépe rozlišením mezi nelegálními imigranty, kteří se snaží zapojit, popř. by pro ně návrat domů znamenal vážné ohrožení na životě, a těmi, kteří páchají i jiné delikty než „pouze „ vykonávání pracovní činnosti bez povolení. 

Jestliže Labrador je v tématu napravo a Rubio lavíruje, bude nakonec nejpodstatnější, jak se rozhodnou ostatní republikáni. Nakonec cesta návrhu Kongresem nemusí být vůbec snadná, protože podle listu The New York Times totiž i republikánští kongresmani v komisi např. Sam Johnson a Tom Carter z Texasu mohou kvůli svým voličům působit proti Reidovu očekávání, snažit se nahrávat Labradorovi a plán zničit zevnitř. Je ale i možné, že republikáni nakonec demokratům ustoupí ale jen proto, že do dalších důležitých voleb je na americké poměry daleko, a čím dřív bude tato agenda vyřešena, tím dřív konzervativní voliči na „republikánské provinění“ svých zástupců zapomenou. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas