13. prosince  2002  rubrika: Názory a argumenty

Náznaky nebezpečné spolupráce

zbrojní inspektoři v Iráku - Foto:  ČTK/EPA

zbrojní inspektoři v IrákuFoto:  ČTK/EPA

Spojené státy mají informace, podle kterých teroristická organizace Al Káida získala v Iráku nebezpečnou chemickou zbraň.

Irák zřejmě disponuje zbraněmi hromadného ničení a navíc je poskytuje teroristickým organizacím. Netvrdí to ale zbrojní komisaři OSN, působící už tři týdny na území Iráku, nýbrž americký list Washington Post. Deník se přitom odvolává na vyjádření dvou nejmenovaných představitelů americké vlády. Ta údajně obdržela důvěryhodnou informaci, že extrémisté napojení na teroristickou organizaci Al Káida získali v Iráku koncem října nebo v listopadu nervový plyn VX a vyvezli ho ze země. 

Pokud další šetření pravdivost této informace prokáží, vláda prezidenta George Bushe by rázem disponovala důkazem dvojnásobné hodnoty. Šlo by o první prokázaný případ, že Al Káida získala nekonvenční zbraň jiného druhu než kyanid a potvrdila by se oprávněnost opakovného obvinění Washingtonu, že Irák Al Káidě poskytuje materiální podporu. Zároveň by byl Bagdád přistižen při lži: Ve zprávě, kterou o uplynulém víkendu doručil OSN, totiž irácký režim tvrdí, že chemické zbraně, kterými v minulosti disponoval, zničil. 

Z informací, kterými americká oficiální místa disponují, ovšem nevyplývá, zda extrémisté nervový plyn získali a z území Iráku vyvezli s vědomím a souhlasem iráckého vůdce Saddáma Husajna. Podle analytiků je ale v podstatě nemožné, aby o tom Husajn nevěděl, protože zvláštní bezpečnostní služby, v jejichž čele stojí Husajnův syn Kusaj, mají veškeré zbrojní aktivity naprosto pod kontrolou. 

Další neznámou je, kam nebezpečný plyn z Iráku směřoval a proti jakým cílům měl být použit. I když se logicky nabízí Spojené státy nebo některá z evropských zemí, odborníci zdůrazňují, že jde o pouhou spekulaci. K dispozici totiž nejsou žádné důkazy, které by kteroukoli z variant potvrzovaly. Podle nejmenovaných činitelů americké vlády, na které se Washington Post odvolává, to však na důvěryhodnost celé zprávy nesnižuje. 

Irácký režim nicméně považoval za nutné se proti informacím amerického listu důrazně ohradit. Jeden z iráckých generálů citovaný agenturou AP ve čtvrtek označil obsah článku za naprosto směšný, neboť "Američané dobře vědí, že neprovádíme žádné zakázané aktivity a nedisponujeme žádným takovým materiálem, protože všechny zásoby byly zničeny." 

Podezření, že chemické zbraně vlastní, Irák stejně vehementě odmítal už počátkem 90-tých let. Posléze byl ale nucen přiznat, že vyrobil tuny nervového plynu VX a dvou dalších méně sofistikovaných bojových plynů sarinu a tabunu. Odborníci se domnívají, že plyn VX byl Al Káidě poskytnut, protože nabízí výhody z hlediska transportu i poměru mezi použitým množstvím a dosaženými účinky. 

Americká vláda zatím informace listu Washington Post odmítá oficiálně podrobněji komentovat. Podle Gordona Johndroea, mluvčího Toma Ridge, který stojí v čele vznikajícího ministerstva vnitřní bezpečnosti, zatím nejsou k dispozici žádné nezvratné důkazy, že Al Káida chemické zbraně skutečně má. Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer zopakoval, že Spojené státy na možnost úzké spolupráce mezi Irákem a Al Káidou už dlouhou dobu upozorňují a hledají patřičné důkazy. 

Získání takových důkazů by nemuselo dlouho trvat. Podle informací listu Washington Post se o transportu plynu VX z Iráku minulý týden zmiňovaly hned 3 dokumenty: Jeden z denních reportů CIA určených Bílému domu. Dále varování Pentagonu, který Turecko upozornil na nebezpečí chemického útoku na jednu z vojenských základen na jihu země a konečně informace zpravodajských služeb nejmenovaného evropského státu: Podle nich by teroristé mohli plyn použít k útoku v metru v některém z amerických měst. 

Autor:  Bohumil Šrajer

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas