23. ledna  2013 v 17:30  rubrika: Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Konec nehoráznosti

Roman Pekárek - Foto:  ČTK

Roman PekárekFoto:  ČTK

Není pochyb, že si lidé vstupující do parlamentu musí být vědomi, jak zvlášť jistou vrstvu společnosti budou dráždit jejich příjmy plus další finanční výhody, imunita a zdánlivě snadný život, jen takřečená „žvanírna“ a žádná konkrétní práce. A zřejmě ještě šance tu a tam vzít cosi bokem za nějaký šikovný přílepek k zákonu, i získávání popularity ve svém bydlišti pokud se povede vydobýt cosi při známém porcování rozpočtového medvěda.

Příjemné vědomí to asi není, pokud se na vás spoluobčané dívají skrze prsty, ale na druhé straně jsou vyjmenované klady zaměstnání zákonodárce (třebaže nikoli na dobu neurčitou) přece jen dost atraktivní. Dokonce mezi ně patří i vymoženost sedět ve vězení a brát aspoň základní plat, tedy bratru kolem velmi pěkných šedesáti tisíc. Po paroubkovsku řečeno, kdo z nás to má? A to přitom pracujeme povětšinou naplno pět dnů v týdnu a mnohdy ještě doma po večerech a skrz kus víkendu. Což není už od jara loňského roku případ Davida Ratha, kterému ale ona hezká suma přesto přistává měsíc co měsíc na účtu. A nezměnilo by se to ani po jeho případném pravomocném odsouzení. A pravda, Rath je zatím toliko ve vazbě, ještě pořád se na něj musíme dívat jako na nevinného. 

Ale to už se týká jiného zákonodárce Romana Pekárka, nedávno do dolní komory přišedšího náhradníka za jednoho z občansko-demokratických rebelů. Ten už pravomocně odsouzen je a to na léta, jde jen o to, kdy trest nastoupí. Pokud se mandátu nevzdá, a k tomu ho nic nemůže přimět, bude až do voleb, ať už řádných či předčasných, rovněž za mřížemi pobírat plat. 

A právě kvůli Pekárkovi, halícím ODS do kabátu z ostudy, navrhli před Vánoci jeho spolustraníci tuto anomálii zrušit, dnes předlohu schválila vláda a záhy se ukáže, jak se jí povede ve sněmovně. Podstata je přitom jasná – z vězení mandát vykonávat nelze a pak tedy není ani možné za něj pobírat plat. Ten by měl být zastaven také zákonodárcům v ochranném léčení nebo v zabezpečovací detenci – čili v nemocnici spravované vězeňskou službou. 

Nicméně sociální demokraté mají námitky – podle nich by prý totiž Ústavní soud při eventuální stížnosti nepřipustil, aby účinnost zákona platila už pro toto volební období. Zřejmě proto, že během něj by se neměla měnit pravidla výkonu mandátu. Zatímco ODS říká, že otázka platu není ústavní záležitostí, čili ochranou mandátu. Sněmovna má zákon projednat ve zrychleném řízení, poslanci by rádi dali veřejnosti signál, že jsou schopni sebereflexe. To nakonec asi pochopí i zákonodárci ČSSD, není důvod aby brali dopředu v potaz, co případně řekne Ústavní soud. 

Předloha zatím slouží jako záminka ke sporu největších parlamentních formací: ČSSD viní ODS, že má předloha toliko řešit Pekárkovu do očí bojíc kauzu. Podle opozice by měl především pravomocně odsouzený poslanec přijít o mandát. Což zní ovšem logicky. Pod vlivem případu Davida Ratha takovou ústavní novelu podala vloni předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. čili členka ODS. Sněmovní výbory se jí ale doposud nezačaly zabývat. Jedná se také o poměrně podstatný zásah do Ústavy. namítnou vůči němu by se dalo, že je vždycky možné, aby se stal i pravomocně odsouzený zákonodárce obětí justičního omylu. Ale to už je na hranici konstrukce.  

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas