12. prosince  2012 v 17:10  rubrika: Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Slušný pokus o ostudu

Ministr financí Miroslav Kalousek - Foto: Filip Jandourek

Ministr financí Miroslav KalousekFoto: Filip Jandourek

„A proto ať se spoří, a poplatnictvo moří, jenom ať se nezboří poslanecká restaurace,“ zpívali Voskovec s Werichem v časech netužší hospodářské krize a člověku je až trapně, jak je zhruba osmdesát let starý text stále práv svého titulu: totiž polka speciálně aktuální.

Ale bohužel, je tomu tak, a to jaksi kontinuálně: zákonodárci se neustále snaží držet si jak imunitu, tak vysoké platy se spoustou přidaných částek. Respektive, na ty si před dvěma lety tak docela pozor nedali a vinou nepozorně přijaté novely přišli o privilegium nedanit poslanecké náhrady. Když se to pak projevilo, vypukl na sněmovní půdě poprask, ale už bylo pozdě. Vysloveně ublíženě se kvůli tomu cítili kupříkladu někteří ve sněmovně zcela čerství a s halasnými ideály do ní vkročivší příslušníci Věcí veřejných. Neoficiální šéf strany hodlající vymést staré pořádky Vít Bárta pak svým ovečkám nabídl kompenzaci z vlastní kapsy. Což, jak víme, skončilo u soudu. 

Právě tuto chybu, tedy otázku danění přídavků, se pokusil takřečeným přílepkem k normě o platech soudců, kteří si stěžovali u Ústavního soudu, vyřešit poslanec Vilímec z ODS, ale opatrnější kolegové si toho všimli. Pokus vrátit příjem zákonodárců o poměrně značnou částku na bývalou úroveň tudíž neprošel. Jenomže tím pádem byl smeten zákon celý, a není tudíž jasné, kolik mají od Nového roku brát soudci a státní zástupci. 

Prekérní situaci bude hasit vláda: podle ministra financí Kalouska se musí najít řešení, jak nálezu ústavních soudců vyhovět, a zároveň nezvýšit peníze pro politiky. To by totiž v údobí všeobecných škrtů bylo přece jen dost netaktické. Aspoň někteří veřejní činitelé jsou si přece jen vědomi, jak takovou věc veřejnost vnímá. A tak se vláda zřejmě uchýlí k režimu legislativní nouze, v němž je možné zákon přijmout takřka bleskově. Nečasův kabinet samozřejmě nemůže nechat problém stranou, šlo by o příliš školáckou nahrávku na smeč kupříkladu stále se víc vůči stávající politické reprezentaci vymezujícím odborům. 

Problém sice bude jistě odstraněn, lapsus ale nezůstane bez povšimnutí a člověk si marně láme hlavu nad tím, jak to, že vůbec nějakého poslance napadne zkoušet na prvý pohled sice nenápadně, ale nakonec stejně velmi zjevně otevírat tak citlivou věc. O níž bude konec konců zanedlouho opět rokovat soud při odvolacím řízení s Vítem Bártou. A tedy v plném světle reflektorů a za účasti televizních kamer. A to, i kdyby média nesměla proces vysílat v přímém přenosu. Stejně půjde o obzvlášť pozorně vnímanou událost. Pikantní by bylo, kdyby v té době už měli poslanci nazpět desítky tisíc měsíčně, které byl – ovšem jen těm, co měli žaludek si o to říci, Bárta ochoten nahradit. Asi aby se jim lépe bojovalo proti politickým dinosaurům. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas