4. ledna  2013 v 18:07  rubrika: Názory a argumenty

Ondřej Konrád: Z vlády a do vlády, neboli krok sun krok

Karolína Peake při brífinku po jednání strany LIDEM - Foto: Filip Jandourek

Karolína Peake při brífinku po jednání strany LIDEMFoto: Filip Jandourek

Z toho, co vypadalo před dvěma a půl lety krásně, tedy pro Věci veřejné, vstoupivší coby nepopsaná stránka do sněmovny a vzápětí do vlády, zbývají dnes trosky, jichž se drží nad hladinou dvě skupinky na sebe síru dštících poslanců. Které nebere nikdo vážně.

Frustrující to je zřejmě především pro Víta Bártu, neboť si maloval zářivou politickou kariéru. Ta se ale zhroutila, a proč vlastně Bárta zůstává sedět v dolní komoře, není příliš jasné. O plat zákonodárce by mu jít nemělo, na rozdíl od dalších členů klubu Věcí veřejných, a tak si člověk může říkat, že Bárta možná ještě doufá v nějaký zvrat, po němž by získal znovu vliv. Anebo jen nechce opustit potápějící se loď. 

Také Karolína Peake není – aspoň podle všeho – na poslaneckém platu závislá, zatímco ostatní příslušníci skupinky jménem LIDEM o lukrativní mandáty přijít jistě nechtějí. A i Peake za ně možná cítí jakousi odpovědnost. 

V souvislosti se zatím poslední vládní krizí, tedy po bleskovém odvolání Peake z postu ministryně obrany, se Bárta nabízel, že by mohl Nečasovu vládu držet, ale z toho záhy sešlo. Stejně jako z plánu Josefa Dobeše, dalšího odpadlíka z Věcí veřejných, který zkoušel uplést hlouček podobně nezakotvených poslanců, s nímž by držel vládu u moci. 

Ale tahle role nakonec patrně zůstane LIDEM, když už Peake překousla nedůstojný vyhazov. Pustit Bártu nebo Dobeše zpátky do mocenské hry se jí přece jenom nechce. I když nějakou viditelnou satisfakci od premiéra Nečase čekat nemůže. Pořád jí připadá lepší zůstat buď přímo ve vládě, anebo v jejím těsném spojenectví. Okruh svých věrných tedy podrží a bude se tvářit státotvorně. Bez ohledu na to, že se tomu občané jenom smějí, jak nejprve z koalice odchází a pak do ní opět vplouvá. 

Budoucnost LIDEM je přitom dopředu jasná, po příštích volbách mini stranička definitivně zmizí. Snad její členové, čili vlastně pouze těch několik poslanců, z toho ještě pro sebe cosi zkusí vytěžit. A aby to nebylo tak okaté, i když stejně je, LIDEM ještě na pokračování v koalici nekývla a dává si lhůtu – demisi měli ministři LIDEM stejně podat až 10. ledna. O nějaké důstojnosti ale nemůže být řeči a žádné oficiální zdůvodnění, proč u moci setrvat, prakticky nikdo nebude vnímat. Občané už dávno vědí své. 

A momentálně je stejně daleko víc než osud vlády zajímá prezidentská volba. Po ní, ať třeba kabinet padne, o nic přece nejde. Kdyby byla ČSSD zkonsolidovanější a rozhodnější, už by nebylo, o čem hovořit. Ale sociální demokraté za mocí kupodivu nespěchají, a tak Peake se svými kolegy dál tančí podivnou čtverylku. V rámci níž na pohled o něco zásadovější Viktor Paggio opouští funkci místopředsedy LIDEM. Ale složit mandát, což by bylo logické, v plánu nemá. Občané si jeho gesta tedy ani nevšimnou.  

Také Bárta ještě pořád cosi zkouší. Například, zda si u části občanů nešplhne ústavní stížností kvůli církevním restitucím. Nu, s těmi sice většina lidí nesouhlasí, ale žádné kladné body pro Věci veřejné z toho stejně nepoplynou. Možná jen u těch, kdo si stále nechtějí připustit, že roku 2010 dali hlas straně, která pojala politiku jako soukromý výdělečný podnik, a voliče tedy docela obyčejně podvedla. Nebude jich ovšem zcela jistě dost na to, aby se Věci veřejné mohly zachránit. A LIDEM, jak už bylo řečeno, je už prakticky mrtvý subjekt. Zbývá otázka, komu ti podvedení a rozčarovaní mohou věřit příště. Pro další čistý list už mnoho prostoru nebude.  

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas