11. listopadu  2011  rubrika: Názory a argumenty

Petr Holub: Sněmovna prohrála v boji s korupcí

Poslanecká sněmovna - Foto:  ČTK

Poslanecká sněmovnaFoto:  ČTK

Kdo choval naděje, že Nečasova vláda zasáhne proti korupci, tomu se tyto naděje v uplynulém týdnu významně zmenšily.

Naděje asi nemohly být úplně velké, ovšem proti korupci se bojuje zvláště v tak zaplevelené zemi jakou je Česká republika hodně těžko. Pozorovatel tedy mohl připustit, že se minulá korupce už nevyšetří, maximálně se otevře několik případů, které způsobí příslušné skandály. Pořád ale existovala naděje, že se stanoví přísnější pravidla při nakládání s veřejnými penězi a že se díky těmto pravidlům prostor pro korupčníky významně zmenší. 

Nakonec přesně to slibovala Nečasova vláda, když předkládala zákon o veřejných zakázkách. Byl to první a hlavní protikorupční zákon a byl tedy logicky zkouškou, do jaké míry je současný kabinet schopen něco změnit. Ukázalo se, že nezmění nic. 

Rozhodující okamžik proběhl minulý pátek ve sněmovně, kde proběhlo třetí čtení novely zákona o veřejných zakázkách. 

Poslanci měli na stole novelu z dílny ministra pro místní rozvoj Kamila Janovského z Věcí veřejných. Sám svůj návrh avizoval jako normu, která má posílit konkurenci ve veřejných soutěžích. Proto například zrušil možnost užších výběrových řízení, do kterých se smí přihlásil jen omezený počet zpravidla předem vybraných firem. Zrušil také jednací řízení, která měla stejný efekt. 

Ještě před druhým hlasováním ve sněmovně Jankovský ustoupil zástupcům ministerstva vnitra a ministerstva obrany, které s upozornění na tajný charakter své činnosti dostaly výjimku a mohou tedy veřejné soutěže vypisovat stejně jako dosud. 

Ve třetím hlasování pak přišlo poslanci hospodářského výboru s dalším vylepšením. Takzvaní sektoroví zadavatelé by měli dostat stejnou výjimku. Tady nebylo třeba zdůvodňovat. Vtip je v tom, kdo je v Česku sektorový zadavatel. Zjednodušeně řečeno, jsou to všechny energetické, vodárenské, železniční firmy a ještě městské dopravní podniky. Tyto zpravidla státní, někdy ale také městské či soukromé firmy zadávají naprostou většinu drahých veřejných zakázek. Tyto firmy si dokázaly ve sněmovně zařídit, že se jich novela zákona o veřejných zakázkách netýká a že tedy pro ně všechno zůstane stejné jako dosud. 

Za pozornost stojí, jak sněmovna hlasovala. S výjimkou pro sektorové dodavatele souhlasily všechny poslanecké kluby s výjimkou šesti poslanců, kteří se zdrželi. 

Ještě zajímavější bylo sledovat, jak sněmovna odmítla pokus sociálnědemokratického poslance Petrů, který se snažil zpřísnit některé podmínky pro zadávání zakázek v energetice, konkrétně pro elektrárenské, plynárenská a teplárenské monopoly. Jeho návrh prošel, když pro něho hlasovali sociální demokraté, komunisté a tři čtvrtiny klubu TOP 09. Pak si však jeden poslanec Schwarzenbergovy strany vzpomněl, že chtěl vlastně hlasovat pro. A i když jeho hlas nebyl rozhodující, protože návrh stejně prošel, požadoval opakované hlasování. Poslanec tedy mohl uspokojit své svědomí, třináct jiných poslanců TOP 09 a čtyři sociální demokraté si ale najednou vzpomněli, že vlastně nechtějí energetiky omezovat. Napodruhé tak návrh poslance Petrů neprošel. Kteří poslanci se tak najednou rozmysleli, se dá dohledat v hlasovacích seznamech sněmovny. 

Obavy, že poslanci jsou pod vlivem různých lobbyistů, jsou již starého data. Ovšem zjištění, že řada z nich operativně reaguje na pokyny ze zákulisí, je ještě o něco silnější káva. Při takovém personálním vybavení je ovšem boj s korupcí předem vyloučen. To dá i prostý selský rozum, byť by se tomu dosud vzpíral věřit. 

Příběh s hlasováním o veřejných zakázkách mohl být náhlým výpadkem, který unavené poslance postihl po těžkém obstrukčním týdnu. Jenže únava přetrvala i do dalších dnů. Ještě ve středu, těsně předtím, než schůzi ve spěchu ukončili, odhlasovala sněmovna novelu loterijního zákona. 

Původní návrh ministerstva financí doporučoval zvýšit daňovou zátěž loterijních firem z dvaceti na třicet procent. Proti se však postavila tzv. „hazardní“ koalice Věcí veřejných, sociálních demokratů a komunistů. Ti sice připustili, že zátěž firem bude skutečně třicet procent, třetinu z toho však mohou rozdávat samy v rámci své sponzorské činnosti. Pouze musí zajistit, že příjemcem peněz bude nějaká instituce z kultury sportu či sociálních služeb. Právě tato možnost měla být zrušena, protože se přes sponzorské dary prostě praly peníze. 

Na zmíněné selhání v oblasti hazardu upozornila dokonce vládní strana TOP 09, takže z principu nejde o kritiku, kterou chce někdo rozvrátit reformní tažení koalice. Nutno jen připomenout, že sama TOP 09 zase neobstála při hlasování o veřejných zakázkách. 

Uplynulá sněmovní schůze má tedy značně ponurou bilanci. Pokud jde o boj s korupcí, tak to může být bilance definitivní. Bude se zkrátka bojovat pouze naoko. 

Samozřejmě ještě existují další šance, kde mohou poslanci zlepšit bilanci, například zákazem akciových společností, které využívají anonymní akcie na doručitele. Jenže po posledních událostech tomu může věřit už jenom optimista ze zásady. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Autor:  Petr Holub

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas