14. září  2012 v 14:27  rubrika: Názory a argumenty

Petr Holub: Soumrak velké koalice v Ústí

Jiří Šulc - Foto:  ČTK

Jiří ŠulcFoto:  ČTK

Češi jsou nespokojeni se svou politickou reprezentací, zároveň se podle pravidla, že může být ještě hůře, obávají potřebných změn. Naštěstí v České republice existuje Ústecký kraj, který je v mnoha ohledech napřed před ostatními.

Konkrétně se tamní politické poměry považují za nejhorší a obecně se předpokládá, že tamní politici víc než jinde využívají svého postavení k průběžnému obohacování. 

Má to jeden pozoruhodný důsledek, totiž že jsou lidé na Ústecku nejvíc nespokojeni s politikou, a že tudíž nejvíc žádají nějakou změnu. Teď se ukazuje, že tam k významné změně opravdu dochází. 

Významným signálem, že se opravdu něco změnilo, se stalo včerejší zasedání místní rady ODS v Mostě, jejíž členové vyzvali dva členy tamního sdružení, ať opustí stranu. Konkrétně šlo o poslance Jiřího Šulce, který byl hejtmanem i primátorem a který také vedl výbor regionálního dotačního programu Severozápad. Druhým hříšníkem z pohledu mosteckých občanských demokratů je Daniel Ježek, majitel několika stavebních firem čerpajících peníze z evropských projektů. 

Důvodem výzvy ke složení členství byly právě známé nepořádky při čerpání eurodotací. 

Případ sice hodně ukazuje, proběhl však v řadě dalších událostí. Právě z nich je možné získat představu o tom, jak se mohou v Česku na počátku jednadvacátého století měnit politické poměry. 

Důležitým podnětem ke změnám na Ústecku byl fakt, že se tam začaly čerpat právě evropské dotace. Záznamy o rozdělování projektů a průběhu veřejných zakázek se totiž musí zveřejňovat. Obyvatelstvo Ústecka tak získalo jasnou představu o tom, jak se projekty přidělují známým, jak se zakázky předražují a jak se přitom s evropskými penězi manipuluje. Významně k tomu přispěla kontrolní zpráva firmy Deloitte zaplacená Evropskou komisí. 

Kritici neprůhledného zadávání veřejných zakázek postupně získávali politický vliv, i když zpočátku jen na okraji krajské scény. Skupina podnikatelů ovládla Mosteckou radnici už v roce 2006, zpočátku s podporou komunistů. Strana Severočeši.cz, založená mosteckými podnikateli, se o dva roky později dostala do krajského zastupitelstva, předloni pak byli na její kandidátce zvolení do Senátu jednak lékařka, která kariéru staví na boji s korupcí, jednak bývalý komunistický starosta. 

V předloňských volbách proběhla neúspěšná revolta ještě v Chomutově, stala se ovšem základem další protestní strany. 

Konflikty mezi nespokojenci a krajskou reprezentací záhy odhalily, kdo je vlastně držitelem moci na Ústecku. Šlo o konkrétní politiky z ODS a ČSSD, kteří vládli v kraji už od roku 2000 a kteří později soustředili svůj zájem na rozdělování eurodotací. Konkrétně šlo neformální šéfy chomutovské a ústecké okresní organizace ODS Alexandra Nováka a Patrika Oulického, vedle nich hrál významnou roli již zmíněný exhejtman Jiří Šulc z Mostu. 

Sociální demokraty vedl na Ústecku Petr Benda z Teplic, vedle něho se prosadili Jana Vaňhová z Chomutova, Pavel Kouda z Mostu a Arno Fišera z Ústí. Velká krajská koalice kromě kraje ovládala ještě ústecký a chomutovský magistrát, teď se však zdá, že její nejlepší časy končí. Klíčovým momentem se staly aktivity policie a státních zástupců. 

Z Ústeckého kraje nepochází nadarmo státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Policisté začali postupně zavírat nejvyšší úředníky dotačního úřadu. Nakonec sáhli i mezi politiky, když do vazby putoval sociálnědemokratický náměstek hejtmanky Kouda. 

Ještě víc přitom oslabila ODS. Dlouholeté trestní řízení s Novákem skončilo verdiktem čtyři roky nepodmíněně za korupci, do vazby putoval jeho souputník a nedávný kandidát na primátora Pavel Markvart. Policie navíc obvinila z krácení daní manažery stavební firmy, která patří Novákovi s Oulickým. 

Ústecká buňka ODS zároveň přišla o svou pozici na magistrátu. Změna začala už loni, kdy ústecký šéf sociálních demokratů Fišera nahradil v čele krajské stranické organizace teplického Bendu. Tím si uvolnil ruce k rozvázání koaliční dohody s ODS a Oulickým na ústeckém magistrátě. Místo nich se dohodl na podpoře s komunisty a TOP 09. Šéf TOP 09 byl manažerem stavební firmy, která měla blízko k ODS, teď však hájí spolupráci s ČSSD a komunisty tím, že vyhnání ODS z ústeckého magistrátu za takovou oběť stojí. 

Spojenectví Fišery a komunistů se uplatnilo také na dotačním úřadě. V jeho čele nahradil Šulce chomutovský komunista Jaroslav Komínek. Smyslem jeho mise je očistit dotační systém od vlivu souručenství ODS a ČSSD, komentuje svůj vzestup trochu nelogicky. 

Snahou o vyhazov Šulce se nakonec snaží o změnu také ODS. Ústecký kraj tedy ukazuje, jakými prostředky se dá zviklat a oslabit zdánlivě stabilní politický kartel. Z historie posledních let je také vidět, jak se tento kartel postupně rozpadá, jak ho opouštějí všichni spojenci a jak je po malých krůčcích nahrazován novou reprezentací. Větší krok může Ústecký kraj učinit při nadcházejících krajských volbách. I když samozřejmě platí pravidlo, že všechno ještě může skončit špatně. Jen horší už to asi být nemůže. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Autor:  Petr Holub

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas