9. prosince  2011  rubrika: Názory a argumenty

Petr Holub: Vláda nesplní rozpočtový schodek

Ministr financí Miroslav Kalousek - Foto:  ČTK

Ministr financí Miroslav KalousekFoto:  ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek poprvé připustil, že státní rozpočet neudrží pod plánovaným schodkem 135 miliard a že dosáhne 140 až 150 miliard korun. K tomu dodal, že všechno způsobily evropské dotace. Pokud jde o daně, tak se jich letos vybere více, naopak výdaje budou menší než loni.

Není to poprvé, co vláda hledá viníka za své těžkosti někde v zahraničí. Tentokrát je ale očividné, že jde o prostou výmluvu. Viník se dá najít v České republice, jen chtít. 

Ministr financí nemá úplně pravdu, když pochvaluje výběr daní. Vybere se skutečně o 20-30 miliard víc než loni, ale proti rozpočtovému plnu bude chybět nejméně 20 miliard. Pokud by se peníze vybíraly, jak vláda původně plánovala, logicky by se schodek o ohlášených 15 miliard neprohloubil a plánovaných 135 miliard nepřekročil. 

Na druhé straně má Kalousek úplnou pravdu, když hovoří o snížení vládních výdajů. Za jedenáct měsíců se proti loňsku skutečně utratilo o půl procenta méně. A vzhledem k tomu, že se v posledních měsících výrazně šetří, tak může být bilance koncem roku ještě lepší. 

Přesto zatím platí, že rozpočet zůstal pod kontrolou, i když se určitá optimistická očekávání nenaplnila pokud jde o daně a evropské dotace. Spíše se pozorovatel diví, proč se schodek na poslední chvíli neupravil nějakou v zásadě účetní operací, aby to na konci roku vypadalo lépe. Přece jen 15 miliard nejsou v rozpočtu velké peníze. 

K tomu, že se připustí vyšší schodek, mohou existovat dva důvody. Prvním z nich jsou již zmiňované evropské dotace. Třeba si úředníci na ministerstvu financí do poslední chvíle mysleli, že přemluví bruselské kolegy, aby jim na poslední chvíli pár desítek miliard ze zadržených plateb poslali. To se ale očividně nestalo. 

Už z toho je vidět, kde se dají v Česku hledat viníci. Jsou jimi ti politici a státní zaměstnanci, kteří utráceli takzvané evropské peníze do té míry nezodpovědně a neprůhledně, že dnes není možné Brusel přesvědčit, aby některé projekty proplatil. Je známo, že se neproplácejí operační programy Doprava a Životní prostředí, vedle nich také Regionální operační program Severozápad. Viníkem zpoždění na dopravě jsou jednoznačně ministři dopravy Aleš Řebíček a Gustáv Slamečka. 

V jejich funkčním období se uskutečnily a zahájily stavby, u kterých proběhlo zmanipulované veřejné řízení a kde si evropské dotace rozdělily firmy tvořící promyšlenou kartelovou strukturu. Právě chyby zmíněných ministrů se nepodařilo současné politické garnituře odstranit. V některých případech, jako je zdvihací most v Kolíně, nová plavební cesta pro výletní lodě na jihočeské Vltavě, nebo předražená oprava silnice z Brna do Rajhradu, už dnes je jisté, že se projekty z Bruselu neproplatí nikdy a že je tedy uhradí rozpočet. 

Na životním prostředí způsobila potíže s čerpáním zarytost úředníků na příslušném ministerstvu, když trvali na tom, že dotace půjdou na výstavbu čistíren odpadních vod, které budou fakticky patřit soukromým společnostem. Ovšem privatizované kanalizace a Bruselem dotované čistírny nejde mít najednou. 

V programu Severozápad jsou dotace zastaveny po korupčních skandálech, které stíhají nejen samotné provedení projektů. Z pohledu Bruselu je vážnější selhání úředníků, kteří měli na starost kontrolu a kteří mlčky tolerovali předražování o padesát i o sto procent. Tito úředníci jsou k nalezení zvláště na úřadech Ústeckého kraje a na ministerstvu financí.
Dá se předpokládat, že právě z těchto důvodů letos Česko nevyčerpá až 50 miliard korun. 

Schodek se o celou tuto částku nezvýší jen díky tomu, že ministr financí naordinoval během roku mimořádné úspory.
Kalousek dnes uklidňuje, že se peníze vyčerpají v příštím roce. Teoreticky to je možné, je ale třeba vysvětlit, jak se tedy přesvědčí bruselští úředníci, aby peníze pro zmíněné operační programy uvolnili. 

Nečekaný schodek ale může mít ještě jeden důvod. Úředníci na financích třeba zakrývají, že rozpočtové potíže jsou z nějakého důvodu větší, než aby se daly vysvětlit jenom potížemi s evropskými dotacemi.
Těžko říci, v čem může být vedle nevyčerpaných eurodotací hlavní riziko. Prakticky je ale možné jediné vysvětlení. Rozpočtovou kázeň nedodržely jednotlivé resorty a ministerstvo financí to nedokázalo včas odhalit. 

Loni se stát zadlužil 156 miliardami korun, letos tedy dosáhnou nové dluhy přes veškeré úspory, přes zvyšování daňových sazeb a přes dvouprocentní ekonomický růst obdobné částky.
Ministr financí se snaží rozptýlit nejistotu a obavy připomínkou, že proti loňsku významně poklesne schodek všech veřejných rozpočtů. Do této kategorie se vedle bilance státních úřadů počítají také rozpočty měst, krajů a zdravotních pojišťoven. Deficit veřejných rozpočtů podle ministra nepřekročí 3,8 procenta HDP a tento výsledek by skutečně stál za pochvalu. Jenže není jisté, do jaké míry se mu dá věřit. Hodnota 3,8 procenta hrubého domácího produktu odpovídá 140 miliardám korun, tedy schodku samotného státního rozpočtu. Zdravotní pojišťovny letos budou mít schodek 5 až 10 miliard, hlavní město Praha se zadluží dvěma miliardami, o přebytcích přitom není slyšet. Pokud jde o veřejné finance v období vlády rozpočtové odpovědnosti, tak nejistota roste. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Petr Holub

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas