28. ledna  2013 v 17:00  rubrika: Názory a argumenty

Petr Příhoda: Povolební starosti

Pražský hrad (ilustační foto) - Foto: Filip Jandourek

Pražský hrad (ilustační foto)Foto: Filip Jandourek

Máme to bohudíky za sebou (myslím tím volbu prezidenta). Všechno s tím související ale za sebou nemáme, čekají nás reálné zkušenosti se Zemanovým prezidentstvím. Čím nás novopečená hlava státu překvapí – příjemně i nepříjemně –, to zatím nevíme. Starého psa novým kouskům nenaučíš, jak nám ostatně připomněl i Miloš Zeman ještě coby kandidát.

Však také i během kampaně znovu předvedl, že se rád předvádí a jak velice mu záleží na jeho „image“. To jsou charakteristiky, které před takovými patnácti lety šly jeho odpůrcům (včetně těch v jeho vlastní straně) tuze na nervy. Jen se na ně během jeho dobrovolného vyhnanství na Vysočině pozapomnělo. Optimisté mohou doufat, že hluboké narcistické zranění způsobené jeho nezvolením před deseti lety, se mohlo aspoň zčásti zhojit, neboť Miloš Zeman to nakonec na kýžený Hrad dotáhl. Kéž by! Jenže, starého psa novým kouskům nenaučíš. A těžko ho odnaučíš starým kouskům. Takže – uvidíme. 

Zemanovo vítězství nad Schwarzenbergem bylo přesvědčivé. Lze spekulovat o tom, které závaží či závažíčko na jeho straně rozhodlo. Takových bylo asi víc a my se můžeme donekonečna přít, které z nich to asi bylo. Například: Schwarzenberg jako gentleman a Zeman jako bezskrupulózní pragmatik. Šlechetnost knížete u nás oceňuje menšina, zatímco Zemanova obmyslnost většině nevadí. Takoví prostě jsme. 

Antonín Rašek v deníku Právo si povšiml podobného, ale přece jen jiného rozlišení. Jeho článek má titul „Plebejci proti aristokratům“. Tím však necharakterizuje osobnosti obou finalistů, ale jejich voliče. Ten Zemanův elektorát, který se posléze ukázal jako většinový, spojuje něco jiného než zalíbení v osobnostním šarmu jejich favorita. Domnívám se, že jeho společným jmenovatelem je pocit nedůvěry ve vlastní životní perspektivu. Jinak řečeno chybění sociální jistoty. 

Kdybych to měl srozumitelně vysvětlit vážnému zájemci z daleké ciziny, sáhl bych k následujícímu zjednodušení: Karla Schwarzenberga volili ti, kdo by měli rádi na Hradě někoho, za koho by se nemuseli stydět, zatímco Miloši Zemanovi dali přednost ti, kdo se cítí ohroženi a mají potřebu, aby se jich někdo mocný zastal. Jak nás bude umět reprezentovat, to je přirozeně zajímá méně, pokud vůbec. Že je jich zřetelná většina, to je jistě závažné memento pro každého, kdo to chce u nás v politice někam dotáhnout. A nejen memento, ale i pokušení. Ta prozemanovská většina sice cítí „sociálně“, ale už tolik neuvažuje politicky. Neptá se, jaké reálné možnosti k tomu zastání bude mít Miloš Zeman jako prezident. 

Uspokojit společenskou objednávku této frustrované většiny není vůbec snadné. Jak ji ušetřit dopadů hospodářské recese, s níž se potýká celá Evropa? Jak ji uchránit před důsledky neustálého zadlužování státu, které sdílíme s celou západní civilizací? Zmíněné pokušení spočívá v tom, že nejsnazším způsobem, jak frustrované většině aspoň trochu vyhovět, je populistické gesto. Uvidíme, nakolik mu odolá nejen Miloš Zeman coby prezident republiky, ale celá levá část našeho stranicko-politického spektra. O té zatím tušíme jen to, že vyhraje příští parlamentní volby, ať řádné či mimořádné. Jakou podobu si zachová, případně jaké nové podoby nabude, to zatím netušíme. Ani to, jak bude řídit stát. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Petr Příhoda

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas