26. ledna  2012  rubrika: Názory a argumenty

Petr Žantovský: Cenzura internetu je útokem na demokracii

Cenzura na internetu. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Cenzura na internetu. Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Stock.xchng

Policie v řadě zemí světa minulý čtvrtek na rozkaz americké FBI provedla razii proti hostingovému serveru Megaupload. Vlastník Megauploadu, Kim "Dotcom" Schmitz, a jeho tři společníci byli zatčeni. O Megauploadu bylo dobře známo, že postupuje v souladu se zákonem. Přesto byl trnem v oku zájmům amerického nahrávacího průmyslu. Služba byla provozována z Nového Zélandu, Nizozemska a dalších zemí. Proto je zásah ještě problematičtější.

Jak řekl ve své reakci předseda české Pirátské strany Ivan Bartoš, „někdo by mohl vysvětlit nahrávacímu průmyslu a novozélandské justici, že zákony Spojených států amerických neplatí ve zbytku světa.“ 

Načasování akce operace je až nápadné, přichází totiž pouhý den po největších protestech proti zneužívání moci v historii Internetu; protestech proti cenzurním zákonům SOPA a PIPA, které v současné době projednává americký Kongres. O co v nich jde? SOPA znamená Stop Online Piracy Act a PIPA Protect „Intellectual Property“ Act. Hlavním cílem obou zákonů (jsou si velmi podobné, s tím rozdílem, že jeden navrhuje senát a druhý sněmovna reprezentantů) je zavést mechanizmy, které umožní tvrdou státní represi v prostředí Internetu. V jejich důsledku by ovšem zanikla řada principů, které dodnes umožňovaly poskytování internetových služeb.  

Jedná se především o konec ochrany tzv. „bezpečného přístavu“ - provozovatelé služeb dosud nenesli právní odpovědnost za chování svých zákazníků. Přijetím nové legislativy by například Wikipedie začala být odpovědná za články, které píšou její uživatelé. Přijetím zákonů by de facto vznikla státem nařízená cenzura - SOPA a PIPA by vytvořily blacklist stránek, které musí všichni američtí poskytovatelé internetového připojení blokovat.  

Amerika by tedy zavedla podobný firewall jako Čína a popřela svobodu slova. Také by došlo k zabavování domén - v důsledku navrhovaných zákonů by začala americká administrativa zabavovat nejen domény pirátských webů (to už se dnes do určité míry děje), ale také všech stránek, které s nimi spolupracují (například na ně odkazují). Ve středu 18.1. proběhla globální stávka Internetu. Tisíce webů byly na protest proti uvedeným zákonům mimo provoz. Do protestu se zapojila i Wikipedia, internetoví giganti Reddit či Mozilla. 

Proč vlastně tolik křiku kvůli změně legislativy, která se má konec konců týkat hlavně Spojených států? Protože v USA leží podstatná část internetové infrastruktury (servery i služby) – a proto vlastně na celý webový svět bude mít změna tamních zákonů faktický a právní dopad. Zákony typu SOPA a PIPA se podle amerického vzoru nyní objevují na celém světě. Španělsko zavedlo cenzuru Internetu v lednu, ve Francii platí digitální zákon trestající údajná porušení autorských práv podle pravidla třikrát a dost, Nizozemsko začalo 11. ledna blokovat švédské stránky The Pirate Bay a konec konců i u nás jsme během loňska zaznamenali dva pokusy o legislativní cenzuru internetu. 

Server MegaUpload má 150 miliónů registrovaných uživatelů, počet neregistrovaných uživatelů, kteří službu využívají pouze sporadicky nebo zprostředkovaně, je pak výrazně vyšší. Razie proti Megauploadu dopadne i na české uživatele. Nejen, že bude nedostupná řada seriálů či dokumentů, které televize nevysílají, především ovšem přestal Megaupload fungovat jako služba. Řada českých firem jej používala jako praktický způsob, jak sdílet svou tvorbu. Teď přišly o své produkty i o cestu, jak je dostat ke svým zákazníkům. 

Zásah proti jednomu serveru je zásahem proti celému smyslu internetu a jeho významu pro demokratickou společnost. Dá se tedy velmi jednoduše konstatovat, že pokusy o cenzuru, nadto odůvodněné partikulárními hmotnými zájmy gigantů v oblasti nahrávacího průmyslu, jsou přímým útokem na smysl a podstatu samotné demokracie. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas