5. listopadu  2012 v 16:00  rubrika: Názory a argumenty

Richard Seemann: Rakušané jsou znepokojeni politickou situací

Heinz Fischer - Foto: European Commission Audiovisual service, G. Boulougouris

Heinz FischerFoto: European Commission Audiovisual service, G. Boulougouris

Podle aktuální studie se znepokojení Rakušanů s politickou situací nachází na dramatické úrovni. Oproti roku 2004 vzrostla nespokojenost s činností domácích politiků. Vyplývá to ze studie „Přímá demokracie v Rakousku“, provedené univerzitou ze Štýrského Hradce a Institutu pro výzkum veřejného mínění IFES.

Jen polovina ze dvou tisíc dotázaných má stejný názor jako před pěti léty, ale třetina prohlásila, že se již o současnou politiku raději nezajímá. Zasahuje to přitom polovinu mladší generace pod třicet let. Ze studie jednoznačně vyplývá, že důvěra v parlament se v posledních letech zhoršila. Jestliže ještě v roce 2004 necelá polovina občanů hodnotila práci poslanců kladně, tento názor dnes zastává pouhá třetina. 

S výkonem demokracie v Rakousku je dnes spokojena již jen těsná většina obyvatelstva. Zastavit tento postupný negativní vývoj by podle autorů studie mohlo vybudování direktivní demokracie, pro kterou se vyslovilo na osmdesát procent dotázaných, zejména třicátníků a čtyřicátníků. Cestou k tomu by měla být přímá účast na spolurozhodování prostřednictvím lidového hlasování a referend. Vzorem by se měl stát tzv. švýcarský model, kde o zákonech rozhoduje lidové hlasování. To by podle dotázaných podstatně zvedlo zájem obyvatelstva o politiku. 

Studie přitom upozorňuje, že by se to nemohlo týkat všech případů. Většina nemůže rozhodovat o trestu smrti nebo o potratech. Téměř dvě třetiny dotázaných se vyslovily proti možnosti hlasovat o vystoupení z Evropské unie. Naopak drtivá většina by se vyslovila pro okamžité vypovězení kriminálních cizinců ze země. Shodou okolností lidové hlasování bude podrobeno začátkem příštího roku zkoušce, kdy poprvé v poválečných dějinách Rakouska budou voliči zaujímat celostátně stanovisko k otázce zrušení branné povinnosti. Jde o citlivou otázku, protože politici k tomu nezaujímají jednoznačné stanovisko, a to i napříč politickým spektrem. Proti zrušení je i spolkový prezident Heinz Fischer. V případě, že by se většina vyslovila pro její zrušení, pak je parlament povinen se s tímto problémem zabývat. 

Znepokojení se zvýšilo po pátečním oznámení Institutu pro ekonomický výzkum WIFO, že nezaměstnanost v Rakousku bude dále růst. Stane se tak působením špatných vyhlídek na pracovním trhu, kde ztráta pracovních míst postihne především mladistvé. Jejich nezaměstnanost sice nedosáhla padesát procent jako ve Španělsku, ale je stále o deset procent vyšší než činí průměr v Rakousku. 

Podle aktuálních čísel v říjnu stoupla oproti stejnému měsíci minulého roku o více jak šest procent a dosáhla 250 tisíc registrovaných žadatelů o pracovní zařazení. Podle spolkového ministerstva sociálních věcí je bez práce v Rakousku 320 tisíc lidí, což je téměř o sedm procent více než ve stejném období minulého roku. Druhou skupinou, která obtížně hledá práci, jsou vedle mladistvých lidé nad padesát, kteří ztratili práci. I když se jim ji povede najít a jsou relativně zdraví, těžko získají původní postavení. Jejich situace je přímo závislá na všeobecně rostoucí nezaměstnanosti. 

Východisko z tíživé situace vidí prezident hospodářské komory Christoph Leitl v zavedení švýcarského a švédského modelu řízení státu. V nedělním diskusním televizním vystoupení konstatoval, že vytvořením efektivního státu by se ušetřily miliardy eur na zbytečné byrokracii. Ty by se pak mohly investovat, aby se v příštích letech dosáhlo všeobecného vzestupu, a tím dosáhnout špičkové evropské zaměstnanosti a vzdělání. Výdaje je nutno přímo spojit s konkrétními výsledky, které bude obyvatelstvo jednoznačně chápat protože budou všem prospěšné. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas