10. února  2012  rubrika: Názory a argumenty

Václav Žák: Destrukce ústavy v rukou prezidenta

Václav Klaus - Foto: Filip Jandourek

Václav KlausFoto: Filip Jandourek

Nevědomost je síla, píše George Orwell ve slavném románu 1984. Demokracie se dá udržet jenom tehdy, je-li veřejnost ostražitá a při politických přešlapech křičí faul. Bohužel, u nás to neplatí. Po 10 letech prezidentství Václava Klause je ústava v troskách.

Odmítnutí podpisu Smlouvy o rozpočtové odpovědnosti odůvodnil premiér Nečas mimo jiné i tím, že ji není možné ratifikovat, protože prezident prohlásil, že ji nepodepíše. To je podobně zábavný výrok, jako kdyby policejní jednotka odmítla zatknout zločince s odůvodněním, že ji domovnice do domu nepustí. 

Podle české ústavy je prezident sice hlavou státu, ale nemá vlastní politickou agendu. Krkem, který hlavou kývá, je vláda a prezident má dbát na to, aby plnil její politický program. Leč trucování okolo Lisabonské smlouvy se prezidentovi zalíbilo. Na slabé vládě premiéra Fišera si vynutil přijetí protiústavního dodatku neschváleného parlamentem, prý na ochranu před sudetoněmeckými nároky. Jak po letech vidíme, žádné takové nároky neexistují, i když prezidentův dodatek neplatí. Jenom tím zkomplikoval přijetí Chorvatska do Unie. Moc se dere do skulin. Prezident zatlačil vládu do defenzivy. 

V případě Smlouvy o rozpočtové odpovědnosti už si přímo dupnul. Řekl, že smlouvu nepodepíše, aniž by věděl, co obsahuje. A nestatečný premiér, místo aby podal k Ústavnímu soudu kompetenční spor o tom, kdo rozhoduje o zahraniční politice, tak se na prezidenta vymlouvá a budí tím posměch informované veřejnosti a nepochopení partnerů v Unii. Klíčem k úspěchu v Evropské unii je umění spolupracovat a získávat spojence. Jak ale mohou partneři brát vážně stát, jehož premiér se bojí prezidenta natolik, že mu toleruje porušování ústavy? 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 

Autor:  Václav Žák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas