15. prosince  2012 v 16:00  rubrika: Názory a argumenty

Václav Žák: Je britská královna šedivá myš?

Václav Žák - Foto: Vendula Kosíková

Václav ŽákFoto: Vendula Kosíková

Jako reakci na můj článek o postavení prezidenta v české ústavě napsal dr. Koudelka, bývalý kandidát na ústavního soudce, pro Parlamentní listy článek, který se jmenuje Prezident je významný. Tvrdí v něm, že nepravdivě uvádím, že prezident v parlamentní republice je neodpovědný. Zamlčuji, že náš prezident je odpovědný pro velezradu a jiné hrubé porušení ústavy a může být sesazen Ústavním soudem.

Ač nerad, musím napodobit Saturnina. V článku tvrdím, že pokud ústava parlamentní demokracie zakotvuje neodpovědného prezidenta, předpokládá se tím, že se prezident bude chovat jako britská královna. tj. nebude dávat na odiv svoje vlastní politické názory. Doc. ústavního práva by navíc měl vědět, že až doposud není českého prezidenta možné odvolat za hrubé porušení ústavy. 

Dr. Koudelka píše: „Je odlišná odpovědnost politická bez právní sankce, jež je spíše neodpovědností, od odpovědnosti právní s možností trestu.“ Plést politickou odpovědnost prezidenta s velezradou svědčí o naprostém nepochopení konstrukce ústavy. Pokračuji v citaci: „Na odpovědnost členů vlády se nevztahuje poslanecká imunita. Roku 2012 byl odsouzen zvláštním soudem, v němž zasedají i poslanci, bývalý islandský premiér kvůli řešení finanční krize roku 2008. Byl uznán vinným, od trestu bylo upuštěno.“ 

Dr. Koudelka dále píše, že se obávám volby výrazného prezidenta a že mým ideálem prezidenta je šedá myš. Ale v demokracii, kde rozhodují voliči, musí představitelé státu jasně předestřít své názory. Šedé myši nemají ovládnout Parlament, vládu, Ústavní soud, ani úřad prezidenta. Občané si poprvé v našich dějinách zvolí prezidenta podle toho, jak je přesvědčí, že bude dobře vykonávat úřad. Prezident má být výrazný státník. „Takovým je Miloš Zeman.“ Tvrdí Dr. Koudelka. 

Obávám se, že se jedná o hluboké nedorozumění. Tvrdil jsem pouze, že pokud je prezident neodpovědný, což znamená, že za jeho akty odpovídá někdo jiný, logicky to znamená, že nesmí mít vlastní politickou agendu. Musí plnit vůli toho, kdo odpovědnost nese, tedy vlády či příslušného ministra. Vzhledem k tomu, že primárním určením ústav je zabránit svévolnému rozhodování jedince, je absurdní vykládat konstrukci ústavy s neodpovědným prezidentem tak, že mu ústava dává prostor pro rozhodování dle vlastní úvahy. Neodpovědný prezident v parlamentní demokracii se má chovat právě jako britská královna nebo jako belgický či dánský král, kteří sílu své osobnosti projevují tím, že nevybočují z pravidel, které jim ústava vymezuje. Nebo snad chce Dr. Koudelka tvrdit, že britská královna je šedivá myš? 

Ze všech kandidátů, kteří dnes se ucházejí o zvolení v přímé prezidentské volbě, je nejméně vhodným prezidentem Miloš Zeman. Od počátku dává najevo, že ho logika české ústavy vůbec nezajímá. Nepochybuje o tom, že jako prezident bude ovlivňovat politiku státu. Připadalo by mu absurdní, aby se jako britská královna nevyjadřoval ke konfliktním politickým tématům. Posílen přímou volbou může být pro stabilitu vlád nebezpečnější, než byli Václav Klaus nebo Václav Havel. 

Vzhledem k tomu, že Dr. Koudelka stále touží být ústavním soudcem, naznačuje možnému budoucímu prezidentovi, že by se přičinil o to, aby mu (rozuměj prezidentovi) Ústavní soud v jeho rozletu nepřeložil stéblo přes cestu. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Autor:  Václav Žák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas