6. prosince  2012 v 16:00  rubrika: Názory a argumenty

Václav Žák: Paralýza státu v právní džungli

Zákony, legislativa, paragraf - Foto: Filip Rožánek

Zákony, legislativa, paragrafFoto: Filip Rožánek

7. listopadu 2012 v Praze konala odborná konference na téma „vymahatelnost práva v České republice“. Účastnili se jí představitelé akademické obce, advokáti, soudci i státní zástupci.

Stát už není schopen přijímat zákonné normy, které by pak sám dokázal uvádět do praxe, kontrolovat jejich uplatňování a sám je dodržovat, prohlásil na ní předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. 

„Systémy jsou zahlceny blbostmi, to nelze jinak vyjádřit,“ poznamenal Baxa. Souvisí to podle něj se způsobem přijímání zákonů, které se neustále mění. Právo se pak stává nesrozumitelné a má nízký respekt. Důsledkem je záplava soudních sporů. 

„Přijde nějaký populista, který řekne: Přestupky? Třikrát a dost! To se nám věznice brzy naplní. Pak přijde někdo s tím, že ve vězení je plno neplatičů výživného. Aha, tak těm budeme brát řidičáky. To jsou tragikomické, zoufalé pokusy nekompetentních lidí,“ prohlásil Baxa. 

Baxa nebyl sám, kdo stávající situaci ostře kritizoval. Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček si také nebral servítky. „Jímá mě hrůza, jak vymahatelnost práva v ČR končí na schodech před dveřmi toho, koho soud předvolal, ale on se nedostavil,“ prohlásil. „Soudci místo toho aby soudili, píšou slohová cvičení, a to ani ne tak pro účastníky daného řízení, ale pro následné odvolací a dovolací soudy,“ řekl Sváček. Soudci by podle něj měli rozhodovat především v soudní síni. 

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová byla ještě ostřejší. Mimo jiné uvedla, že v obchodních a dalších civilních sporech legislativa právníkům umožňuje naprosto cíleně zneužívat trestního zákoníku. Zákonodárci při tvorbě legislativy nerespektují základní právní principy, což v tomto případě znamená, že nejprve ve věcech nastupuje civilní právo a poté až trestní. Pokud se tato základní právní pravidla nedodržují, nemají policie a státní zastupitelství smysl. Proč? Chybná legislativa umožňuje zneužívání trestního zákoníku v podávání nesmyslných a „šikanózních“ trestních oznámení. „Zneužíváním trestního řízení se podle ní strany sporu, které této šikany využívají, snadno dostávají k citlivým informacím, s nimiž pak obratem nakládají v civilním řízení,“ konstatovala Bradáčová. 

Kdyby podobné výroky čelných představitelů státu zazněly v sousedním Německu, nepsal by denní tisk několik dní o ničem jiném. Jestliže předseda Nejvyššího správního soudu upozorňuje na ztrátu schopnosti státu vynucovat právo, je to přece zpráva první kategorie. Takový stát se přece rozkládá, což bezprostředně ohrožuje demokratické zřízení. 

V České republice jsme zřejmě klidnější. Kromě Haló novin a několika internetových serverů si konference téměř nikdo nevšiml. Zůstala pod rozlišovací schopností veřejnoprávních médií, která víc zajímaly protesty studentů proti komunistické radní v Českých Budějovicích. 

Neschopnost státu vynucovat právo je jednou z hlavních příčin, proč česká ekonomika funguje hluboko pod své svými možnostmi. Podle teorie institucí v ní existují vysoké transakční náklady, které brání efektivní kooperaci. Stručně řečeno vysoké transakční náklady jsou příčinou, proč se nekooperativní chování vyplácí. Za těchto podmínek je totiž výhodnější pravidla nedodržovat, než se podle nich chovat. V takové společnosti se pak kriminální chování stává standardem. To platí obecně pro všechny společnosti, bez ohledu na to, jakou měly minulost. Organizátoři konference slíbili, že obsahy diskusních příspěvků zveřejní. Až to udělají, k tématu se vrátíme. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.  

Autor:  Václav Žák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas