30. listopadu  2012 v 14:02  rubrika: Názory a argumenty

Václav Žák: Poslední Mohykán

Končící ministr obrany Alexandr Vondra a premiér Petr Nečas na společné tiskové konferenci 28. listopadu - Foto:  ČTK

Končící ministr obrany Alexandr Vondra a premiér Petr Nečas na společné tiskové konferenci 28. listopaduFoto:  ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra rezignoval. Tím z vlády odešel poslední ministr z ODS z původní Nečasovy vlády.

Prý kvůli neúspěchu v senátních volbách. Uškodila mu kauza ProMoPro, půlmiliardový účet spojený se zajišťováním konferencí organizovanými v době českého předsednictví Evropské unii. 

Právem? 

Poslechněme si, jak náklady firmy ProMoPro líčil ministr Vondra v své parlamentní obhajobě. 

„Pokud jde o ostatní prostory, jako příklad může posloužit organizace neformálního ministerského zasedání šéfů diplomacií Evropské unie a všech kandidátských zemí, které se konalo v březnu na zámku v Hluboké nad Vltavou. Příprava prostor zámku, přilehlé galerie a parku trvala několik měsíců přímo v místě za využití služeb dodavatelů, byla spuštěna šest týdnů před vlastní akcí. Bylo nutné vybudovat kompletně novou infrastrukturu pro delegace, novináře a podpůrný personál, protože zámek není v běžném stavu schopen pojmout jejich nároky. Vzhledem k ročnímu období bylo nutné zámek temperovat na teplotu blízkou teplotě pokojové. S ohledem na historický objekt zámku muselo vytápění probíhat postupně o jeden stupeň denně. Zároveň se muselo dbát na udržování stanovené úrovně vlhkosti. To vše znamenalo čtyřtýdenní nepřetržitý proces, kdy v hodinových intervalech pracovníci firmy ProMoPro i zámku Hluboká obcházeli prostory a kontrolovali, případně regulovali teplotu zámku. Aby tento náročný proces mohl probíhat, musela být instalována vedlejší elektrická síť, která kapacitně umožňovala zapojení zahřívacích i zavlhčovacích zařízení.  

Dále bylo nutné vystavět v přilehlém parku zámku stanové městečko pro novináře, jak ty píšící, tak televizní a rozhlasové, kterých bylo dohromady téměř 300. Celkem se postavilo deset stanů různé velikosti s kompletním kancelářským vybavením, na které jsou zástupci médií zvyklí z běžných tiskových středisek. Všechny tyto stany byly taktéž vytápěny. Součástí dodávek byla i mobilní sanitární zařízení a mnoho dalšího. Celkem bylo nataženo na 30 km propojovacích kabelů jak pro elektrickou síť, tak pro telekomunikace. Bylo zapojeno 18 nových elektrických rozvaděčů. Technika a další zařízení byly naváženy dvaceti nákladními vozy. Na akci se v nejexponovanějších momentech podílela téměř stovka techniků. Do nákladů se pochopitelně promítla nejen příprava a provoz veškerých zařízení, ale také následné uvedení areálu do původního stavu. Celý deinstalační proces musel být ukončen v co nejkratším čase s ohledem na začínající turistickou sezónu. V této době, stejně jako v době příprav, střežila zámek a jeho okolí najatá agentura, což bylo součástí dodávky.“  

Pan ministr nevyčíslil, kolik z té půl miliardy stála příprava národní kulturní památky Hluboká na dvoudenní neformální (!) zasedání. Nicméně tím líčením obhajoval, proč stát na uspořádání akcí vynaložil půl miliardy korun. 

Zasedání na Hluboké, které se konalo potom, co vláda ztratila důvěru v Poslanecké sněmovně, a vládla v demisi, začalo impozantně. Ministr Schwarzenberg údajně jednání zahájil bonmotem: Vítá Vás Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničních věcí České republiky, na svém bývalém rodovém sídle k diskusi o bývalé Jugoslávii. 

Pochopitelně, sklidil veliký aplaus. A tak i když účastníci dostávali svetr a slivovici, protože se zámek nepodařilo vytopit, neformální schůzka skončila pohodou. Schwarzenberg dokázal zmírnit i dopad výroků Mirka Topolánka o cestě USA do pekel. 

Neformální schůzky ministrů zahraničí se jmenují Gymnich podle zámku nedaleko Bonnu, kde se ministři v roce 1974 sešli poprvé. Na Hluboké to bylo podruhé. Jenže zámek Gymnich nebyl národní kulturní památkou, patřil bonnské vládě. Vyklidit národní kulturní památku, aby tam ministr zahraničí mohl pronést vtipný bonmot, zavání spíš orientem než západní civilizací.  

Přečetl jsem celou parlamentní debatu okolo kauzy ProMoPro. Všichni se pídili po tom, co se stalo s penězi, které firma ProMoPro dostala. Ale proč se nikdo nepozastavil nad tím, že jim ministr otevřeně líčí, jak vláda vyhodila několik set milionů oknem? Copak takhle vypadá péče řádného hospodáře o státní finance? Vyklidit národní kulturní památku a pak ji uvádět zpět do původního stavu jenom proto, aby pan ministr zahraničí mohl pronést vtipný bonmot? Vždyť mohli konferenci uspořádat za zlomek ceny v Praze nebo Mariánských Lázních. 

Patří k charakteristice současné české politiky, že ministr se škraloupem může mít řadu jiných zásluh. ProMoPro Vondru ani Schwarzenberga nešlechtí. Ale pro ozdravení Ministerstva obrany udělal skutečně hodně. Škoda, že také vyznává neoliberální dogma, že stát je špatný hospodář, a pokusil se to v praxi předvést. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas. 


 

Autor:  Václav Žák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas