19. května  2012  rubrika: Názory a argumenty

Václav Žák: Vraťte nám stát

Václav Žák - Foto: Anna Duchková

Václav ŽákFoto: Anna Duchková

Jestliže se politika vymkne z kloubů, může se lehce stát, že to zasáhne i pokusy o její nápravu.

Nedávno se dvacet občanských iniciativ spojilo do super iniciativy “vraťte nám stát“. Jan Sokol to v Lidových novinách okomentoval jako cholerickou reakci, na niž si po pár týdnech nikdo nevzpomene. Ondřej Slačálek se v Deníku referendum pustil do frontálního útoku na kapitalismus, protože mu vadí, že se na ní podílejí lidé jako pan Janeček nebo pan Babiš, tedy lidé, kteří svými ekonomickými aktivitami podle něj zbavují stát jeho základních funkcí. 

Spojit dvacet občanských iniciativ muselo dát velkou práci. Určitě proto stojí za to se podívat, co iniciativy vlastně chtějí. Jejich požadavky lze rozdělit do dvou skupin: v té druhé najdeme standardní požadavky, které zejména formulovala Inventura demokracie. Jsou to požadavky na změnu stávajících institucí. Do první souboru patří značně absurdní požadavky, při jejichž čtení čtenář žasne, jak je mohly přijmout iniciativy, jejichž členové mají solidní politologické vzdělání. 

Lenin kdysi napsal, že stát by měla umět řídit každá kuchařka. Chtěl tím vyjádřit přesvědčení, že řízení státu by mělo být triviální. Jenže co dělat v případě, když řízení státu triviální není? Představme si, že chirurgie v jistém okresním městě funguje špatně. Myslíte, že by se její úroveň zvýšila, kdyby tým chirurgů doplnilo několik zasloužilých občanů města, kteří by sice měli vynikající občanský profil, leč o chirurgii by nevěděli nic? 

Iniciativy požadují: 

Okamžité zřízení občanské parlamentní komise pro vyšetření napojení organizovaného zločinu a tzv. kmotrů na politiku, veřejnou správu a justici, v níž budou zastoupeni především zástupci protikorupčních iniciativ, zástupci akademické obce, duchovní, bývalí političtí vězni a další důvěryhodné osobnosti. Politici, jako námi volení a z našich daní placení zástupci, by měli vnímat, že to je pokus o rozumné řešení situace. Nepřijetí tohoto požadavku budeme vnímat jako tragický signál pro voliče před volbami. Proto by měl být splněn do konce měsíce května tohoto roku. 

Odtajnění a zveřejnění materiálů, které shromáždila za poslední roky BIS, týkajících se aktivit lobbistů, „kmotrů“ a mafiánů a jejich propojení na politiky a další veřejné činitele, a vyvození odpovědnosti, včetně trestní, vůči všem aktérům i vůči těm, kteří tyto informace měli a v souladu se zákonem nekonali.  

Stěží nekroutit hlavou. Jak mohou laici pomoci ve vyšetřování složitých kriminálních kauz? Vždyť i švýcarské prokuratuře trvalo léta, než se zorientovala v strukturách praní špinavých peněz. Je naprostá iluze si myslet, že důkazy o korupčním chování někde leží a stačí je jenom zvednout. Jeden případ může mít desítky tisíc stran. Co při jeho studiu pomohou laici? Analytická práce se neobejde bez expertízy. Představa, že lze do vyšetřování trestních kauz vstoupit z boku prostřednictvím občanské iniciativy, je politováníhodný omyl. 

Poznamenejme na okraj, že odposlechy pořízené mimo trestní vyšetřování nemají důkazní hodnotu, takže jsou z hlediska možného trestního stíhání bezcenné. I kdyby se našly nahrávky dalšího Janouška, z hlediska možného potrestání to bude k ničemu. 

Pokud podobné absurdní požadavky klade Holešovská výzva, kterou reprezentuje přítel Petra Cibulky, dá se to pochopit. Ale jak u toho mohou asistovat ostatní iniciativy, je mi záhadou. Vždyť splnění těchto požadavků by vedlo ke kolapsu kontrarozvědky a k rozvratu už tak oslabeného státu. 

Poměrně zajímavá je i reakce opírající se o analýzy Margarety Canavanové. Komentátor vycházel se standardních požadavků, které iniciativa „Vraťte nám stát“ formulovala ve druhé části svého prohlášení. A vyčítal proto iniciativě absenci populistického rozměru, který podle Canovanové musí demokracie mít. Ale vždyť požadavky první kategorie jsou ryzím populismem. 

Pokud se po na několik funkčních období vlád kráčí po špatné cestě, není divu, že se náprava zdá být téměř nemožná. Ovšem jejím prvním předpokladem je shoda o tom, kde k chybám došlo a co k nápravě vede. To je podle mne skutečným úkolem pro občanskou společnost a kvalitní média. Bohužel, i prezident Havel trpěl iluzí, že občanská společnost může suplovat stát. 

To ale nemůže. Stejně jako nemůže suplovat chirurgy. 

Zatím shodě o nápravě poměrů brání marketingové kampaně vyvolávající obavy z návratu komunismu. Pokud se i v budoucnosti nechá veřejnost ovlivňovat technikami politické mobilizace, existuje malá naděje na nápravu poměrů. Ve skutečnosti potřebujeme program prevence a zalátání děr v zákonech. Nejúčinnějším nástrojem v boji s korupcí jsou preventivní opatření. Ukažme si pár příkladů: 

Parlamentní vyšetřovací komise by měla vzniknout na základě žádosti čtvrtiny poslanců, aby její vznik nemohla vládní většina blokovat. Podotýkám, že základním úkolem těchto komisí je přinášet informace veřejnosti, ne suplovat trestní stíhání. 

Pokud se poslanec či senátor nechá ovlivňovat finančními či jinými výhodami, měl by za to zaplatit ztrátou mandátu. 

Hodnocení bezúhonnosti by se mělo vztahovat i na zapojení do struktur, jaké se vytvářely na příklad na plzeňské právnické fakultě. 

Jeden z nejdrastičtějších kriminálních případů, který se dotkl stovek rodin, byl tzv. H-systém. V Německu je podobný případ nemožný. Developer nesmí stavět za peníze vybrané předem od klientů. Musí stavět za své a teprve hotové byty prodat. Klausova fobie z regulace umožnila tragédii H-systému. 

Majetková přiznání by se měla stát standardní součástí daňového zákonodárství. 

Musí existovat možnost zdanění firem, které podnikají v České republice, ale formálně sídlí v daňových rájích. 

Je třeba zavést pravidlo, aby firmy s neprůhlednou vlastnickou strukturou neměly přístup k veřejným penězům a aby se v případě veřejných peněz firmy nemohly odkazovat na obchodní tajemství. 

Je třeba zavádět systémy obstarávání opřené o elektronické aukce. 

To je pouze pár příkladů opatření, jejichž zavedení by zlepšilo situaci. Bylo by jich třeba zavést desítky. 

Diskuse o tom, které to jsou, by občanské společnosti slušela lépe než vyšetřovací komise. 

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci iRadio. Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas.
 

Autor:  Václav Žák

Nové články v rubrice

 • 1. března  2013     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Zdeněk Velíšek: Národní volby a osud Evropy

  V Evropě sdružené v EU už pěkných pár let nerozhodují volby do národního parlamentu jen o budoucnosti země, v které se konají. Přesto tam dodnes snad nikde voliči nevolí podle toho, jak jejich hlas ovlivní budoucnost...

   
 • 28. února  2013 v 18:00     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Markéta Šindelářová: Papež odchází

  Sedm let, 10 měsíců a 9 dní – tak dlouho trval dnes večer končící pontifikát Benedikta XVI. Pontifikát, který – o tom není pochyb – byl poznamenán řadou skandálů. Často se mluví o tom, že jejich propuknutí muselo papeže...

   
 • 28. února  2013 v 17:30     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Lukáš Jelínek: S komunisty to neumíme

  Čeští komunisté na sklonku roku 1989 promeškali historickou šanci a zkomplikovali vývoj tuzemské politiky na několik desetiletí dopředu. Kdyby se po vzoru svých soudruhů v jiných zemích tzv. východního bloku přejmenovali...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas