Zaostřeno na cizince

Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 
Ilustrační foto - Foto: Arvind Balaraman

Ilustrační fotoFoto: Arvind Balaraman

Pořad o soužití většinové společnosti s cizinci a národnostními menšinami. Formou reportáží a rozhovorů přímo z kulturních i protestních akcí, úřadů, uprchlických táborů a domovů cizinců přibližuje téma migrace nejen v Česku, ale i na úrovni EU. 

Od března 2013 můžete pořad poslouchat na stanici ČRo Plus

Soužití většiny a menšin mívá někdy povahu stýkání, jindy potýkání. Pořad Zaostřeno na cizince zaujímá obě polohy. Hlavním cílem je zprostředkovávat informace a pochopení pro situaci těch druhých. Někdy z toho vznikne obrázek „naruby“ o české společnosti, jindy dojde k vysvětlení zdánlivě nelogických postojů Čechů k chování cizinců. Ceníme si empatie a snahy hledat kompromisy a řešení citlivých vůči všem bez porušování jejich základních práv. 

Analytický charakter pořadu dovoluje sledovat téma více do hloubky nebo po delší časový úsek. Plní též informační povinnost, když přináší důležité informace o vízech a vládních či místních nařízeních týkajících se cizinců. Jindy se více věnuje koncepčním záležitostem migrační politicky – české i společné Evropské. 

Ne vždy jsme ale tak vážní. Často v našem pořadu uslyšíte lidské příběhy a více či méně vtipné postřehy cizinců z každodenního života v Česku. A také postřehy o jejich snaze začlenit se do české společnosti a ochotě Čechů je přijmout. 

Nevyhýbáme se ani problémům a kritickým otázkám: pracovní vykořisťování, porušování zákona, byrokratická nařízení, která zbytečně komplikují život, rasismus a xenofobie. 

Vytváření a šíření programů, které odrážejí svobodu a pestrost kultur, náboženství, přesvědčení a etnického původu, včetně rozvíjení kulturní identity obyvatel ČR, patří k jednomu ze základních poslání Českého rozhlasu. 

Připravují: Goranka Oljača a Daniela Vrbová. 

Historie pořadu:
Pořad vznikl v roce 2007. Tehdy už bylo víc jak zřejmé, že migrační politika, každodenní život cizinců v Česku a agenda migrantů a uprchlíků projednávaná Evropskou unií je natolik důležité téma, které se týká čím dál více lidí, že je vhodné ho systematicky sledovat a přinášet o něm pravidelně informace. Tak se i stalo. Na pořadu se od té doby pravidelně střídají dvě autorky, jedna původem z Česka a druhá z Bosny. Střídání jejich pohledů a rostoucí sítě jejich kontaktů bylo součástí plánu, jak se k tématu migrace přiblížit co nejvíce. O veselé historky z natáčení není nouze nikdy. Od března 2013 můžete pořad poslouchat na stanici ČRo Plus.

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu. 

Více o migraci také na www.migraceonline.cz 

www.migraceonline.cz - Foto:  migraceonline.cz

www.migraceonline.czFoto:  migraceonline.cz

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas