Česká justice

Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 
Justiční palác na pražském Smíchově - Foto: Wikimedia Commons

Justiční palác na pražském SmíchověFoto: Wikimedia Commons

Unikátní pořad na českých rozhlasových vlnách, věnuje se výhradně justici a otázkám spravedlnosti, čímž plní jeden z hlavních úkolů veřejné služby, který definuje zákon o Českém rozhlase, což je přispívání k právnímu vědomí občanů České republiky (§2, odst. 1, písm. b).

Od svého začátku chápe pořad justici v širším smyslu i kontextu, věnuje se samozřejmě soudnictví a jeho reformě, ale také otázkám státního zastupitelství, advokacii, notářským službám a vězeňství. Nevyhýbá se ani oblastem společnosti, kde má své úkoly policie a policejní vyšetřování. Připomíná také historické souvislosti justice a zajímavé případy z minulosti. 

Oblast mezinárodního práva, rodinné právo a etické otázky justice připravuje redaktorka Lenka Svobodová. Zvláštní pozornost věnujeme každý poslední pátek v měsíci vzdělávání v justici. Tento cyklus moderuje Iva Jonášová. Dále připravujeme pořady o vězeňství a mediační a probační službě. 

Připravují: Ivan Štern, Iva Jonášová, Lenka Svobodová, Tomáš Procházka a Jakub Šiška 

Historie pořadu:
Pořad byl vysílaný od roku 2002, kdy vznikl jako součást cyklu Je to na vás v novém schématu vznikající samostatné stanice Český rozhlas 6. Jeho původní koncepci navrhl tehdejší šéfredaktor stanice Ivan Štern. První redaktorkou byla Iva Jonášová, která se v počátku pořadu zaměřovala na mapování stavu české justice a na její zásadní případy. Věnovala se také elektronizaci justice a točila reportáže přímo z věznic. Spolupracovala při tom s Johnem Bokem z občanského sdružení pro spravedlivou justici Šalamoun, s Davidem Kolajou z občanského sdružení Zákazníci české justice a emeritním ústavním soudcem Vojtěchem Ceplem. Součástí pořadu byl také cyklus Brno-Hlavní město justice, který ve spolupráci s Českým rozhlasem Brno připravoval Jaromír Ostrý s justičními institucemi, které zde sídlí. Pořad jste mohli slyšet na vlnách Českého rozhlasu 6 do 28. února 2013, kdy ukončil své vysílání. 


Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu. 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas