Člověk a trh

Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 
Ilustrační obrázek - Foto: Jeroen van Oostrom FreeDigitalPhotos.net

Ilustrační obrázekFoto: Jeroen van Oostrom FreeDigitalPhotos.net

Třicetiminutový diskusní pořad o ekonomice a ekonomii, tržních principech a pracovním trhu. Ekonomové, odborníci z praxe, ale například i sociologové zde co nejsrozumitelněji vysvětlují fenomény a principy fungování trhu v dané oblasti.

Ekonomie a ekonomické principy bývají považované za spíše suchopárné a složité, ale půlhodinová diskuse s lidmi, které dané téma zajímá a profesně se jím zabývají, to často vyvrátí. 

Jde vlastně o každodenní ekonomii pro ne-ekonomy. Důležité je, jak tržní mechanismus dané oblasti ovlivňuje jednotlivce, který se mu může buď přizpůsobit, nebo vzepřít. 

Od roku 2010 se pořad pravidelně jednou za měsíc věnuje konkrétnímu tématu formou jakéhosi seriálu. V roce 2010 to byly ekonomické alternativy s ekonomkou Naďou Johanisovou, v roce 2011 vzdělání a vzdělávání z ekonomického pohledu s ekonomem Danielem Münichem. V roce 2012 mimo jiné sledujeme aktuální ekonomické dění v Evropské unii při řešení dluhové krize. Zabýváme se také otázkou, co všechno z naší každodenní reality můžeme uchopit a vysvětlit pomocí ekonomických věd. 

Pořad se v repríze vysílá na Rádiu Česko každou sobotu v 10.35 hodin. 

Připravují: Daniela Vrbová, Karolína Koubová, Jakub Šiška a Silvie Třeslínová

Historie pořadu: Pořad se vysílá od roku 2004. Seriál o alternativním myšlení v ekonomii v roce 2010 vyvolal mezi posluchači mnoho ohlasů, převážně kladných. Jednoho z posluchačů, který vlastní malé nakladatelství, dokonce údajně seriál inspiroval k přeložení a vydání knihy Sergeho Latouchea Malé pojednání o poklidném nerůstu.


Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu. 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas