Hovory o hledání

Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 
Ivana Denčevová a ředitel Rádia Beat Martin Hroch - Foto: Noemi Fingerlandová

Ivana Denčevová a ředitel Rádia Beat Martin HrochFoto: Noemi Fingerlandová

Diskusní pořad s hostem či hosty, proložený ukázkami, které ilustrují dané téma a souvislosti.

Často okřídleným rčením je, že člověk se ptá, odkud a kam jde. Případně proč. Jaká je jeho cesta, jaká byla třeba cesta jeho předků a jaké by mohly být cesty jeho dětí. 

A to jsou také otázky pořadu Hovory o hledání. Hosté tohoto třicetiminutového rozhovoru jsou osobnosti z různých oblastí života společnosti. Historikové, režiséři, publicisté, literární kritici, novináři. 

V jednotlivých dílech hledáme odpovědi na otázky, které se týkají identity, skutečnosti, slova a tradice. Poměrně rozsáhlý záběr témat s osobnostmi, které nám pomáhají hledat odpovědi právě na tyto otázky. 

Je možná zajímavostí, anebo také logickou reakcí na současný rychlý klipovitý globalizovaný svět, ve kterém žijeme, že právě tato témata se dostávají do popředí. Konference, úvahy intelektuálů, a také rozhodování politiků se snaží hledat, či nacházet odpovědi na otázky, které souvisejí s naší identitou. 

Zprostředkovatelem je pak slovo. Nejen slovo v běžné komunikaci a nejen slovo ke sdělení závažnějšího obsahu. A také slovo umělce, literáta, se kterým se v Hovorech o hledání setkáváme. 

S našimi životy souvisí také pohled do historie, především té nejnovější, kde je nutné si znovu a znovu klást otázky: Jaké byly skutečnosti? Jak ovlivnily tradici? Jak ovlivňují naši identitu? Není to jen pouhopouhý překryv ideologického balastu, dědictví totalitních režimů 20. století? 

Otázky, kterých je řada, a autoři pořadů vědí, že stále jich zůstane řada nezodpovězených. 

Připravují: Ivana Denčevová a Jan Sedmidubský
Odpovědná redaktorka: Michaela Krčmová 

Historie pořadu:
Pořad Hovory o hledání Šestka vysílala od roku 2006. Témata, které si zaslouží podrobnější úhel pohledu a propojí naši současnost s minulostí a třeba tím napomohou i cestě k budoucnosti. To byla úvaha, proč měla tato programová řada vzniknout. Svébytný celek, který se snaží nejen hledat otázky, odpovědi, ale také nacházet prostor, který můžeme zobecnit a ani v budoucnu neztratí nic na své aktuálnosti. Pořad jsme vysílali do 28. února 2013, kdy Český rozhlas 6 ukončil své vysílání. Pořad Hovory vysílá stanice ČRo Plus

Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu.  

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas