Zaostřeno na moderní dějiny

Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 
Jaltská konference v roce 1945. Zleva Roosevelt, Churchill a Stalin - Foto: Wikimedia Commons

Jaltská konference v roce 1945. Zleva Roosevelt, Churchill a StalinFoto: Wikimedia Commons

Autoři pořadu přibližují určitou historickou událost nebo trend, a to jak vlastním slovem, tak pomocí načtených ukázek z knih, článků nebo jiných dokumentů.

S touto tematikou se od března 2013 můžete setkávat na stanici ČRo Plus v pořadu Historie Plus. 

Moderní dějiny autoři chápou primárně jako dějiny dvacátého století, avšak někdy zavítají i do století devatenáctého, zvláště při stopování kořenů nějakého trendu. A samozřejmě neopomíjejí ani aktuální současnost. Hlavním cílem je poukázat na příčiny a důsledky zapomenutých či opomíjených událostí a fenoménů, anebo na nepříliš známé souvislosti událostí takzvaně všeobecně známých. 

Konkrétní pořad se zpravidla váže k výročí určité události, nikoliv nutně k výročí kulatému. Tématem jednotlivých dílů jsou nejen historické události, ale například i umělecká díla nebo stavby, v nichž se moderní dějiny výrazně odrážejí. Pořad je zaměřen především na události zahraniční, ale čas od času zavítáme i do českých zemí. 

Cílovou skupinou jsou všichni, kdo mají hlubší zájem o historii a historické souvislosti přítomných jevů, od studentů po důchodce. 

Připravují: Petruška Šustrová a Josef Mlejnek jr. 

Historie pořadu:
Pořad jsme začali vyslat v roce 2009 a na vlnách ČRo 6 jste ho mohli poslouchat až do ukončení stanice v únoru 2013. O tento pořad však nepřijdete, moderními dějinami se zabývá vždy část pořad Historie Plus na stanici ČRo Plus

 Jednotlivé díly pořadu si můžete poslechnout v iRadiu.    

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas