Zaostřeno na lidská práva

Čas vysílání: pořad jsme vysílali do února 2013  
 
Ilustrační foto

Ilustrační foto

Ojedinělý pořad svého druhu v českých médiích, jenž seznamuje posluchače se stavem lidských práv v ČR i zahraničí. Jeho historie sahá až do vysílání české redakce Svobodné Evropy.

S tématikou lidských práv se i nadále můžete setkávat na stanici ČRo Plus

Pořad posledních osm let připravuje novinářka Jarmila Balážová. Sleduje, co se změnilo v této oblasti za uplynulých dvacet let. Zda a jak vůbec lidská práva vnímá česká společnost a jak důležitá jsou pro politiky a vládu. 

Autorka pořadu se pravidelně rovněž věnuje evropskému pojetí lidských práv a monitoringu jejich porušování v jednotlivých zemích. Zajímá ji postavení disidentů a jejich příbuzných v totalitních režimech, humanitární a vzdělávací projekty v potřebných státech, tíživé podmínky novinářů v nedemokratických zřízeních. Podobná témata v České republice zahrnující zejména aktivní práci nevládních organizací. I z toho důvodu se k některým osudům těchto lidí v jednotlivých zřízeních vrací systematicky několik let. 

Lze uvést třeba případ jedné z nejznámějších disidentek na světě Aun Schan Su Ťij. Tato nenásilná prodemokratická aktivistka z Barmy, která obdržela v roce 1990 Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a v roce 1991 Nobelovu cenu míru, patří mezi lidi, jejichž osud se snažíme posluchačům Českého rozhlasu 6 připomínat pravidelně řadu let. V pojetí lidských práv a demokratizace režimů, v nichž žijí, sehrávají totiž naprosto zásadní roli. Podobných životních osudů je vícero. Stejně jako nesvobodných režimů… 

Tak například Egypt a jeho občanské povstání, na jehož konci odešel prezident Mubarak ze země – téma jako vyšité pro tuto relaci! Nejenže Jarmila Balážová informovala posluchače o aktuálním vývoji v této zemi, ale v jednom z vydání pořadu Zaostřeno na lidská práva měla coby exluzivního hosta egyptského aktivistu a novináře, který se společně s kolegy velmi aktivně podílel na mapování revolučních dní v Egyptě, Ahmeda Samiha. Samih představil internetové rádio Naše Svoboda, jehož je ředitelem. Své novinářské kolegyni Balážové popsal, jakou roli sehrávalo toto rádio v revolučních dnech, jak ovlivnilo občanské povstání obsahovou náplň i to, zda se jim podařilo zůstat objektivními. 

 

S Ahmedem Samihem, egyptským novinářem a účastníkem revolučních událostí. Připravila Jarmila Balážová

Vložit na svůj web


Připravuje: Jarmila Balážová


Historie pořadu:
Zaostřeno na lidská práva na vlnách Českého rozhlasu 6 jsme vysílali na vlnách Českého rozhlasu 6 v letech 1994-2013. 


Odvysílané pořady si můžete poslechnout v iRadiu. 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas