26. září  2001  rubrika: Studio STOP

Izraelsko - palestinský konflikt pokračuje

Palestinský vůdce Jásir Arafat a ministr zahraničí Izraele Šimon Perés zahájili ve středu v Gaze dlouho očekávané přímé rozhovory o ukončení téměř rok trvajícího násilí.

Šimon Perés a Jásir Arafat se sešli pod silným nátlakem Spojených států, které mají v této chvíli veliký zájem na tom, aby se co nejvíce arabských zemí připojilo ke vznikající mezinárodní protiteroristické koalici. 

Vzhledem k tomu, že veřejné mínění v arabských zemích vesměs stojí na straně Palestinců a Spojené státy považuje spíše za spojence Izraele na Blízkém Východě, vzniká v této chvíli zřejmě reálná hrozba, že by se pokračující palestinsko-izraelský konflikt mohl stát vážnou překážkou vzniku takové koalice. To by rozhodně nebylo v zájmu Spojených států, naopak, jejich naléhavým zájmem je nyní urychlené řešení tohoto konfliktu anebo alespoň skutečné prosazení mnohokrát slibovaného příměří, které však obě strany v minulých měsících vždy znovu a znovu porušovaly. 

K setkání Šimona Perése a Jásira Arafata mělo z podnětu Američanů dojít už v neděli, ale předseda izraelské vlády Ariel Šaron tuto jejich schůzku na poslední chvíli zrušil s odůvodněním, že stále dochází k novým násilným útokům ze strany Palestinců a že pro seriózní mírová jednání je zapotřebí klid - alespoň 48 hodin předem. 

Následovala série telefonických rozhovorů mezi Washingtonem a představiteli obou znepřátelených stran. Americký ministr zahraničí Colin Powell osobně naléhal na izraelského premiéra, aby jednání umožnil i přes pokračující násilnosti a dostal příslib, že k tomu v nejbližší době dojde. 

Jak Izrael, tak Palestinci si v této chvíli jistě dobře uvědomují, že rozhodně nemohou přehlížet základní americké zájmy a riskovat, že by se proti nim nakonec postavily Spojené státy. 

Šimon Perés a Jásir Arafat se proto přece jen setkali ve středu dopoledne na letišti v Gaze a vydali společné prohlášení, jež v hlavních rysech nastiňuje plán na prosazení příměří a ukončení násilností. 

Prohlášení především potvrzuje jejich odhodlání naplňovat doporučení tzv. Mitchellovy komise, která na jaře letošního roku vyzvala obě strany k ukončení konfrontace a k posilování vzájemné důvěry. Šimon Perés a Jásir Arafat se podle společného prohlášení také zavazují dodržovat úmluvy, dohodnuté už během červnové návštěvy ředitele americké CIA George Teneta na Blízkém Východě a zdůrazňují, že chtějí znovu navázat veškerou spolupráci na poli bezpečnosti. 

Hlavní palestinský vyjednavač Saeb Erekat k tomu po schůzce Perése s Arafatem novinářům řekl: "Obě strany se dohodly, že ustaví společný výbor vysoce postavených předtavitelů, jenž se bude zabývat všemi otázkami, které mohou vzniknout při naplňování dohodnutých závazků o příměří." 

Pozorovatelé na Blízkém Východě jsou však zatím k takovým prohlášením skeptičtí. Jak se dalo očekávat, palestinští militanti obratem odmítli výsledky jednání Jásira Arafata s Šimonem Perésem a vyhlásili, že chtějí v povstání proti Izraeli pokračovat. Skupina Islámský Džihád, jež nese odpovědnost za řadu sebevražedných pumových útoků proti Izraeli a militantní hnutí Hamas se nijak netají tím, že dohody o příměří s Izraelem neuznávají. Mluvčí hnutí Hamas Mahmoud al-Zahar řekl po setkání Arafata s Peresem v Gaze: "Nemáme žádnou dohodu s někým s Palestinců nebo s někým jiným, aby ukončili povstání. Naše intifada bude pokračovat." 

ČRo 6 / RSE 

26. září 2001 

rse@cro.cz 

Autor:  Jan Bednář
Pořad: Události a názory  |  Stanice: ČRo 6 (archivováno)
Čas vysílání: pořad již nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas