9. srpna  2007  rubrika: Studio STOP

Beseda s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou

Přemysl Sobotka - Foto: Marián Vojtek

Přemysl SobotkaFoto: Marián Vojtek

Pozvání do studia dnes přijal předseda Senátu Přemysl Sobotka, který je zároveň členem nejužšího vedení Občanské demokratické strany. Dobrý večer, pane předsedo.

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Dobrý večer a díky za pozvání. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Pane předsedo, vy jste navrhl prezidentskou volbu na sedmého února příštího roku. A tento návrh se teď obecně přijímá. Proč právě sedmý únor? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Všecko se to odvíjí od datumu, kdy byl zvolen prezident Klaus, třicet dní zpátky. Samozřejmě rozhodující slovo v určení datumu bude mít předseda Poslanecké sněmovny. Ale my jsme se s panem prezidentem po diskusi dohodli na tom, že toto je nejvhodnější datum a jestli jsem dobře zachytil informaci, i předseda Poslanecké sněmovny akceptuje sedmého nebo osmého. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A proč nepočkat třeba na patnáctého, třicátého? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Samozřejmě i to je varianta, ale problém je jediný, že při té minulé volbě, která se nám protahovala, tak jsme vlastně byli bez prezidenta a snahou myslím si nás třech ústavních činitelů je, abychom měli prezidenta. To znamená, během toho měsíce bychom to měli kompletně stihnout. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Bude prezidentská volba jen formalitou, nebo vidíte pro kandidáta ODS Václava Klause nějakého silného protivníka? Hodně se například hovoří o exministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi, který se, jak sdělil naší stanici, kandidatuře vůbec nebrání. 

/ukázka/ 

Jiří DIENSTBIER, bývalý ministr zahraničních věcí -------------------- Zatím žádný kandidát nejsem přinejmenším, ale vím o tom a nejen novináři, ale i spousta lidí a celá řada politiků různých politických zaměření a lidí z nejrůznějších okruhů mě prostě přesvědčuje, abych tu kandidaturu přijal. Ale nejdřív mi ji musí někdo seriozně nabídnout. Bohužel je to tak, že když jsem v této situaci, tak o tom musím přemýšlet. A to je virtuální realita, ale zatím, ale já se tím musím zabývat, jako kdybych tím prezidentem opravdu měl být. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Je to tedy tak, že s vámi mluví jednotliví straníci a nebyl jste ještě předvolán na žádný stranický sekretariát, abyste vysvětlil své představy? 

Jiří DIENSTBIER, bývalý ministr zahraničních věcí -------------------- Ne, ne, žádným stranickým sekretariátem jsem předvolaný nebyl, ale vím, že i ty sekretariáty se o tom baví a dostávám potom od jednotlivých členů těch sekretariátů informace, ale to nejsou jenom sekretariáty, to je v parlamentě, to je někde v Senátě, taky v občanských organizacích. 

/konec ukázky/ 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Slyšeli jsme tedy názor Jiřího Dienstbiera. Jako o prezidentském kandidátovi se začíná hovořit i o Josefu Zieleniecovi, dokonce také o Petru Pithartovi, který kandidoval už minule. Jsou to pro vás, pane předsedo Sobotko, relevantní uchazeči a konkurenti Václava Klause? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- V každým případě je nutno akceptovat návrh kterékoliv politické strany, respektive deseti poslanců nebo deseti senátorů. Uvidíme, s kým která politická strana nebo uskupení přijde. Ale když jsem poslouchal Jiřího Dienstbiera, tak mě napadlo, když kandiduje na takhle vysokou funkci a uvažuje o tom, že by měl vědět, že parlament je jenom jeden, a ten má dvě komory, Poslaneckou sněmovnu a Senát, ne, že je parlament a Senát. Já mu to nevyčítám, ale měl by toto umět. A druhá věc, kterou polemizuji, že rozhodují sekretariáty. U nás v ODS nerozhoduje žádný sekretariát, tam rozhodují politici. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Já tedy předpokládám, že ODS Jiřího Dienstbiera volit nebude. Takže ten sekretariát je celkem irelevantní. Ale možná zopakuji tu otázku, domníváte se, pane předsedo, že Jiří Dienstbier by mohl být opravdu silným relevantním protikandidátem současné hlavy státu Václava Klause? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- V každém případě kdokoliv z navržených kandidátů bude potřebovat sto čtyřicet jedna hlasů. A to je to rozhodující číslo a podle toho se bude odvíjet ta šance, aby byl zvolen. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Takže zůstaňme u té matematiky, pokud vím, tak ODS by potřebovala asi dvacet hlasů. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Sněmovna a Senát má dohromady sto dvacet dva členů ODS a já pevně věřím, že budeme jednotní, takže devatenáct hlasů. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A kde budete lovit? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- My nebudeme lovit, my budeme přesvědčovat. A já pevně věřím, že se nám to podaří. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A kde budete přesvědčovat? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Budeme přesvědčovat jak kolegy v Senátu, tak věřím, že i poslance v Poslanecké sněmovně, zatím je to vždycky na bázi individuálních rozhovorů. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A kdybyste třeba teď chtěl mě přesvědčit, proč je nejlepším kandidátem Václav Klaus, co by se k tomu dalo říct? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Jednak mu to sluší. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Má pěkné kravaty. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Má pěkné kravaty, ale to je trošku na odlehčení. V každém případě je to politik a je to prezident, který tuto zemi reprezentuje dobře a já jsem měl šanci se účastnit některých jednání, kde on byl. On je v podstatě tvrdý zastánce České republiky a já si myslím, že je to dobře. A to, co se mu vyčítá, že je euroskeptik, tak se teď ukázalo po bruselském summitu, že on v podstatě rozdmýchal debatu vůbec v Evropské unii a že najednou se zjistilo, že Holanďané a Angličané a ostatní chápou, o co jde Václavu Klausovi. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Václav Klaus se začíná snažit i o rozdmýchání celosvětové debaty o oteplování klimatu. Na konci září má vystoupit v OSN. Je tam pozván. Proč si myslíte, že to dělá? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Zeptejte se Václava Klause. Já mohu říct, že vůbec nejsem odborník na, na žádné teplotní změny, a tak dále, já vnímám vliv člověka, ale lidé, kteří tomu rozumí, tak mi řekli, že někdy v patnáctém století a také 1920 až 30 tady bylo takové vedro, až oči přecházely, že to je cyklický jev, který se objevuje na této Zeměkouli. Včera jsem se dočetl, že během pěti let má vybouchnout Slunce a pak všichni zmrzneme. Jsou to všechno určité spekulace. A samozřejmě, jsou i vědecky podložené, ale vliv člověka, ten je potřeba trošku omezit, ale zase musíme si uvědomit, že člověk, a je nás už dneska šest, sedm miliard, tady musí existovat. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Ale možná, že by měl přeci jenom přestat plýtvat, zvláště my, kteří žijeme ve vyvinutých zemích. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já nevím, co je plýtvání, ale každý z nás si rozsvítí, každý z nás chce teplo a teď je potřeba, aby to teplo a ta kompletní energetická situace byla co nejlacinější. Ano, v centru ať jezdí auta s minimální spotřebou, ale k tomu asi dojdeme. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Kdybych měl shrnout vaše argumenty pro Václava Klause, tak tady jde o to, že my máme politika tady, který má pevný názor, ten dokáže prosadit v Evropě, a tudíž i posílit postavení České republiky. Takhle je možné shrnout jeho přednosti? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Dá se to tak říct. Samozřejmě on je politicky polarizovaný, přesto má v této republice sedmdesát procent nebo někdy více procent podpory, a to je číslo, které ukazuje, že i levicové spektrum v podstatě ho bere jako prezidenta a jako, jako člověka, kterého vnímá dobře. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A kdybych se na to podíval jako politický stratég, tedy z té opačné strany barikády, co si myslíte, kdy by pro mě bylo nejvýhodnější, abych jmenoval toho soupeře pro Václava Klause nebo jinými slovy bojíte se nějakého termínu, že kdyby třeba dva měsíce před tou volbou vystartovali, tak že to budete mít těžké? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Ono to vůbec nebude jednoduché, to zaprvé. A ten termín nejzazší je čtyřicet osm hodin před dnem, kdy bude stanovena volba prezidenta. Takže ten čas je ode dneška a čtyřicet osm minut to datum, které bude určeno. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Takže se možná ještě dočkáme různých překvapení, ale zůstaňme ještě na chvíli obecně u prezidentského úřadu, stále se mluví také o přímé volbě prezidenta. Dokonce v Senátu o tom pořádáte už za měsíc seminář k tomuto tématu. Vy, pane Sobotko, jste přívržencem přímé volby? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já v podstatě na to nemám přesný, přesný pohled. Obě varianty jsou možné. V této chvíli, aby byla přímá volba, příští rok v podstatě v únoru, to je nestihnutelné, to je změna ústavy, ale mě na tom fascinuje, že po minulých volbách prezidenta se rozvinulo drama, všichni politici křičeli, vysílali signály o přímé volbě, občané se toho dožadovali. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Ale i ODS v jednu dobu. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já říkám všichni, jo. A v daném okamžiku žádná politická strana kromě ODS nepřišla s návrhem, který byl takovou mixáží toho francouzského modelu. To bylo zamítnuto v Poslanecké sněmovně. A právě proto my chceme udělat v Senátu tuto konferenci, na kterou jsme pozvali pět představitelů hlavních politických stran. Zatím slíbili. A k tomu ještě experta ze Slovenska a Francie. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A co si od té konference slibujete, že se vytvoří nějaké podhoubí, nějaké fertilní prostředí pro debaty, které by už konečně vedly dejme tomu k nějakému rozhodnutí? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Vy jste si v podstatě odpověděla tou otázkou. Je potřeba, abychom slyšeli nejenom v době nějakých problémů, že chceme přímou volbu, populisticky o tom hovořit, ale ať řeknou lídři politických stran, jestli chtějí tím směrem, nebo tím, protože opravdu je to změna ústavy, a pak je potřeba se bavit o kompetencích. Není možné říct, jako, jako pan Paroubek, přímá volba, omezit pravomoce. O tomto diskutujme a v Senátu to chceme opravdu vzít natvrdo trošku. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Sám jste říkal, že volání po přímé volbě je populistické, vlastně úplně všechny levicové strany, ale nakonec i lidovci i zelení, volají po posílení přímé demokracie. To byla sympatická alespoň mně ODS před volbami, že o přímé demokracii nemluvila, že se držela tak více toho principu zastupitelské demokracie, která je v zemi velikosti České republiky asi velice vhodná. Myslíte si, že i ODS by v tomto směru měla změnit názor a přece jenom podlehnout volání, v uvozovkách, lidu? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Tam je potřeba opravdu to vzít z mnoha úhlů pohledu, jaké náklady by to znamenalo, změna ústavy, jaké náklady jsou na přímou volbu. A samozřejmě komplikace při volbách jsou vždycky s tím výsledkem voleb, ať už do Senátu, nebo do Poslanecké sněmovny. Tenkrát to bylo velmi, velmi komplikované. Opravdu říkám, nemám na to vyhraněný názor. U nás v Občanské demokratické straně jsme schopni a už jsme to dokázali, přijít s návrhem na přímou volbu a na čem se dohodneme v průběhu dalších let, to uvidíme, ale vůbec bych se tomu nebránil. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A jeho hostem je dnes Přemysl Sobotka, předseda Senátu. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Pane předsedo, vláda stojí před rozhodujícím hlasováním o reformě veřejných financí. Dalo by se říci, že to je zákon roku. Už za týden se kvůli němu sejdou poslanci. Věříte, že vláda, která má jen nejistou většinu ve sněmovně, prosadí svou? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já bych to ani tak nenazval reformou, já bych to nazval stabilizací veřejných rozpočtů, protože vláda, která nastoupila, vláda Mirka Topolánka, se dostala k jasným mandatorním výdajům, které kdyby v tomto trendu pokračovaly, tak celý rozpočet jde tímhle směrem, takže se to musí stabilizovat. Já pevně věřím, že v Poslanecké sněmovně zvítězí rozum a že všem dojde, že nejenom tady to chce tato vláda, ale že je to dokonce i informace od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu, abychom něco udělali s veřejnými financemi, že někdo tvrdí, že ten dluh není ještě tak velký, ale trend je šílený, v uvozovkách, a obávám se, že dnes už dlužíme, každý z deseti milionů dlužíme sto tisíc korun. A mně se nechce zadlužovat své děti a své vnoučata. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Ovšem proti tomu vašemu názoru stojí stanovisko sociálních demokratů a komunistů, včetně odborů, kteří tvrdí, to teď cituji jejich názor, že tato reforma vůbec nesníží rozpočtový schodek, tudíž je třeba jí zamítnout. Z toho vyplývá, že minimálně devadesát osm poslanců bude hlasovat proti. Takže ten váš apel nemá efekt. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Máte, máte pravdu, že sněmovna je výrazně polarizovaná, ale snad i tam se najdou v tom levém spektru lidé, kteří vidí ta čísla a nenechají si v době, kdy ekonomika je takhle rozvinutá, zkrátit ten čas na tu reformu. Jaká bude příští vláda, uvidíme po příštích volbách, ale vždycky to bude vláda, která přijde, v uvozovkách, trošku ke snědenému krámu a je potřeba to napravit. A snad i levá část spektra to pochopí. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Ovšem riziko čeká i na pravé straně politického spektra. Jedním z nebezpečí je právě situace ve vaší straně, kde vznikla kolem poslance a předsedy středočeské organizace Vlastimila Tlustého frakce odmítající právě současnou podobu reformy. Pane Sobotko, je to vážné riziko? Teď se na vás obracím i jako na člena nejužšího vedení ODS. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Vlasta Tlustý přišel s návrhy, ale oni nebyly v plném rozsahu dopočítány, když se to dopočítalo, tak se zjistilo, že tyto radikálnější změny, s kterými já osobně bych souhlasil, ale je potřeba najít tu vyváženou pozici z hlediska příjmové a výdajové části rozpočtu a druhá věc je, koaliční vláda nikdy neprosazuje program jedné strany. To je otázka kompromisu, a toto byl nejvyšší kompromis, který jsme byli schopni dosáhnout. Můžeme se bavit o jednom procentu sem, o jednom procentu tam, ale vždycky to má dopad na příjmové části. A znovu opakuji, toto je stabilizace a ty vlastní reformy by měly přijít pokud možno co nejdříve. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Takže můžete nám tady říci, že nakonec frakce Vlastimila Tlustého bude také hlasovat pro ten stabilizační balík? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já pevně věřím, že i v ODS zvítězí rozum. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Pokud je rozumné stanovisko zcela jasné, takže se vlastně nabízí otázka, proč Vlastimil Tlustý, případně ti jeho přívrženci, myslím si, že jich je ještě šest, co podepsali to prohlášení, proč tedy oponují zcela rozumnému názoru? Je to tedy výrazem mocenského boje ve vaší straně? To by skutečně bylo na pováženou. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Jestliže je nás v Občanské demokratické straně skoro třicet tisíc a vy jste řekl jedna plus šest, tak to zase není taková síla, abychom se bavili o tom, že jde o mocenský střet uvnitř ODS. Uvidíme, já pevně věřím, že pod argumentací, kterou postupně přinášíme, že i tito lidé pochopí, o co jde. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Takže z vašich slov vyplývá, že ve členské základně je těch jedna plus šest, ti lidé nemají absolutně žádnou podporu. Pokud já vím a poslouchám členy ODS, tak někteří jsou poněkud zneklidněni mělkostí, krotkostí té reformy. Možná, že Vlastimil Tlustý specielně ve středočeské organizaci bude mít nějaké příznivce, nebo ne? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já samozřejmě nejsem v kontaktu se všemi třiceti tisíci členy, ale určitě tady je podpora. Ono jde o to ale, a to možná by bylo jako základní argument, kterého používáme, co jsme schopni prosadit. Já vůbec se nebráním vyššímu, výraznějšímu snížení přímých daní, ale ať ti, co to navrhují, ať řeknou, ano, máme sto jedna hlasů v Poslanecké sněmovně. To je ta základní otázka. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A je možné ještě najít nějaký kompromis, který by byl mezi vládou a řekněme panem Tlustým a jeho soudruhy, anebo už je to předem vyloučeno? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Jednání jsou stále, stále v proudu. V podstatě expertní skupiny, které byly vytvořené na úrovni Poslanecké sněmovny, tak o tom diskutují. Jestli tam dojde k nějaké malé úpravě, je to možné, ale určitě tam nedojde k tomu, že by se něco razantně začlo měnit, protože zase se bavíme o číslovce sto jedna. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Ale vy jste nám neodpověděl na otázku, zda ta snaha Vlastimila Tlustého, který nakonec přišel o křeslo ministra financí, ale na druhé straně je velmi vlivný poslanec, není přece jenom obrazem mocenského boje, nějakých vlivových válek ve vaší straně v tom nejužším vedení. Nebojíte se, že stranu rozvrátí? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Základ je, že jsme demokratická politická strana a každý má právo cokoliv říci. Ale nemělo by se to v zásadě odlišovat a hlavně ta diskuse by měla nejdříve probíhat uvnitř politické strany a potom celou tu kauzu medializovat. Z mého pohledu v daném okamžiku to není mocenský boj, to je v podstatě názor někoho, který možná z mého pohledu šel příliš tvrdě a šel mediálně. A nediskutoval uvnitř. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Kompromis se znesvářenými poslanci je tedy možný, nakonec se v pátek má k tomu sejít koaliční elita. Sejde se do hlasování o reformě také grémium či výkonná rada ODS, která by případně mohla vydat pro poslance závazné doporučení, jak hlasovat? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Samozřejmě, sejdeme se v pondělí odpoledne, nejprve to bude grémium, potom to bude v podstatě výkonná rada. A následuje poslanecký klub, který v této chvíli je na tahu. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A tak se musíme zeptat, zda se senátní klub ODS na postupu ve věci reformy nebo těch stabilizačních opatření již dohodl, když tedy se poohlédnete po svých stranických kolezích, senátorech, tak tam asi žádné takové turbulence názorové necítíte. Tam jste zajedno? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Samozřejmě jsme diskutovali a diskutujeme na toto téma a zhruba od května, kdy se základní obrysy objevily a ta diskuse není jednoduchá, samozřejmě, že není jednoduchá, protože každý máme určitý pohled a rádi bychom prosadili maximum z našeho programu, ale v této chvíli já nemám žádný jasný, jasný doklad, že by jeden, dva, tři, pět lidí řekli, já pro to hlasovat nebudu. My máme v sobě v Senátu trošku to racio větší. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A pokud tedy reforma projde v nějaké rozumné podobě, tak Senát, kde máte nakonec většinu poslanců, tak jí přijme bez velkých obtíží? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já předpokládám, že složení Senátu, které je středopravicové, tak že ta podpora tam bude daleko větší, než je pouze počet senátorů, což je čtyřicet jedna. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Pokud bych chtěl spekulovat, jak by musel ten návrh reformního balíku vypadat, aby ho Senát třeba s pozměňovacími návrhy vrátil do sněmovny? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Pokud by se celý návrh dostal do pozice, že by byl nepřijatelný pro současnou koaliční vládu, tak Senát právě má v sobě tu sílu a v tom je v daném okamžiku jeho velký význam. My bychom to vrátili do původní vládní formy a poslali to zpátky do Poslanecké sněmovně, kde už hlasování proti nám by znamenalo získat sto jedna, a to nepředpokládám, že by levice dala ve sněmovně dohromady a pak by zvítězila prostá většina, která by souhlasila s naším zněním. To je ta výhoda bikamerálního systému. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Málo už slyšíme ono předsevzetí, onen slib, že pokud by ten reformní balík neprošel, tak padne celá koaliční vláda. Myslíte si to v ODS stále, nebo máte nějaké jiné alternativy, pokud by tedy celý ten plán, celá ta reforma neprošla? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek svázal existenci svojí, tím pádem celé vlády, právě s tímhle krokem, který v této chvíli projednáváme v Poslanecké sněmovně. A žádný jiný signál jsem neslyšel a já myslím, že je dobré, aby politik dodržel svoje slovo. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Když se člověk podívá teď na vaše koaliční spojence, konkrétně na pány poslance Ludvíka Hovorku nebo Jana Kasala, tak ho napadne, že zřejmě pevnějším spojencem ve vládě jsou zelení než lidovci, což je tedy překvapivé. Souhlasíte s tím? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- My jsme koaliční vláda a my jsme podepsali koaliční dohodu a já nerozlišuji, jestli je někdo lepší partner, nebo horší partner. Musí se po diskusi dojít ke kompromisu. A já pevně věřím, že i ta dvě jména, o kterých jste mluvil, tak že na závěr pochopí, že to je kompromis, že to není prosazování programu jedné nebo druhé politické strany. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A s Přemyslem Sobotkou, předsedou Senátu, nyní míříme k jedné velmi aktuální záležitosti. A ptáme se, podařilo se státním zástupcům zastavením údajné úplatkářské kauzy přesvědčivě obhájit pověst vicepremiéra a lidoveckého předsedy a také senátora Jiřího Čunka? A než dáme slovo našemu hostu Přemyslu Sobotkovi, poslechněme si krátký názor dnes již jmenovaného lidoveckého místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Kasala, který Čunkovu pozici hodnotil na našich vlnách značně skepticky ještě před rozhodnutím státního zástupce. 

Jan KASAL, místopředseda Poslanecké sněmovny /KDU-ČSL/ /ukázka/ -------------------- Co se týká obžaloby nebo neobžaloby, to je věc, do které já nijak nemůžu zasáhnout. Já pouze s obavami vidím, že obě řešení jsou neprospěšná. Bude-li Jiří Čunek zproštěn, tak bude ta situace jiná, než kdyby byl zproštěn svým původním prokurátorem, to všichni víme, nemusím to rozvádět. Bude-li obžalován, tak ta situace bude sice zřetelnější, ale o nic lepší. Čili obtížně z toho vidím, hledám nějaké pozitivní východisko. Pořád by asi bylo nejzřetelnější, kdyby Jiří Čunek měl příležitost se jako občan obhájit před soudem, protože vůbec nezávidím panu státnímu zástupci v Jihlavě, to jeho rozhodování musí být velmi obtížné, protože ta kauza, byl nesmysl kdykoliv tvrdit, že není politická, protože se jedná o čelního politika, tak je politická. Nezávidím mu jeho rozhodování a držím mu palce, aby rozhodl tak, jak, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí může a umí. My se budeme muset s tím výsledkem nějak vypořádat, vyrovnat a hledat takové řešení, které by ublížilo nejméně nejen KDU-ČSL, to většině občanů může být jedno, ale už většině občanů není jedno, co bude s touto vládou a co bude do příštích voleb. A tak tady vidím tu odpovědnost v takové zesílené formě. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Řekl již koncem června Českému rozhlasu 6 lidovecký poslanec Jan Kasal. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Pane předsedo, jak bychom se tedy měli teď vypořádat s verdiktem státního zástupce Arifa Salichova? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Vyrovnat, já si myslím, že tady přeci nejde o vyrovnání, toto je rozhodnutí, závěrečné slovo, které samozřejmě má být ještě podrobeno nejvyšší státní zástupkyni. Ale toto je výsledek. A jestliže v daném okamžiku slyšíme z levicového spektra, že to byla politicky ovlivněná kauza, tak to je přesně to, co já osobně nemám rád, to znamená, že tady se podsunuje, že politici zasahují do té vyšetřovací fáze a následně do tý soudní. Přece naše ústava a pevně věřím, že demokracie je právě postavena na těchto pilířích nezávislosti, takže žádné vyrovnání. Konstatují, že toto je verdikt a já ho plně akceptuji, protože nebudu já přeci stát a buď jásat, nebo naopak protestovat proti tomuto rozhodnutí. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Jenže Jan Kasal není žádný levičák a on říká, že jedno nebo druhé řešení je jedno za osmnáct, druhé bez dvou za dvacet. A je to v podstatě z bláta do louže, v té situaci, v které se Jiří Čunek nyní zdá, že stejně se mu nepodaří čistý štít obhájit, protože zůstala pachuť, zůstaly určitě otazníky, zůstalo spoustu nevyjasněných věcí. Cítíte to také tak? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Samozřejmě pod těmi informacemi, které jsme vlastně šest měsíců dostávali, a já si vzpomínám, když jsme v podstatě začátkem roku hlasovali v Senátu o zbavení imunity kolegy Čunka, tak jsem já osobně žil v představě, že policie je tak daleko, že během čtrnácti dnů bude vyřešeno. Ono se nám to vleklo šest měsíců, možná o fous déle, a to je přesně to, co my jsme v daném okamžiku trošku nervózně vnímali, proč nás žádali tenkrát, žádali nás v tom razantním směru, že trestní oznámení je v podstatě hotové. A uplynulo do závěru a do rozhodnutí tolik. Jestli pachuť, nepachuť, máte pravdu, ono to celou dobu trošku diskreditovalo celou politickou scénu. A teď jde o to, kdo je, kdo je viníkem, samozřejmě viníkem na závěr jsou všichni politici. Bude se říkat, ti nahoře jsou hrozní. A já odmítám být do tohoto balíku zařazený, protože žádné takové tendence já jsem nikdy neměl. A věřím, že, že se s tím vyrovnáme a že i občané možná s pachutí, o které jste mluvila, budou tu kauzu sledovat dál, ale já si nedovedu představit, že v daném okamžiku bude Poslanecká sněmovna vytvářet komisi na přehodnocování, hodnocení tohoto závěru. To je přesně trend, kdy politici by zasahovali do nezávislosti toho vyšetřovatele. Pak už jsme zpátky, pak už stačí telefon z OV, KV, ÚV KSČ a máme rozsudek hotový. Takže odmítám tuto variantu. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Nebyla byla ale přece jen lepší varianta při tom rozhodnutí pana státního zástupce Salichova, teď mluvím čistě teoreticky, kdyby on vystoupil a řekl, že to obvinění je z jeho pohledu naprosto nedůvěryhodné a podstatně také řekl, ale že právě proto, aby se mohl pan Čunek očistit, tak předává tento případ soudu? Nebyl by to nakonec lepší postup z hlediska veřejnosti? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já mám, já mám obrovskou chuť říct no comment, protože teď už bych já polemizoval se závěrem, který udělal tento člověk, plně zodpovědný za celou kauzu, takže já vám řeknu no comment. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Teď tady ovšem existuje po tom rozsudku jeden názor, sdílí ho především sociální demokraté. A tam jde o to, že tady se odehrál případ, že byl jeden občan obviněn, obvinil ho státní zástupce. Tento občan, shodou okolností vicepremiér, si velice hlasitě na toho státního zástupce stěžoval, shodou okolností tento státní zástupce byl vyměněn a byl dosazen druhý, což samozřejmě vzbuzuje otázku, kdyby se ozval jakýkoliv jiný občan, byl by ten státní zástupce vyměněn? A na to bychom se podle sociálních demokratů, na tento problém teď měli zaměřit a pokusit se o to, aby státní zastupitelství bylo více odděleno od výkonné moci, tedy od různých premiérů a vicepremiérů. A tím by se vyloučily všechny spekulace, kdože z výkonné moci ovlivňoval státní zastupitelství. Myslíte si, že tento návrh je rozumný? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já se trošku obávám, protože ten vztah je ministr spravedlnosti versus státní zastupitelství, že bychom opět začli hodnotit, proč rozhodla nejvyšší státní zástupkyně takhle. To se mi moc nechce hodnotit, protože já jsem s ní o tom nemluvil. Ona určitě vycházela z podkladů, které měla k dispozici. A jednu věc nesmíme zapomenout, že právě tato nejvyšší státní zástupkyně byla na tento post posazena vládou sociální demokracie, takže jestli se budeme bavit o nějakém v podstatě nominačním ovlivňování politiky, tak ona šla s vědomím té vlády, včetně, a teď nevím, jestli to byl premiér Paroubek, nebo Gross, to už teď zpětně nevím, ale přeci nechtějme dnes začít hodnotit rozhodnutí někoho, kdo je svým způsobem nezávislý podle ústavy. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Takže doporučujete zchladit politické vášně v tomto případě? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Mně to připadá trošku populistické, že se teď vzedmula tahle vlna, tyto výkřiky. Opravdu skoro se mi o tom nechce mluvit, protože ta politická kultura dostala za těch posledních pár let pěkně za uši. A když budeme tímto způsobem pokračovat, tak opravdu v občanech navodíme situaci, že ti politici, kteří jsou navíc těmi občany zvoleni, že jsou, že jsou prapodivná skupina lidí. A ono to tak není. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- A Studio STOP dnes hovoří s Přemyslem Sobotkou, předsedou Senátu. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Takovou obecnější otázku teď, jak hodnotíte první rok, kdy se ODS vrátila k vládě? Zatím se zdá, že výkon není úplně přesvědčivý. Legislativních návrhů je málo, ani vláda nedokázala přesvědčit veřejnost o potřebnosti radaru, což byl jeden z důležitých bodů její agendy. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Ono je to zdánlivě rok, protože ta první Topolánkova vláda neměla důvěru, takže víme, že od ledna je vláda, která má, která má důvěru, takže je to sedm, osm měsíců. Každá vláda potřebovala rozběh a vytvořit zákon není vůbec jednoduché, to je déletrvající proces. Těch pár zákonů viz zákon o dopravě ve smyslu těch nejhorších věcí, to jsme schválili před čtrnácti dny a už to podepsal i prezident, takže něco vytvořili. Ale ta stabilizace, o které jsme mluvili na začátku, ta přeci vyšla z dílny této vlády a pro mě je to rozhodující moment, od kterého se odpíchnou další zákony, respektive už teď by měl být, pokud to bude schváleno, klid na to, abychom my, ať už sněmovna, nebo Senát, a potažmo jednotlivá ministerstva pracovaly na tvorbě dobrých zákonů. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Pane předsedo, cítíte nebo vidíte nějaký velký dluh, který zatím tato vláda má, něco zanedbala, neudělala, byla pomalá? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Je otázka, kdybych byl v té pozici, tak možná bych lépe se pokusil zvládnout tu situaci, o které před chvilkou byla od pana redaktorka otázka, to znamená radary. Ono se to vysvětluje, ale, ale podle mého názoru ne dostatečně, ale tam je ještě jeden prvek, jestli opravdu, když jsme vstoupili do NATO, jestli opravdu chceme také participovat a účastnit se na té spolupráci a mám informace, které jsou samozřejmě běžně dosažitelné, že toto neškodí, toto není zdravotně závadné, tam nebude žádný rušič signálu, ať televizního, nebo onakého, že to není na žádný atomový pohon, nic takového tam není. A Marshallovy ostrovy, dva kilometry od tohoto radaru je škola, deset let, co to tam funguje, není jediná známka, že by došlo k jakémukoliv poškození zdraví. Podle mého názoru je to dramatické zveličování něčeho, co není reálné. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Vy máte také informace o tom, že NATO explicitně už zařadilo onen hypotetický radar do svých strategií. To vadí mnoha lidem. Ne každý se bojí, že radar mu zruší sledování televize Nova, že. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Přeci víme, že tento souhrn všech opatření obranných, které má ve svém rejstříku NATO, tak vzniká taky na bilaterálním vztahu. My jsme přeci vůbec jako členská země NATO po vstupu nediskutovali o tom, jestli mají být americké základny v Německu nebo mají být někde jinde. To je zase ten bilaterální vztah, a to umožňují i v podstatě stanovy NATO, že kromě toho, to dohadování, v tom celém společenství se také vytváří bilaterální vztahy. Já osobně z toho strach nemám a vím, že část lidí mi posílá divné maily, kdy mi v podstatě nadává, co si to dovoluju, ale zase druhá část lidí, a není jich málo, říkají, pojďme také jednou ukázat, že stojíme za to účastnit se společné obrany. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Takže z vašich slov vyplývá, že vláda přeci jenom v komunikaci s veřejností poněkud zaspala. Nemá dobré argumenty, není dostatečně přesvědčivá? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já bych neřekl, že má špatné argumenty, argumenty jsou podobné těm, co jsem tady teď říkal, ale jde o to, jak dalece se do toho šlo razantně, protože všichni víme, že to, co se řekne v rádiu nebo co se řekne v televizi, tak je určitou pravdou a když se to ještě pak napíše do novin, tak to je ta pravda a tady myslím si, že vláda měla jít trošku výraznějším způsobem do popředí. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Ten důvod, proč se nedaří vysvětlit potřebnost či užitečnost radaru, je spíše na straně vlády, nebo také může být v takovém obecném postoji Čechů, kteří prostě nemají rádi cizí zbraně na svém území? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Když vezmeme po okupaci, jednadvacátého srpna 68 nám sem přijela vojska a usídlila se, nakonec občané, kteří byli okolo těch posádek a já jsem z Liberce, takže vím, co se odehrávalo ve Stráži, se dobře kooperovalo s těmi vojáky a kooperovalo způsobem, který nebyl zcela legální. Přesto vyhovoval některým skupinám. Takže ono je to vždycky o pohledu na věc. Američané sem, pokud vůbec dojde k dohodě, tak sem přijedou a budou podléhat právě našemu právnímu státu a našemu právnímu řádu a nebo to jako, jako v době, kdy tady byla okupační vojska sovětská nebo když tady byla okupační za druhé světové války, která si řídila svůj život svým řádem. Nepřichází v úvahu, to je jedna ze základních podmínek. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Ovšem může se stát, že radar na našem území nikdy nebude. Nyní jsme svědky toho, jak americké zastupitelské sbory posuzují ty vojenské plány. Nevyčlenily peníze na tu raketovou základnu prozatím ... 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Zmenšily počet, objem peněz. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Která by měla být v Polsku. Domníváte se, že jsme jako veřejnost a vy jako politická scéna připraveni na tu alternativu, že najednou všechny ty plány, celá ta kampaň, celé to úsilí přijde vniveč a stane se to jenom jakýmsi testem veřejného mínění? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Samozřejmě vnímám tu, tu strategii současné, Kongresu ve Spojených státech, že zmenšil objem peněz. Ale celá ta jednání v podstatě kdysi dávno, bavíme se o tom protiraketovém deštníku, byla zahájena v podstatě levicovou částí, čili prezidentem Clintonem. Teď v tom pokračuje pravicový Bush a já pevně věřím, že se nezmění situace v Americe, že to bude opět republikán, ale i kdyby to nebylo, tak že zahraniční politika se většinou ve Spojených státech nemění, ta pokračuje. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Ještě bych se vrátil na tu obecnou úroveň. Já bych jenom připomněl, že lidé se zase tak úplně o detaily politiky nezajímají a že i když jdou volit, tak jdou často volit z takového pocitu, že ta vláda může být dobrá. A alespoň co říkají výzkumy veřejného mínění, tak ten základní pocit, proč v minulém roce vyhrála ODS volby, tak byl v tom, že lidé si od pravice slibovali, že nebude tak byrokraticky omezovat, že nebude přesně nařizovat, co se smí a nesmí a že nechá prostor iniciativě každého občana, tím spíše iniciativě podnikatelů. Myslíte si, že ODS tuto důvěru nezklamala, že se může vlastně spoléhat na tento převládající pocit ve společnosti, ano, je dobře mít s ODS trpělivost, protože ona nakonec uskuteční, co jsme od ní čekali? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Tak moje odpověď trošku naváže na tu vaši otázku, jestli těch zákonů nebylo málo. A ono to opravdu je o zákonech a o tom upravit vyhláškami různé, různé věci. Ta debyrokratizace, to znamená, zmenšení počet, počet úředníků, to je jeden ze základních pilířů toho, co připravuje se v této vládě a na ministerstvu vnitra, protože tomu to resortně patří. Věřte, že nás to trápí, že je tolik úředníků, respektive že někteří nemají dostatečnou výkonnost. Mně by ani nevadil počet úředníků, kdyby byli obrovsky výkonní a neobtěžovali občana. Zatím jsme viděli za těch uplynulých osm let, jak expandoval počet úředníků a jak hlavně začli být starostové a potažmo následně i občané obtěžováni. A jenom pro příklad, v podstatě stavební zákon, který nám byl prezentován jako obrovské ulehčení pro občana, tak se teď při té realizaci zjistilo, jaká je to obrovská komplikace. Takže ono je potřeba vždycky šáhnout si až na ten konec, to znamená, toho občana. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A jak mám tedy poznat jako prostý občan, že už se situace mění? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Víte, začíná to samozřejmě od hlavy, a na každé ale úrovni, to znamená, máme tu vládu, máme tu ministry, máme samozřejmě i dvě, dvě komory, máme ale kraje, máme jednotlivé starosty a zastupitelstva a tam to musí začít přeci. Žádný ministr nedošáhne na úředníka, který je v obci XY. Tam za to má určitou zodpovědnost starosta. A pokud je to státní správa, která bohužel se někdy míchá s tím, co může a nemůže samospráva, tak tam je potřeba začít na ta odvolací místa reagovat a posílat tam a následně to skončí až na tom ministerstvu, ale to je rozdíl v podstatě, co nás zlobí, co nás trápí. A já věřím, že se i ten úřednický problém začne zmenšovat. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Lidé samozřejmě se zajímají a myslím, že asi nejvíce vůbec o své zdraví, eventuálně o vzdělání dětí. A když jsme u toho zdraví, tak se musím zeptat, jak se vám líbí návrhy ministra Julínka, jak měnit české zdravotnictví? Zatím jsou známy v podstatě dva kroky. Kontrola nad VZP a poplatky v reformním zákoně a plán na konkurenci zdravotních pojišťoven, které se mají změnit na akciové společnosti. Tak co tomu říká člověk, který dbá o své zdraví a zajímá se samozřejmě o stav zdravotnictví? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Ten, ten konec vaší otázky byl pro mě trošku osobní. Já nerad chodím k doktorům, takže ... 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- To jsem ovšem netušila, tak se omlouvám. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Možná z pohledu, z pohledu lidí nedbám o své zdraví, ale to je právě to moje riziko, do kterého jdu. A já pevně věřím, že pojišťovny zdravotní se skutečně stanou místem, které bude nabízet svému klientovi, závorka, občanovi, tu péči, kterou pro něj nasmlouvá potom v některé nemocnici nebo u některých lékařů. To je cíl a v té nabídce, v té může být vždycky něco rozdílného nebo mělo by být něco, proto je to ta konkurence jednotlivých pojišťoven a právě z té konkurence se může objevit i dokonce zmenšení objemu peněz, které budeme potřebovat na zdravotnictví. Zatím u nás je průměr čtrnáct, patnáct návštěv u lékaře do roka. Třeba v Německu je to šest, sedm návštěv, to je polovina. A samozřejmě každá návštěva znamená náklady pro tu pojišťovnu, u které ten lékař, respektive ten pacient je pojištěn, takže já pevně věřím, že zdravotnictví, které je komplikované na celém světě, se dostane do fáze, že bude dostupné, ale nemůže být zadarmo, protože co je zadarmo, toho si lidé bohužel neváží. A zdraví je přeci věc. Jen malonko odbočím. Jestliže pes, kterého někdo chová, dojde ke zvěrolékaři, respektive ten dotyčný a tma zaplatí dva, tři tisíce a vůbec se nediví, že zaplatí tyto peníze, tak podle mého názoru i ta částka, která bude stropově zabráněna, aby nepřekročila, tak to jsou přeci náklady do mého života a je to, já jsem člověk a nechci se srovnávat s tím psem. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Vy Julínkovy návrhy tedy podporujete, ovšem úplně s nimi nesouhlasí lidovci, kteří jednak nechtějí, aby vláda převzala od sněmovny kontrolu nad VZP, a také nechtějí, aby poplatky u lékaře platily děti do patnácti let. Ta hranice, kterou navrhuje Julínek, ta tříletá, je jim málo. Myslíte si, že by ODS v rámci dohody s lidovci třeba nad nějakými daňovými změnami mohla ustoupit z těchto návrhů? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Já začnu nejprve s těmi pojišťovnami. Vy jste se ptal, že sněmovna nesouhlasí, aby to přešlo pod vládu, právě proto to má být akciová společnost, která bude rozhodovat. A samozřejmě ta Všeobecná bude pod přímým dohledem a o tu kontrolu přeci jde nejvíc. A ty ostatní budou také pod dohledem právě toho týmu, který by měl dohlížet na správné hospodaření a na to, aby nebyl poškozován pacient a co se týče té hranice poplatku, víte, každá výjimka s sebou nese seriál dalších výjimek. Věřím, že dojde k dohodě, ale že to nebude se odchylovat příliš daleko od toho tříletého limitu, který je dán. Může se to stát. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Takže v rámci přijetí celého reformního balíku by ODS pak mohla přistoupit na nutnost, že v to zdravotnictví lidovcům ustoupí? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- To po mně chcete příliš. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Váš osobní názor? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Silnou odpověď. Základ je přeci diskutovat a na to máme ještě čtrnáct dní. Jaký bude závěr, to bych teď luštil z křišťálové koule. V každém případě by celý, proto to je dáno do jednoho zákona, celý tento balík opatření, stabilizačních opatření měl projít a jestli se tam změní nějaký detail, doufejme, že ne velký. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Vy jste hovořil nebo jsme tady společně hovořili o určitých rezervách v diskusi s občany, v komunikaci s občany ohledně radaru. Věc vlastního zdraví a zdraví rodiny a dětí je mnohem důležitější. Domníváte se, že jsou občané dobře informováni o těch chystaných změnách ve zdravotnictví, o té celé reformě? Lidé se prostě obávají, a to jisté víte i vy, když objíždíte svůj elektorální okrsek. Já se osobně domnívám, že lidé se bojí právě proto, že mají nedostatek informací. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Víte, ono to vždycky je na tom přenosu informací. Všechny možné informace jsou dostupné. Co vím, tak ministr Julínek objížděl i tu, i tu doktorskou část nebo tu zdravotnickou i občany. Jde o to, jaký je zájem. Já se přiznám, že jezdím teď přes léto poměrně hodně a lidé se vám na to ani neptají, já bych jim to rád řekl. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Na co se ptají? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Na to, že není kanalizace, trápí je ten jiný moment, právě v té jejich obci a v zásadě se to dá shrnout, trápí je nedostatek peněz, takže to je věc, kdy si myslím, že i lékaři by nám tady mohli pomoci, ale to opravdu neumím teď dosáhnout tak daleko, abych viděl, jak kde probíhá ten dialog mezi lékařem a sestrou zdravotní. V každém případě by lidé neměli mít obavy, že se zhorší kvalita péče, naopak. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Pane předsedo, vy jste byl primářem tuším liberecké nemocnice. Teď již minimálně patnáct let ... 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Deset jenom. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- Takže deset let už nevykonáváte svou profesi. Nelitujete toho nakonec? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Nelituju a je několik důvodů. A ten nejhlavnější je, že opravdu už deset let jsem mimo, mimo praxi a já při promoci jsem přísahal, že budu lidem pomáhat. Po deseti letech bez medicíny bych jim ubližoval. To je ten nejhlavnější moment. A jestli toho někdy lituju, víte, já občas, mě zamrzí, že zrovna to mé oddělení není vedené směrem, kterým jsem si já představoval, že je nejlepší, ale to je generační problém. Já jsem také třeba koukal na svého šéfa, když jsem ještě nebyl primářem, že bych to dělal o fous jinak. Já do toho nezasahuji, to je základ. 

Petr HOLUB, moderátor -------------------- A když se přijdete podívat do liberecké nemocnice, což nepochybně občas uděláte, jak se tam změnily řekněme za těch posledních patnáct let poměry? Je to tam, co je tam vlastně hlavně jiného? 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- My jsme vždycky byli trochu pyšní a hrdí na úroveň liberecké nemocnice a nejenom jakou má pověst, ale hlavně jaká práce se tam odvádí. Tam je dramatický rozvoj a my jsme se stali pilířovou nemocnicí v té naší severní části České republiky a sto kilometrů kolem nás je podobný typ nemocnice, máme špičkovou neurochirurgii, máme v podstatě i celosvětové priority, to jsou ty vrcholy té péče, ale ona i ta průměrná péče, která zasahuje každého dalšího, kdo tam leží, nejenom toho superkomplikovaného pacienta. Já jsem spokojenej s tou úrovní a když jsem byl v managementu nemocnice, tak přiznám se, že nás neměli zdravotníci moc rádi, protože my jsme investovali do přístrojů a teprve potom jsme začli investovat do betonu a teprve potom se zvyšovaly platy. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Možná, že liberecká nemocnice ani reformu nepotřebuje, když to líčíte všechno tak v růžových barvách. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- To víte, že potřebuje a hlavně po té ekonomické stránce, protože je potřeba stabilizovat tam ekonomiku. 

Jana ŠMÍDOVÁ, moderátorka -------------------- Říká host dnešního Interview Studia STOP předseda Senátu Přemysl Sobotka. Děkujeme za váš čas, za informace a za názory, na shledanou. 

Přemysl SOBOTKA, předseda Senátu /ODS/ -------------------- Na shledanou a ještě jednou díky za pozvání. 

Zvukový záznam pořadu naleznete v sekci Rádio na přání

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je Mediasearch. Texty neprocházejí korekturou.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas