27. února  2013  rubrika: Programové tipy

Kreativní průmysl – jaký má potenciál?

Kreativita (ilustr. foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng, Flavio Takemoto

Kreativita (ilustr. foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng, Flavio Takemoto

Aréna ve 21:10. V dnešní poslední Aréně Českého rozhlasu 6 se budeme věnovat významu kreativního průmyslu a konkrétním příkladům spolupráce mezi sférou byznysu a lidmi uměleckých profesí.

Kreativní odvětví a profese, jejich podpora a potenciální přínos ekonomice jsou v poslední době velmi populárním a diskutovaným evropským tématem. V souvislosti s vysokou mírou nezaměstnanosti v jižních státech se někteří stratégové zamýšlejí nad tím, zda by právě tato oblast mohla generovat potřebná pracovní místa a napomoci cestě z krize. 

Kreativní profese – to nejsou jen umělci v obvyklém pojetí, ale i lidé z prostředí reklamy, grafiky, internetu, designu, módy, architekti, kulturní aktivisté... V Evropě prý v kreativních odvětvích pracuje více lidí než v automobilovém průmyslu, a i proto si tato oblast zasluhuje velkou pozornost. Šance Evropy leží podle mnohých expertů právě v nápadech, inovacích a kreativitě, jež je blízká mnohým umělcům. 

Jak ale v praxi funguje spolupráce lidí z byznysu a od umění? Za jakých podmínek z ní mohou vzejít životaschopné, komerčně úspěšné (a zároveň třeba i veřejně prospěšné) projekty? A mají či nemají být dotovány z veřejných zdrojů? I o tom se budeme zamýšlet v dnešní Aréně. 

Našimi hosty budou: Jakub Mareš (HUB), Viktor Bevaro (Moletheworld.com), Jindřich Fialka (Reeflexdesign.com), Marta Smolíková (expertka přes kulturní management), Tereza Stejskalová (Advojka.cz). Moderuje Lucie Vopálenská. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas