30. ledna  2013  rubrika: Programové tipy

O Výzvě 2013 a stavu kultury v Brně

Aréna ve 21:10. "Vážený pane primátore, vážení radní, vážení zastupitelé, do dalších voleb zbývají ještě dlouhé dva roky a proto Vás žádáme, abyste urychleně začali řešit naprosto alarmující stav kultury v Brně..."


Těmito slovy začíná Výzva 2013, jež vznikla v půli ledna, a požaduje odstoupení tří osob - náměstkyně pro kulturu Jany Bohuňovské, předsedy kulturní komise Stanislava Michalíka a vedoucí odboru kultury Viery Rusinkové - podle výzvy zodpovědných za naprostou devastaci kultury ve městě. Jmenovaní mají prý nedostatečnou kvalifikaci, nejsou ochotni se vzepřít lokálnímu politikaření, tlakům různých soukromých společností a v neposlední řadě nejsou ochotni zbavit se neopodstatněné zášti vůči velké části kulturní veřejnosti. 

Výzva kritizuje netransparentnost výběrových řízení na ředitele příspěvkových organizací, především Národního divadla a Domu umění, přezíravost vůči tzv. Nezřizované kultuře, kde - ačkoli vznikla iniciativa Brno kulturní - dialog s městem je prý v podstatě nemožný. Silnou kritiku schytalo i brněnské Turistické informační centrum, turista ve městě je ztracen. Propagace Brna prý ustrnula v klišé, prezentace brněnské kultury v zahraničí je nedůstojná a neefektivní. Při udělování prostředků institucím a projektům prý nerozhoduje jejich kvalita a přínos pro Brno, ale osobní vztahy. Názory odborné veřejnosti jsou prý absolutně ignorovány. 

Je-li to všechno pravda, kdo je za stav kultury v Brně zodpovědný? Jen tři jmenovaní? Jsou ochotní přijmout osobní odpovědnost? Kde leží rezervy na druhé straně, uvnitř kulturní obce? 

Hosty pořadu jsou Barbora Antonová - mluvčí Výzvy 2013, Stanislav Michalík - předseda Kulturní komise města Brna a Petr Minařík - člen Poradního sboru náměstkyně Bohuňovské. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas